Przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie. WIDEO

W Polsce pierwotne guzy mózgu rocznie stwierdza się u 14 osób na 100 tys. Rak mózgu może być rakiem pierwotnym (powstał bezpośrednio z tkanki mózgu) albo wtórnym - czyli przerzutem nowotworu z innego narządu (najczęściej płuc lub piersi). Jak rozpoznać raka mózgu? Jak się leczy nowotwory mózgu?

Sala operacyjna sezon 2, odcinek 13. Podstępny zabójca

Sala operacyjna sezon 2, odcinek 13. Podstępny zabójca
Kraj produkcji: Polska Kategoria wiekowa Czas trwania 00:23:55

Rak mózgu, czyli nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze zdiagnozowanym guzem mózgu. Na raka mózgu zmarła Irena Jarocka, przerzuty do mózgu miała również inna polska gwiazda -  Gabriela Kownacka.

Jak diagnozuje się guza mózgu?

Aby postawić diagnozą należy przeprowadzić szereg badań - od badania neurologicznego, badania dna oka, EEG głowy, i pobraniu płynu rdzeniowo-mózgowego do badanie radiologicznych głowy: jak tomografia komputerową głowy i rezonans magnetyczny. 

Jednak te badania nie zawsze pozwalają stwierdzić, z jakim rodzajem guza mózgu mamy do czynienia - w większości przypadków ostateczne rozpoznanie można postawić po pobraniu wycinków guza (biopsja) i po zbadaniu ich pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). 

Biopsja mózgu może być chirurgiczna (po otwarciu czaszki pobiera się wycinek guza) i stereotaktyczna (przez nawiercony otwór w czaszce wprowadza się igłę i pobiera przez nią wycinki guza). W ostatnich latach biopsje wspomagane są aparatem do neuronawigacji, któy pozwala bardzo precyzyjnie dotrzeć do guza, bez konieczności wywiercania dużego otworu w czaszce. Neuronawigacja pozwala na bardzo precyzyjną lokalizację narzędzia chirurgicznego podczas operacji - lekarz może na bieżąco oceniać sytuację na podstawie trójwymiarowego obrazu, z dokładnością do 1 mm!

Leczenie raka mózgu

Leczenie raka mózgu nie zawsze jest proste. Do wyboru jest kilka metod dalszego postępowania - uzależnione są one od umiejscowienia guza.

 • W większości guzów mózgu operacja jest najlepszym wyjściem mimo ryzyka, jakie ze sobą niesie. Dzięki operacji można często liczyć na wyleczenie lub na opóźnienie wzrostu guza i przedłużenie życia chorego. Po operacji przeważnie poddaje się chorego chemioterapii lub radioterapii.
 • Kiedy leczenie operacyjne nie wchodzi w grę, bo guz umiejscowiony jest głęboko pozostaje obserwacja  -  co kilka miesięcy, powtarza się badania głowy i mierzy, czy guz się powiększa, czy nie. Jeśli się nie powiększa, kontynuuje się obserwację, pozostawiając chorego bez leczenia.
 • Radioterapia lub chemioterapia - wykonuje sie je zarówno u pacjentów po operacji, albo tych chorych, u których operacja nie jest możliwa. 

..  Wszystko o programie „Sala operacyjna”

Objawy raka mózgu

 • rozsadzające bóle głowy,
 • wymioty,
 • sztywność karku,
 • zmianą osobowości, napady śmiechu wywołane rzeczami, które nie mają nic wspólnego z zabawą, nagły wzrost zainteresowania seksem, paranoja, zmiany nastroju,
 • ataki padaczkowe - z drżeniem ciała i wstrząsami, znieruchomienie na wiele minut ,
 • zaburzenia świadomości,
 • problemy z dodawaniem, pisaniem, kłopoty z koncentracją czy utrata pamięci,
 • problemy ze wzrokiem i słuchem,
 • osłabienie jednej strony ciała, niezdarność, problemy z utrzymaniem równowagi, chwianie się, problemy z koordynacją ruchową,
 • zmiany w mowie - może się pojawić mamrotanie lub przekręcanie słów.

Redakcja 17/01/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!