Jaki sztormiak na rejs? Czym kierować się przy wyborze sztormiaka?

Spakować się na rejs sprawnie i szybko - i niczego nie zapomnieć – o tym marzą nawet doświadczeni żeglarze. Zawsze rodzą się pytania, czy wszystko już zostało wzięte, czy czegoś na jachcie nie będzie brakowało. W szybkim, sprawnym i bezstresowym pakowaniu mogą pomóc nasze podpowiedzi.

Wybierając się w rejs po najcieplejszym nawet morzu świata nie powinno się zapominać o zabraniu ze sobą choćby najcieńszego sztormiaka. Gdy w planie jest rejs po Bałtyku, Morzu Północnym czy jesienią po Morzu Śródziemnym, nieprzemakalną kurtkę i spodnie (ogrodniczki) po prostu trzeba ze sobą zabrać.

Teraz kilka słów o tym, jaki sztormiak wybrać. Zazwyczaj kupuje się oddzielnie kurtkę i spodnie typu ogrodniczki, ale zanim dokona się wyboru, warto poznać podstawowe typy sztormiaków:

  • Ocean - najgrubszy, najsztywniejszy i najbardziej odporny na warunki atmosferyczne. Używany przez żeglarzy pływających po oceanach, także w najtrudniejszych rejonach północnych bądź na oceanie południowym. Mimo pewnych rozwiązań, sztormiaki tego typu są najmniej wygodne w użytkowaniu, ale też najlepiej chonią przed zimnem i wodą. Dostępne są także jako suche kombinezony.

  • Offshore – nieco cieńszy, ale też znacznie wygodniejszy i tańszy sztormiak przeznaczony do żeglowania po niemal wszystkich morzach, a także w cieplejszych rejonach oceanów. Z ciepłych sztormiaków ten typ wydaje się być najbardziej uniwersalny, choć trzeba pamiętać, że nie jest to miękka, wygodna kurteczka i spodnie. Offshore ma tak jak Ocean wysoki ocieplany kołnierz, wodoszczelne suwaki, fluoroscencyjny kaptur, zamykane kieszenie.

  • Coastal i Inshore – sztormiaki tej serii to tak naprawdę nieprzemakalne stroje, które świetnie się sprawdzą podczas letnich rejsów na śródlądziu lub na Morzu Śródziemnym podczas mniej pogodnych dni. Świetnie sprawdzają się również w codziennym noszeniu, jako zwykłe kurtki. Tego typu stroje sa więc chyba najbardziej uniwersalne, choć zabranie ich w rejs morski po Bałtyku może być ryzykowne.

Sporym utrudnieniem w wyborze będzie duże zróżnicowanie cenowe ubrań żeglarskich. Nie popełni się dużej pomyłki zakładając, że droższe stroje będą lepsze jakościowo, lepiej będą chronić przed wodą i zimnem, dłużej będą pełniły swą funkcję. To założenie bierze się z faktu, że wysokiej jakości materiały oddychające, mające odpowiednią wodoodporność, są bardzo drogie. Firmy szyjące odzież z tego typu tkanin i membran muszą więc utrzymywać ceny swych produktów na wysokim poziomie. Sztormiaki takie odwdzięczają się większym komfortem noszenia i dłuższym czasem, w którym zachowują swoje parametry oddychalności i wodoszczelności. Natomiast z tańszych strojów z reguły będą zadowolone osoby rzadziej z nich korzystające. Wybierając się na rejs jeden raz w roku na tydzień lub dwa, nie warto inwestować w profesjonalny sztormiak renomowanego producenta. Przez te kilka dni równie wysoką ochronę powinien zapewnić tańszy odpowiednik.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 06/12/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!