Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczoteczka do zębów tradycyjna czy elektryczna? Z włosiem miękkim czy twardym, naturalnym czy syntetycznym? Jak wybrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę do zębów? Na co zwracać szczególną uwagę?

Szczoteczka do zębów powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Przede wszystkim musi mieć rozmiar odpowiedni do wieku osoby, która ma ją używać. Jeśli szczoteczka do zębów będzie za duża lub za mała, nie wyczyścisz dokładnie uzębienia.

Jakie wymiary powinna mieć szczoteczka do zębów?

Główka szczoteczki powinna obejmować zasięgiem 2-3 przylegające do siebie zęby. W przypadku dzieci długość główki może wynosić od 10 do ok. 15 mm, dla dorosłych zalecana jest długość od 20 do 30 mm. Jeśli zaś chodzi o szerokość szczoteczki do zębów nie powinna ona przekraczać 15 mm w przypadku dorosłych i 10 mm w przypadku dzieci. Zbyt szeroka główka szczoteczki do zębów uniemożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Twardość szczoteczki do zębów

Ważna jest też twardość włosia i jego długość.  Jeśli twoje dziąsła są wrażliwe i krwawią podczas mycia zębów używaj szczoteczki do żebów o miękkim włosiu. Jeśli masz zdrowe dziąsła kup szczoteczkę ze średnim włosiem. Natomiast włosie twarde będzie odpowiednie dla osób o zdrowych, odpornych dziąsłach i tych, którzy borykają się z nadmiernym osadzaniem się kamienia i osadu nazębnego. Włosie szczotki powinno być na tyle długie (ok.1 cm), aby spokojnie wchodziło w zakamarki.

Warto również wybierać szczoteczki do zębów te o zróżnicowanej długości kępek włosia oraz ze zwężoną na końcu główką. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyczyszczenie trudno dostępnych szczelin między zębami.

Szczoteczka do zębów - zwykła czy elektryczna?

Szczoteczką elektryczną można wyczyścić zęby szybciej i łatwiej. Po pierwsze ma mniejszą główkę i łatwiej nią wyczyścić trudno dostępne zęby, jak siódemki i ósemki. Po drugie szczoteczka sama wykona za nas pracę w sytuacji, kiedy poruszanie szczoteczką zwykłą jest bardzo utrudnione. Nie znaczy to jednak, że jest lepsza od tej zwykłej. Umiejętnie używana tradycyjna szczoteczka również wyczyści prawidłowo zęby.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 07/01/2013

Zobacz też

Beata Pawlikowska: kim jest? Co osiągnęła? Beata Pawlikowska: kim jest? Co osiągnęła? Beata Pawlikowska to ceniona i piękna podróżniczka, fotografka oraz pisarka. Sama wykonuje ilustracje i zdjęcia do swoich książek, w których opisuje przebyte podróże. Czy Polska jest gotowa na atak terrorystyczny? WIDEO Czy Polska jest gotowa na atak terrorystyczny? WIDEO Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje, że Polska nie należy do państw bezpośrednio zagrożonych atakami terrorystycznymi. Jednak specjaliści ostrzegają, że ryzyko zamachu w naszym kraju jest wysokie jak nigdy dotąd. Czy Polska jest gotowa na atak terrorystyczny? Przeżyć na trawlerach. Seria dokumentalna o ekstremalnie trudnej pracy rybaków na Morzu Północnym Przeżyć na trawlerach. Seria dokumentalna o ekstremalnie trudnej pracy rybaków na Morzu Północnym Na nieprzewidywalnym i ekstremalnie niebezpiecznym Morzu Północnym znany brytyjski podróżnik Ben Fogle pracuje w ramię w ramię z rybakami. Podczas udanego połowu przez 24 godziny na dobę wyciąga z morza tysiące ryb. Zdarzają się jednak długie godziny, kiedy sieci pozostają puste, a wzburzona woda wyzwala strach o życie. Seria pokazuje trudne i wymagające życie rybaków, którzy kochają morze i dla których praca jest misją. Śmieciowe jedzenie – czyim kosztem? Markety spożywcze i ich marki własne Śmieciowe jedzenie – czyim kosztem? Markety spożywcze i ich marki własne Marki własne to szybko rozwijający się rynek produktów spożywczych. Sprzedaż takich produktów rośnie o jedną piątą rocznie. Jednak czy tańsza żywność oferowana przez znane hipermarkety jest tak samo zdrowa jak ta tradycyjna? Czy jej smak nie jest gorszy? I czy to nie najbiedniejsi płacą najwyższą cenę za spożywanie śmieciowego jedzenia?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!