Przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie. WIDEO

W Polsce pierwotne guzy mózgu rocznie stwierdza się u 14 osób na 100 tys. Rak mózgu może być rakiem pierwotnym (powstał bezpośrednio z tkanki mózgu) albo wtórnym - czyli przerzutem nowotworu z innego narządu (najczęściej płuc lub piersi). Jak rozpoznać raka mózgu? Jak się leczy nowotwory mózgu?

Rak mózgu, czyli nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze zdiagnozowanym guzem mózgu. Na raka mózgu zmarła Irena Jarocka, przerzuty do mózgu miała również inna polska gwiazda -  Gabriela Kownacka.

Jak diagnozuje się guza mózgu?

Aby postawić diagnozą należy przeprowadzić szereg badań - od badania neurologicznego, badania dna oka, EEG głowy, i pobraniu płynu rdzeniowo-mózgowego do badanie radiologicznych głowy: jak tomografia komputerową głowy i rezonans magnetyczny. 

Jednak te badania nie zawsze pozwalają stwierdzić, z jakim rodzajem guza mózgu mamy do czynienia - w większości przypadków ostateczne rozpoznanie można postawić po pobraniu wycinków guza (biopsja) i po zbadaniu ich pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). 

Biopsja mózgu może być chirurgiczna (po otwarciu czaszki pobiera się wycinek guza) i stereotaktyczna (przez nawiercony otwór w czaszce wprowadza się igłę i pobiera przez nią wycinki guza). W ostatnich latach biopsje wspomagane są aparatem do neuronawigacji, któy pozwala bardzo precyzyjnie dotrzeć do guza, bez konieczności wywiercania dużego otworu w czaszce. Neuronawigacja pozwala na bardzo precyzyjną lokalizację narzędzia chirurgicznego podczas operacji - lekarz może na bieżąco oceniać sytuację na podstawie trójwymiarowego obrazu, z dokładnością do 1 mm!

Leczenie raka mózgu

Leczenie raka mózgu nie zawsze jest proste. Do wyboru jest kilka metod dalszego postępowania - uzależnione są one od umiejscowienia guza.

 • W większości guzów mózgu operacja jest najlepszym wyjściem mimo ryzyka, jakie ze sobą niesie. Dzięki operacji można często liczyć na wyleczenie lub na opóźnienie wzrostu guza i przedłużenie życia chorego. Po operacji przeważnie poddaje się chorego chemioterapii lub radioterapii.
 • Kiedy leczenie operacyjne nie wchodzi w grę, bo guz umiejscowiony jest głęboko pozostaje obserwacja  -  co kilka miesięcy, powtarza się badania głowy i mierzy, czy guz się powiększa, czy nie. Jeśli się nie powiększa, kontynuuje się obserwację, pozostawiając chorego bez leczenia.
 • Radioterapia lub chemioterapia - wykonuje sie je zarówno u pacjentów po operacji, albo tych chorych, u których operacja nie jest możliwa. 

..  Wszystko o programie „Sala operacyjna”

Objawy raka mózgu

 • rozsadzające bóle głowy,
 • wymioty,
 • sztywność karku,
 • zmianą osobowości, napady śmiechu wywołane rzeczami, które nie mają nic wspólnego z zabawą, nagły wzrost zainteresowania seksem, paranoja, zmiany nastroju,
 • ataki padaczkowe - z drżeniem ciała i wstrząsami, znieruchomienie na wiele minut ,
 • zaburzenia świadomości,
 • problemy z dodawaniem, pisaniem, kłopoty z koncentracją czy utrata pamięci,
 • problemy ze wzrokiem i słuchem,
 • osłabienie jednej strony ciała, niezdarność, problemy z utrzymaniem równowagi, chwianie się, problemy z koordynacją ruchową,
 • zmiany w mowie - może się pojawić mamrotanie lub przekręcanie słów.

Redakcja 08/12/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!