Jakie prawa w pracy ma kobieta w ciąży?

Jeśli spodziewasz się dziecka lub karmisz maleństwo, pracodawca ma wobec ciebie określone obowiązki i możesz domagać się swoich praw. Powinnaś je dobrze poznać, żeby chronić siebie i jeszcze nienarodzone dziecko.

Ciąża chroni przed zwolnieniem

Nie bój się od razu poinformować pracodawcę, że oczekujesz dziecka. Warto to zgłosić jak najszybciej, bo przepisy prawa gwarantują kobiecie w ciąży pewne przywileje. Jednym z najważniejszych jest ochrona przed zwolnieniem z pracy. Pracodawca nie może wypowiedzieć ci ani rozwiązać z tobą umowy o pracę w okresie ciąży. Dotyczy to każdej umowy o pracę z wyjątkiem umów na okres próbny krótszy niż miesiąc. Jeżeli jednak jesteś zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający miesiąc, a umowa ta rozwiązałaby się po upływie trzeciego miesiąca ciąży, twoja umowa musi być przedłużona do dnia narodzin dziecka (z wyjątkiem umowy na zastępstwo), ale w dniu porodu wygasa. W takiej  sytuacji nie przysługuje ci prawo do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, ale masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Są też wyjątkowe sytuacje, gdy pracodawca może cię zwolnić - jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z twojej winy (np. ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przestępstwa) albo - jeśli ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy.

Nie każda praca

Od chwili, gdy zgłosisz w firmie, że jesteś w ciąży i przyniesiesz zaświadczenie lekarskie obowiązuje zakaz zatrudniania cię przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia przyszłej mamy, nawet jeśli sama się na to zgadzasz. Masz prawo odmówić wykonywania takich prac bez żadnych konsekwencji, a jeśli szef ci je zleci - będzie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!