Jakie bomby atomowe zrzucono na Hiroshimę i Nagasaki?

6 sierpnia 2015 roku minęła 70 rocznica zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę, a 9 sierpnia na Nagasaki. Choć minęło tyle lat - skutki tamtego zdarzenia są odczuwane do dziś. Jakie bomby zrzucono na te dwa japońskie miasta? Dlaczego tak się stało?
Zdjęcie z artykułu: Jakie bomby atomowe zrzucono na Hiroshimę i Nagasaki?
Bomba atomowa, która uderzyła w Nagasaki miała większą siłę rażenia niż ta, która zniszczyła Hiroshimęźródło:materiały dystrybutora

Atak atomowy na Hiroshimę i Nagasaki - co trzeba o nim wiedzieć?

Atak atomowy na Hiroszimę i Nagaski to jedyny taki atak w historii. Po raz pierwszy i jedyny  zrzucono  bomby atomowe na miasta. Później już nigdy więcej nie zrzucono bomb na strefę zamieszkałą przez ludzi. Skutki ataku atomowego okazały się bowiem od razu tak drastyczne, że skutecznie utrzymały w ryzach chęć wielu przywódców do użycia broni atomowej. I choć atomówki USA zakończyły definitywnie II wojnę światową, która wciaż trwała na Pacyfiku, to skala zniszczeń była druzgocąca nawet dla Amerykanów. A były to bomby stosunkowo niegroźne w stosunku do współczesnego uzbrojenia nuklearnego...

O godzinie 0:15 6 sierpnia z samolotu B-29 "Enola Gay" Amerykanie zrzucili bombę "Little boy" z ładunkiem uranu na Hiroszimę. Epicentrum wybuchu miało miejsce w okolicach szpitala. Po uderzeniu uformował się kilkunastokilometrowy slup dymu w kształcie grzyba. Trzy dni później Amerykanie ponowili atak. Tym razem nad ranem 9 sierpnia na Nagasaki spadła implozyjna bomba plutonowa, dwukrotnie silniejsza od tej zrzuconej na Hiroszimę, o nazwie "Fat man", która zabiła ok. 70 tys. ludzi. W Hiroszimie zginęło ok. 70-90 tys. osób. Obydwa miasta zostały doszczętnie zniszczone. Skutki promieniowania odczuwane są w tych miejscach do dziś.

Olga Zdanowicz 05/04/2016

Podobne

Hiroshima: dzień po – wspomnienia ofiar i materiały z archiwów amerykańskiej armii związane ze zrzuceniem bomby atomowej Hiroshima: dzień po – wspomnienia ofiar i materiały z archiwów amerykańskiej armii związane ze zrzuceniem bomby atomowej Bombardowanie atomowe Hiroszimy w dniu 6 sierpnia 1945 roku na zawsze zmieniło świat. W pierwszej chwili po wybuchu bomba zabiła aż trzydzieści procent populacji miasta, czyli około 80 tysięcy mieszkańców. Film „Hiroshima: dzień po" przedstawia wspomnienia ofiar i materiały z archiwów dokumentujące tamte dni. Teorie spiskowe: bomba atomowa - nuklearny wyścig. Mało znane fakty z czasów, gdy konstruowano bombę atomową Teorie spiskowe: bomba atomowa - nuklearny wyścig. Mało znane fakty z czasów, gdy konstruowano bombę atomową Gdy II wojna światowa miała się już ku końcowi, USA i Rzesza stanęły do zaciętego wyścigu, którego wynik miał na zawsze zmienić bieg historii. W stolicy Niemiec, w Norwegii i w Nowym Meksyku tysiące osób w pocie czoła pracowały nad bronią, która miała być skuteczniejsza niż wszystko, co dotąd wymyślono. Jak powstawała bomba atomowa? Poznajmy mało znane fakty z czasów II wojny światowej i nuklearnej rywalizacji ówczesnych mocarstw. Historia świata odc. 8 - Hitler, Ghandi i Oppenheimer, lądowanie na księżycu i internet, czyli pełen sprzeczności XX wiek. FOKUS TV zaprasza! Historia świata odc. 8 - Hitler, Ghandi i Oppenheimer, lądowanie na księżycu i internet, czyli pełen sprzeczności XX wiek. FOKUS TV zaprasza! Hitler, Ghandi, Oppenheimer, Stalin i Gorbaczow, lądowanie na księżycu, wielkie wynalazki i internet, totalitaryzmy, wojny i Holocaust... XX wiek upłynął pod znakiem przeciwieństw. FOKUS TV zaprasza na ósmy, ostatni odcinek serii „Historia świata". Bomba mezonowa i rodzice Ryszarda Petru. Między prawdą a sensacją Bomba mezonowa i rodzice Ryszarda Petru. Między prawdą a sensacją Bomba mezonowa, nad którą mieli pracować rodzice Ryszarda Petru, na nowo rozpaliła wyobraźnię wielbicieli teorii spiskowych. Czym miała być i jak miała działać ta bomba? Jaka jest prawda o niej?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!