Jakie drewno do kominka? Grab, dąb, jesion, klon i brzoza - WADY I ZALETY

Do kominków nie nadaje się każdy rodzaj drewna. Jakim drewnem palić w kominku? Wbrew pozorom nie każde drewno będzie się palić tak samo. jakie gatunki drewna wybierać, by cieszyć się ciepłem kominka?

Najczęściej w kominkach palimy tym, co akurat jest dostępne. Często jest to drewno pozostałe po budowie, wycince okolicznych drzew itp. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, jak gatunek palonego drewna wpłynie na ilość wytworzonego ciepła i czy nie zaszkodzi naszemu kominkowi, a szkoda, bo to ważne.

Jakie drzewo do kominka?

Najlepsze właściwości opałowe (kaloryczność, gęstość) ma twarde drewno liściaste, takie jak:

 • grab - daje najwięcej ciepła, choć nie wytwarza dużego płomienia, raczej długo tli się i żarzy,

 • dąb - oprócz długiego czasu palenia wytwarza bardzo dużo ciepla, a ponad to wydziela przyjemny zapach,

 • jesion,

 • klon,

 • brzoza - dobrze się pali, dając sporo ciepła, a dodatkowo ma dekoracyjną białą korę,

 • wiąz,

 • buk.

  Wymienione powyżej gatunki drewna sa najlepsze, z punktu widzenia kaloryczności i twardości, ale inne gatunki drewna z drzew liściastych (np. akacja, czy drewno drzew owocowych) sprawdzą sie tu niemal równie dobrze.

  Czym nie palić w kominku?

  Niektórych gatunków drewna powinniśmy unikać jak (nomen, omen) ognia. Przede wszystkim, do palenia w kominkach nie nadaje się drewno iglaste. Po pierwsze spala się ono dość szybko, co powoduje, że stale musimy dorzucać kolejne szczapy. Przede wszystkim jednak jest to drewno zawierające żywice, które w trakcie spalania brudzą szybę kominkową i zanieczyszczają komin, co może niekorzystnie wpływać na jego żywotność. Drewno pochodzące z drzew iglastych ma jednak tę zaletę, że dość szybko się rozpala, może więc być stosowane jako rozpałka lub niewielka domieszka do innego opału.

   

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!