Jaki prezent dla nauczycieli na koniec roku? [SPRAWDZONE RADY]

Kiedyś uczniowie na zakończenie roku wręczali nauczycielom kwiaty i czekoladki, dzisiaj coraz częściej słyszy się o zbiórkach pieniędzy na droższe prezenty jak biżuteria, artykuły AGD i RTV czy encyklopedie. Czy dawać nauczycielom prezenty na każde zakończenie roku, czy tylko w chwili, kiedy klasa czy grupa przedszkolna opuszcza szkołę lub przedszkole? Co na to sami zainteresowani? Jaki prezent dać nauczycielom?

Jaki prezent dla nauczyciela?

Im bliżej końca roku szkolnego, tym rodziców dzieci zarówno przedszkolnych, jak i szkolnych, ogarnia większe szaleństwo: co kupić w prezencie i za ile - nauczycielom w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum, nam koniec szkoły czy klasy, paniom wychowawczyniom w przedszkolu... Rodzice żywo dyskutują, spierają się, jedni zarządzają składki po 50 czy 100 zł, inni – oburzają się, bo najchętniej nie składaliby się wcale i poza przysłowiowym kwiatkiem nie daliby nic.

W internecie na forach aż kipi od emocji. Ktoś pisze, że słyszał o nauczycielu, który zapytany na spotkaniu z rodzicami, co chciałby dostać na koniec roku odpowiedział, że elektryczną maszynkę do golenia, ktoś inny pisze, że składał się na komplet drogich garnków dla pań przedszkolanek... Nie dajmy się zwariować i nie nakręcajmy spirali! Nauczyciele za swoją pracę (ciężką!) dostają pensję (małą!), a drogie prezenty często ich krepują, i wywołują dylematy moralne – są zresztą szkoły, w których dyrekcja wydaje odgórnie zakaz przyjmowania prezentów powyżej kilkudziesięciu złotych.

Czy można nie zbankrutować, a sprawić ulubionemu nauczycielowi klasy czy wychowawcy miły prezent, który zapadnie mu w pamięć i który będzie mógł z czystym sumieniem przyjąć?

Co podarować nauczycielom na zakończenie roku? Pomysły z internetu

Pomysłów można wymieniać wiele – dużo jednak zależy od relacji łączących klasę z nauczycielem. Jeśli uczniowie chcą podziękować ulubionemu nauczycielowi, którego cenią, szanują, a do tego uwielbiają i łączą ich z nim świetne relacje prezent może być potraktowany z humorem, rozbawić nauczyciela, a przez to zapaść głęboko w pamięć. Może to być koszulka z ze zdjęciami uczniów i dedykacją, płyta z muzyka jaką lubi czy karnet do kina, 

summershine: zebraliśmy zdjęcia, które wspólnie z wychowawczynią mieliśmy i zrobiliśmy świetny, mały fotoalbum. Była zachwycona! Do tego każdy uczeń napisał parę zdań od siebie (z wizaz.pl)

pasteque: My w klasie maturalnej zrobiliśmy naszej ulubionej polonistce (w końcu spędzaliśmy z nią nawet po 9 godzin w tygodniu) wielki plakat. Były tam zdjęcia, cytaty, rysunki, taki kolaż. I to wszystko w antyramie. Nauczycielka była zadowolona, bo to był prezent osobisty, a zarazem niekrępujący (wizaz.pl)

Takasamainna: Moje propozycje prezentów to wspólnie zrobiony album z wycieczek itp.; prezentację/filmik ze wspomnieniami klasowymi/wypowiedziami uczniów; piosenka/wierszyk wymyślony przez klasę; ładnie ozdobiony zeszyt ze śmiesznymi zapiskami i powiedzeniami (tylko za to trzeba by zabrać się wcześniej, by to wszystko spisać, bo zapamiętać nie da rady), wspólny wypad na spacer/lody itp; albo fajny sposób na ostatnią godzinę: udekorować salę, upiec ciasto, ktoś niech coś narysuje, ktoś inny zaśpiewa; drobiazg związany z zainteresowaniami nauczyciela/ki np. tomik poezji, książka, kostki do gry na gitarze, figurka konia.... coś niedrogiego, ale sprawiającego przyjemność; ładny kubek, w którym nauczyciel/ka będzie mógł/mogła pić herbatę/kawę w szkole; drobiazg charakterystyczny np. jeżeli jakiś/aś nauczciel/ka się ciągle przeziębia to np. apaszkę (pani)/ciepłe skarpetki(pan). (wizaz.pl)

A co na to sami zainteresowani? Nauczyciele o prezentach

Secasia: myślę, że nie należy przesadzać. W mojej szkole zaproponowaliśmy, aby na koniec roku dzieci przynosiły nam maskotki, przybory szkolne, książki, słodycze itp., które zbieramy i po zakończeniu roku zawozimy do domów dziecka lub zaprzyjaźnionego ośrodka rehabilitacyjnego (www.babyforum.pl)

gaga: jestem nauczycielką, prezenty zawsze mnie krępowały. Miło było dostać kwiaty na dzień nauczyciela, czy jakieś czekoladki, zdarzała się dobra herbata czy kawa. Myślę, że to wystarczające rzeczy, sama osobiście nie przyjęłabym biżuteri czy czegość drogiego, nie o to chodzi w tym zawodzie, nie po to go wybierałam, dla mnie największym podziękowaniem zawsze był uśmiech na buźkach moich wychowanków i to, że ci nawet najsłabsi przechodzili do następnej klasy dzięki swoim staraniom (www.babyforum.pl)

Mysz78: Jestem nauczycielką i dołączam się do opinii, że prezenty są krępujace. Dostajemy wynagrodzenie za pracę i wydaje mi się, że owszem  – miło jest dostać kwiatka na dzien nauczyciela czy koniec roku szkolnego, ale nie pomyślalabym o prezentach. Oczywiście milo mi było, jak dostalam od uczniów na Boże Narodzenie drobiazg  – bombkę na choinkę z ręcznie wypisanymi życzeniami, ale wiem, że to nie był jakiś drogi prezent, więc nie było mi jakoś głupio. Głupio by mi było, jakbym miała dostać coś drogiego, bo wiadomo że rodzice uczniów są rożnie sytuowani, wielu z nich nie chce się „składać” itp).

Integra: jestem nauczycielką i proszę was o opanowanie. Zawsze byłam przeciwna kupowaniu prezentów dla nauczycieli. To jest nasza praca, za którą mamy płacone. Wychowawca dostaje też dodatek wychowawczy. Chcecie podziękować? Zróbcie coś dla szkoły. Propozycja odnowienia klasy, to jest bardzo dobry pomysł. Można też kupić książki do biblioteki szkolnej. Jeżeli chcecie obdarować konkretnego nauczyciela zróbcie coś sami, np. koszulka z waszymi zdjęciami, własnoręcznie zrobiony album, anioł (drewniany, z masy solnej, na szydełku itp.), wiersz, piosenka. Możecie mi wierzyć, że taki wiersz czy piosenka zapadną w pamięć bardziej niż kolejne pióro czy kwiatek. (www.wizaz.pl)

Redakcja 01/06/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!