Najpopularniejsze zwyczaje wigilijne. Wolne miejsce, pierwsza gwiazdka, opłatek...

Wigilia, choć każdego roku wyjątkowa, wiąże się z tradycjami, których corocznie przestrzegamy. Jakie są zwyczaje wigilijne i co symbolizują?

Tradycje bożonarodzeniowe przechodzą z pokolenia na pokolenie. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, co one oznaczają. Dlatego mówimy wszystko o zwyczajach i ich symbolice.

Wolne miejsce przy stole

Zwyczajem wigilijnym najciekawszym dla dzieci (oprócz prezentów oczywiście) jest zostawianie wolnego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. Można to odczytywać w dwojaki sposób. Po pierwsze, jest to miejsce, które może zająć każdy, kto zapuka w drzwi domostwa w dniu Wigilii. Polacy okazują mu swoją gościnę, dzieląc się z nim posiłkami, które sami spożywają w trakcie tej świątecznej kolacji. Drugie wytłumaczenie dla pustego miejsca, jest nieco bliższe ludziom, którzy stracili bliskich. Talerz bez właściciela symbolizuje bowiem bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą z nami zasiąść do wieczerzy wigilijnej.

Wieczerza wigilijna po pierwszej gwiazdce

Również dzieci wypatrują zazwyczaj pierwszej gwiazdy. Dopiero gdy takowa pojawi się na nocnym niebie, można zasiąść do bożonarodzeniowego stołu. Jest to tradycja, która ma przypominać o gwieździe betlejemskiej, która według ewangelii św. Mateusza doprowadziła Trzech Króli do miejsca, w którym narodził się Jezus Chrystus.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem?

Dzielenie się opłatkiem symbolizuje pogodzenie się z bliskimi, wybaczenie sobie wszelkich niedomówień. Do stołu nie chcemy siadać z ludźmi, z którymi nas coś dzieli, dlatego dzieląc się opłatkiem i składając sobie serdeczne życzenia, odpuszczamy sobie wzajemnie winy i obiecujemy pamiętać jedynie miłe chwile.

.. Jak samemu zrobić opłatek?

.. Opłatek bezglutenowy. Gdzie kupić? Ile kosztuje? Z czego powstaje?

Tradycje związane z potrawami wigilijnymi

Potraw powinno być dwanaście, gdyż symbolizują one liczbę apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Mimo takiej ilości dań, należy spróbować każdego z nich. Ma to przynieść szczęście każdemu, kto tego dokona. Dodatkowo wierzy się, że jeśli się nie zje wszystkich potraw, to pominiętych zabraknie w następnym roku.

Jak Wigilia, taki cały rok?

Często powtarzanym przez rodziców przesądem jest, że jak będziemy się zachowywać w trakcie Wigilii, tak będziemy też żyć przez najbliższy rok. Dlatego rodzice często pilnują swoich dzieci jeszcze bardziej i powtarzają im te regułę, by przez kolejne 365 dni były grzeczne.

Po wieczerzy – prezenty

W trakcie uroczystej wieczerzy wigilijnej spożywanej z bliskimi nikt nie powinien wstawać od stołu. Według zwyczaju może to robić jedynie gospodyni, bądź osoba która pomaga jej podawać przyrządzone posiłki. Gdy już wszyscy domownicy się posilą, dopiero można wstać od stołu. Wówczas dzieci zazwyczaj biegną pod choinkę, zobaczyć co też w tym roku przyniósł im Mikołaj, Dzieciątko, Aniołek lub Gwiazdor (nazwa zależna od regionu Polski). Następnie zasiada się wspólnie i śpiewa kolędy, ciesząc się z narodzin Zbawiciela.

Redakcja 20/12/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!