Jakie święto obchodzimy 1 maja? Co wiemy o Święcie Pracy?

Długim weekendem majowym cieszą się praktycznie wszyscy. Odpoczywamy, wyjeżdżamy, odwiedzamy rodzinę. A nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, dlaczego na początku akurat tego miesiąca mamy aż tyle dni wolnego. Mówimy wszystko na temat święta 1 maja.

Majówka w roku 2012 może być jednym z najdłuższych weekendów ostatnich lat. Jeśli się odpowiednio zaplanuje urlop, można odpoczywać przez 9 dni, biorąc dwa lub trzy dni wolnego. Jednak zanim wyjedziemy i odetniemy się od całego świata, warto zastanowić się, skąd wzięło się to święto, i dlaczego je obchodzimy jako dzień wolny od pracy? Mówimy wszystko na temat Święta Pracy.

Kiedy wprowadzono święto 1 maja?

1 maja jako święto zaczęto traktować już w 1890 roku, choć wprowadzano je już od 1889 roku. Za to, że mamy ten dzień wolny i obchodzimy wówczas Święto Pracy odpowiada Druga Międzynarodówka. Było to międzynarodowe stowarzyszenie partii socjalistycznych, która powstała 14 lipca 1889 roku. Wprowadziła ona owe święto by ludzie nigdy nie zapomnieli o wydarzeniach z początku maja 1886 roku, który odbyły się w Chicago, gdzie ludność walczyła o to, byśmy mogli pracować tylko przez 8 godzin dziennie.

1 maja w Polsce

Pierwsze obchody Święta Pracy w Polsce datowane są już na 1890 roku. W ich trakcie zawsze można było napotkać na wielkie demonstracje i pochody, które nieraz wywoływały zamieszki, starcia z wojskiem czy policją. Trzeba przy tym zauważyć, że Polacy obchodzili to święto często na przekór zaborcom, którzy bardzo niechętnym okiem patrzyli na to, co robi lud. Dopiero po zakończeniu Wojny rząd komunistyczny nadał temu świętu rangę państwową, ustanawiając ten dzień wolnym od pracy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!