Jakie drewno do kominka? Grab, dąb, jesion, klon i brzoza - WADY I ZALETY

Do kominków nie nadaje się każdy rodzaj drewna. Jakim drewnem palić w kominku? Wbrew pozorom nie każde drewno będzie się palić tak samo. jakie gatunki drewna wybierać, by cieszyć się ciepłem kominka?

Najczęściej w kominkach palimy tym, co akurat jest dostępne. Często jest to drewno pozostałe po budowie, wycince okolicznych drzew itp. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jak gatunek palonego drewna wpłynie na ilość wytworzonego ciepła i czy nie zaszkodzi naszemu kominkowi, a szkoda, bo to ważne.

Jakie drzewo do kominka?

Najlepsze właściwości opałowe (kaloryczność, gęstość) ma twarde drewno liściaste, takie jak:

 • grab - daje najwięcej ciepła, choć nie wytwarza dużego płomienia, raczej długo tli się i żarzy,

 • dąb - oprócz długiego czasu palenia wytwarza bardzo dużo ciepla, a ponad to wydziela przyjemny zapach,

 • jesion,

 • klon,

 • brzoza - dobrze się pali, dając sporo ciepła, a dodatkowo ma dekoracyjną białą korę,

 • wiąz,

 • buk.

  Wymienione powyżej gatunki drewna sa najlepsze, z punktu widzenia kaloryczności i twardości, ale inne gatunki drewna z drzew liściastych (np. akacja, czy drewno drzew owocowych) sprawdzą sie tu niemal równie dobrze.

  Czym nie palić w kominku?

  Niektórych gatunków drewna powinniśmy unikać jak (nomen, omen) ognia. Przede wszystkim, do palenia w kominkach nie nadaje się drewno iglaste. Po pierwsze spala się ono dość szybko, co powoduje, że stale musimy dorzucać kolejne szczapy. Przede wszystkim jednak jest to drewno zawierające żywice, które w trakcie spalania brudzą szybę kominkową i zanieczyszczają komin, co może niekorzystnie wpływać na jego żywotność. Drewno pochodzące z drzew iglastych ma jednak tę zaletę, że dość szybko się rozpala, może więc być stosowane jako rozpałka lub niewielka domieszka do innego opału.

   

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/10/2011

Zobacz też

Nie żyje Alberta Watson. Kim była? Nie żyje Alberta Watson. Kim była? Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 marca 1955 roku w Toronto. Znana głównie z roli Madeline z serialu „Nikita”, który powstawał w latach 1997-2001. Aktorka zmarła na raka mając 60 lat. Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał? Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał? Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007). Z lekkością wywalczył pierwsze miejsce i Kryształową Kulę. Ci, którzy znają twórczość Tyńca - aktorską, kabaretową, wokalną, konferansjerską, dubbingową – wiedzą, że wszystko przychodzi mu z równą lekkością. Anomalie medyczne. Chorobliwa otyłość Dominique z Miami - jak poradzą sobie z nią lekarze? Anomalie medyczne. Chorobliwa otyłość Dominique z Miami - jak poradzą sobie z nią lekarze? Chorobliwa otyłość dotyka coraz większej ilości ludzi na świecie. Cierpi na nią także Dominique z Miami, matka szóstki dzieci i bohaterka kolejnego programu z cyklu Anomalie medyczne. Jej waga? 280 kilogramów! Czy kobieta, która od kilkunastu lat nie wychodzi z domu zdoła wrócić do zdrowia i do normalnego życia? Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Anomalie medyczne"! Największe lotnisko świata i jego tajemnice - kolejny odcinek programu Megalotnisko w Dubaju! Największe lotnisko świata i jego tajemnice - kolejny odcinek programu Megalotnisko w Dubaju! Największe lotnisko świata, najwyższy budynek na kuli ziemskiej, najbardziej luksusowy hotel na globie i bajeczny kompleks sztucznych wysp - to wszystko znajduje się w najszybciej rozwijającym się dziś mieście świata - w Dubaju. Port lotniczy w tym mieście jest bez wątpienia jego najważniejszą wizytówką! FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Megalotnisko w Dubaju", który odkrywa przed widzami tajemnice tego orientalnego giganta!

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!