Jakie są i co oznaczają bożonarodzeniowe zwyczaje? Mówimy dlaczego dzielimy się opłatkiem i jemy 12 potraw?

Boże Narodzenie, choć każdego roku jest wyjątkowe, to ma tradycje, których corocznie przestrzegamy. Jakie to są tradycje i co symbolizują?

Tradycje bożonarodzeniowe przechodzą z pokolenia na pokolenie. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, co one oznaczają. Dlatego mówimy wszystko o zwyczajach i ich symbolice.

Wolne miejsce dla przybysza

Zwyczajem najciekawszym dla dzieci (oprócz prezentów oczywiście) jest zostawianie wolnego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. Można to odczytywać w dwojaki sposób. Po pierwsze, jest to miejsce, które może zająć każdy, kto zapuka w drzwi domostwa w trakcie Wigilii. Polacy okazują mu swoją gościnę dzieląc się z nim posiłkami, które sami spożywają w trakcie tej świątecznej kolacji. Drugie wytłumaczenie dla pustego miejsca, jest nieco bliższe ludziom, którzy stracili bliskich. Talerz bez właściciela symbolizuje bowiem bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą z nami spędzić świąt Bożego Narodzenia

Wigilię rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda

Również dzieci wypatrują zazwyczaj pierwszej gwiazdy. Dopiero gdy takowa pojawi się na nocnym niebie, można zasiąść do bożonarodzeniowego stołu. Jest to tradycja, która ma przypominać o gwieździe betlejemskiej, która według ewangelii św. Mateusza, doprowadziła Trzech Króli do miejsca, w którym narodził się Jezus Chrystus.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem?

Dzielenie się opłatkiem symbolizuje pogodzenie się z bliskimi, wybaczenie sobie wszelkich niedomówień. Do stołu nie chcemy siadać z ludźmi, z którymi nas coś dzieli, dlatego dzieląc się opłatkiem i składając sobie serdeczne życzenia, odpuszczamy sobie wzajemnie winy i obiecujemy pamiętać jedynie miłe chwile.

Jakie są tradycje związane z daniami podawanymi na Wigilii?

Potraw powinno być dwanaście, gdyż symbolizują one liczbę apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Mimo takiej ilości dań, należy spróbować każdego z nich. Ma to przynieść szczęście każdemu, kto tego dokona. Dodatkowo wierzy się, że jeśli się nie zje wszystkich potraw, to pominiętych zabraknie w następnym roku.

Jak Wigilia taki cały rok

Często powtarzanym przez rodziców przesądem jest, że jak będziemy się zachowywać w trakcie Wigilii, tak będziemy też żyć przez najbliższy rok. Dlatego rodzice często pilnują swoich dzieci jeszcze bardziej i powtarzają im te regułę, by przez kolejne 365 dni były grzeczne.

Tradycyjne zachowania po zjedzeniu świątecznej kolacji

W trakcie uroczystej wieczerzy spożywanej z bliskimi nikt nie powinien wstawać od stołu. Według zwyczaju może to robić jedynie gospodyni, bądź osoba która pomaga jej podawać przyrządzone posiłki. Gdy już wszyscy domownicy się posilą, dopiero można wstać od stołu. Wówczas dzieci zazwyczaj biegną pod choinkę, zobaczyć co też w tym roku przyniósł im Mikołaj (bądź Gwiazdor - nazwa zależna od regionu Polski). Następnie zasiada się wspólnie i śpiewa kolędy, ciesząc się z narodzin Zbawiciela.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 08/12/2011

Zobacz też

ADAM SZEJNFELD, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kalisza. Zobacz SYLWETKĘ posła ADAM SZEJNFELD, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Kalisza. Zobacz SYLWETKĘ posła Adam Szejnfeld, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 38 (OKW Piła). Opozycjonista, działacz społeczny, przewodniczący Komisji Skarbu oraz honorowy prezes pierwszoligowego klubu siatkarskiego VKS "Joker". Jest autorem licznych publikacji, artykułów prasowych i felietonów (poświęconych m.in. gospodarce, ekonomii i polityce) oraz laureatem nagród takich jak Złoty Medal im. Jana Kilińskiego Związku Rzemiosła Polskiego oraz "Bursztynowe Okno" - nagroda przyznawana przez Polską Organizację Turystyki. SŁAWOMIR KOPYCIŃSKI, poseł RPP. KIM JEST poseł RPP z Kielc. Zobacz SYLWETKĘ posła SŁAWOMIR KOPYCIŃSKI, poseł RPP. KIM JEST poseł RPP z Kielc. Zobacz SYLWETKĘ posła Sławomir Kopyciński, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 33 (OKW Kielce). Choć do Sejmu dostał się z list SLD, tuż po wyborach zadeklarował zmianę ugrupowania i przeszedł do Ruchu Poparcia Palikota. ROBERT KROPIWNICKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Legnicy. Zobacz SYLWETKĘ posła ROBERT KROPIWNICKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Legnicy. Zobacz SYLWETKĘ posła Robert Kropiwnicki, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 11 (OKW Legnica). Politolog, doktor nauk prawnych i samorządowiec. JAROSŁAW KATULSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Koronowa. Zobacz SYLWETKĘ posła JAROSŁAW KATULSKI, poseł PO - KIM JEST poseł PO z Koronowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Jarosław Katulski, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 4 (OKW Bydgoszcz). Lekarz, dyrektor szpitala i samorządowiec. W poprzedniej kadencji Sejmu należał do Komisji Zdrowia i Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, obecnie natomiast zasiada w Komisji Zdrowia i Komisji Kultury i Środków Przekazu. Na swojej stronie internetowej pisze: "swoim synom staram się powtarzać, żeby w swoim życiu realizowali swoje marzenia, nie zapominając o ciężkiej pracy i konsekwencji w dążeniu do realizacji powziętego celu" - to jego motto życiowe. Zobacz kim jest i co osiągnął Jarosław Katulski.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!