Jakie są i co oznaczają bożonarodzeniowe zwyczaje? Mówimy dlaczego dzielimy się opłatkiem i jemy 12 potraw?

Boże Narodzenie, choć każdego roku jest wyjątkowe, to ma tradycje, których corocznie przestrzegamy. Jakie to są tradycje i co symbolizują?

Tradycje bożonarodzeniowe przechodzą z pokolenia na pokolenie. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, co one oznaczają. Dlatego mówimy wszystko o zwyczajach i ich symbolice.

Wolne miejsce dla przybysza

Zwyczajem najciekawszym dla dzieci (oprócz prezentów oczywiście) jest zostawianie wolnego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa. Można to odczytywać w dwojaki sposób. Po pierwsze, jest to miejsce, które może zająć każdy, kto zapuka w drzwi domostwa w trakcie Wigilii. Polacy okazują mu swoją gościnę dzieląc się z nim posiłkami, które sami spożywają w trakcie tej świątecznej kolacji. Drugie wytłumaczenie dla pustego miejsca, jest nieco bliższe ludziom, którzy stracili bliskich. Talerz bez właściciela symbolizuje bowiem bliskich, którzy z różnych powodów nie mogą z nami spędzić świąt Bożego Narodzenia

Wigilię rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda

Również dzieci wypatrują zazwyczaj pierwszej gwiazdy. Dopiero gdy takowa pojawi się na nocnym niebie, można zasiąść do bożonarodzeniowego stołu. Jest to tradycja, która ma przypominać o gwieździe betlejemskiej, która według ewangelii św. Mateusza, doprowadziła Trzech Króli do miejsca, w którym narodził się Jezus Chrystus.

Dlaczego dzielimy się opłatkiem?

Dzielenie się opłatkiem symbolizuje pogodzenie się z bliskimi, wybaczenie sobie wszelkich niedomówień. Do stołu nie chcemy siadać z ludźmi, z którymi nas coś dzieli, dlatego dzieląc się opłatkiem i składając sobie serdeczne życzenia, odpuszczamy sobie wzajemnie winy i obiecujemy pamiętać jedynie miłe chwile.

Jakie są tradycje związane z daniami podawanymi na Wigilii?

Potraw powinno być dwanaście, gdyż symbolizują one liczbę apostołów, którzy zasiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy. Mimo takiej ilości dań, należy spróbować każdego z nich. Ma to przynieść szczęście każdemu, kto tego dokona. Dodatkowo wierzy się, że jeśli się nie zje wszystkich potraw, to pominiętych zabraknie w następnym roku.

Jak Wigilia taki cały rok

Często powtarzanym przez rodziców przesądem jest, że jak będziemy się zachowywać w trakcie Wigilii, tak będziemy też żyć przez najbliższy rok. Dlatego rodzice często pilnują swoich dzieci jeszcze bardziej i powtarzają im te regułę, by przez kolejne 365 dni były grzeczne.

Tradycyjne zachowania po zjedzeniu świątecznej kolacji

W trakcie uroczystej wieczerzy spożywanej z bliskimi nikt nie powinien wstawać od stołu. Według zwyczaju może to robić jedynie gospodyni, bądź osoba która pomaga jej podawać przyrządzone posiłki. Gdy już wszyscy domownicy się posilą, dopiero można wstać od stołu. Wówczas dzieci zazwyczaj biegną pod choinkę, zobaczyć co też w tym roku przyniósł im Mikołaj (bądź Gwiazdor - nazwa zależna od regionu Polski). Następnie zasiada się wspólnie i śpiewa kolędy, ciesząc się z narodzin Zbawiciela.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 08/12/2011

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!