Jakie korzyści wynikają z leasingu auta? Czy warto wziąć samochód w leasing?

Właściciele firm, by móc prowadzić swoją działalność muszą się przemieszczać. Najlepiej samochodem. Ale nie wszystkich stać na zakup auta za gotówkę, niektórzy kredytu boją się bardziej niż ospy. Co wtedy? Można skorzystać z oferty firm leasingowych. To rodzaj wypożyczalni samochodów. Mniej kłopotliwy od kupna na kredyt, ale czy lepszy? Mówimy, czym się różni korzystanie z samochodu w leasingu od kupna go na kredyt.

Są dwa sposoby na posiadanie samochodu, gdy nie chcemy, lub nie możemy kupić go za gotówkę: kredyt i leasing. Czym się różnią i jakie mają zalety?

Mniej papierów niż przy kredycie

Leasing - w skrócie - polega na tym, że osoba, która dzierżawi samochód, wynajmuje go osobie, która prowadzi działalność gospodarczą. Czym różni się ta forma użytkowania auta od kredytu? Przede wszystkim nie kupujemy go, a jedynie „wypożyczamy”. Oznacza to, że to nie na kliencie spoczywa obowiązek rejestracji, ubezpieczenia itd. Rola klienta ogranicza się do wybrania marki, modelu i koloru. Po wygaśnięciu umowy leasingowej można odkupić auto, albo wyleasingować następne.

Leasingodawca bierze na siebie również obsługę techniczna pojazdu: przeglądy, wymianę opon.

Korzystanie z leasingu nie jest odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej, więc nie wpływa na ocenę wiarygodności klienta w banku, w przypadu weryfikacji przy zaciąganiu np. kredytu gotówkowego.

Kredyt bywa droższy

Przy kredycie nie jest już tak łatwo. Jeśli chcemy zmienić samochód, sami musimy zająć się sprzedażą starego. Również obsługę techniczną i ubezpieczenie musimy załatwić we własnym zakresie.

Jednak to, co ma zwykle największe znaczenie przy decyzji o wyborze finansowania auta to realne obciążenie dla firmy. Można to rozpatrzyć na przykładzie auta za 65 tys zł.

Oferty leasingowe i kredytowe są lepsze i gorsze, ale można założyć, że rata wynosi w przypadku leasingu wyniesie 1500 zł. Firma może odliczyć od podatku ok. 285 zł (przy założeniu podatku liniowego 19 procent). Realnie rata będzie więc wynosić dla firmy 1215 zł.

Kosztem do odliczenia dla firmy w przypadku kredytu będą tylko odsetki. Tu ratę możemy założyć na poziomie ok. 2000 zł, przy czym odsetki na początku stanowią tylko ok 800 zł. Dla firmy oznacza to możliwość odliczenia zaledwie 150 zł, a więc realny wypływ gotówki na poziomie 1850 zł.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!