Jakie są dobre parametry laptopa? Jaki dysk, procesor, system operacyjny i kartę graficzną powinien mieć dobry komputer?

Producenci komputerów starają się jak mogą, żeby jak najdrożej sprzedać laptopy z tanimi podzespołami. Mamią oczy kolorowymi obudowami, fikuśnymi wielokolorowymi diodami, ukrywając mizerne procesory i dyski. Nie daj się oszukać! Przeczytaj i dowiedz się, jakie parametry powinien mieć dobry laptop.

Dobry notebook to notebook solidny, wykonany z porządnej jakości materiałów. Może brzmi to jak truizm, ale warto zwracać uwagę na tworzywa, z których zbudowany jest laptop. Metal jest znacznie droższy niż plastik, dlatego niewielu producentów na niego się decyduje. Tymczasem metalowa obudowa łączona jest zwykle z solidnym wnętrzem.

Ekran: tylko LCD z podświetleniem LED

Podczas zakupu laptopa warto zwrócić uwagę, czy ekran ma podświetlenie LED. Jeśli w opisie komputera nie ma na ten temat słowa, to znaczy, że podświetlenie jest zwykłe. Tymczasem podświetlenie LED daje żywsze kolory, lepszy kontrast i gwarantuje dłuższy czas pracy na baterii.

Procesor: Core i3 lub i5

Procesory Core i3 i Core i5 to najlepszy wybór we współczesnych laptopach. Mają bardzo duży zapas mocy i poradzą sobie z każdym zadaniem. Dzięki nim przeglądanie internetu będzie szybkie, a gry będą chodzić płynnie. Osoby dysponujące dużym zapasem gotówki mogą zdecydować się na Core i7. Natomiast układy Pentium Core i Celeron oraz AMD to rozwiązania dla oszczędnych, są tańsze, ale niewydajne.

Dysk: SSD

Dysk twardy SSD to "dysk" zbudowany z pamięci flash. Nic się w nim nie kręci, zużywa bardzo niewiele prądu, nie jest wrażliwy na wstrząsy. Jego wada to cena - jest drogi.

Karta graficzna: Nvidia GeForce lub Radeon

Nie musisz zapamiętywać, że chcesz GeForce czy Radeona. Musisz jednak pamiętać, żeby karta graficzna nie była firmy "Intel" ani żeby nie była zintegrowana. Jeśli laptop ma się nadawać do grania, powinien mieć niezintegrowaną, samodzielną kartę graficzną.

System: Windows 7

Gdy kupujesz komputer, nie bierz modelu z Windows Vistą. To przestarzały, powolny system operacyjny. Nie warto się też pakować w Windows XP, ponieważ nie obsłuży nowych technologii. Najlepszy wybór to Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej.

Pamięć RAM: 3 GB lub więcej

Laptop powinien mieć przynajmniej 3 GB pamięci RAM (jeśli system Windows 7 jest 32-bitowy - przynajmniej 2 GB RAM). Tylko taka ilość gwarantuje w miarę płynne działanie gier.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!