Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczoteczka do zębów tradycyjna czy elektryczna? Z włosiem miękkim czy twardym, naturalnym czy syntetycznym? Jak wybrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę do zębów? Na co zwracać szczególną uwagę?

Szczoteczka do zębów powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Przede wszystkim musi mieć rozmiar odpowiedni do wieku osoby, która ma ją używać. Jeśli szczoteczka do zębów będzie za duża lub za mała, nie wyczyścisz dokładnie uzębienia.

Jakie wymiary powinna mieć szczoteczka do zębów?

Główka szczoteczki powinna obejmować zasięgiem 2-3 przylegające do siebie zęby. W przypadku dzieci długość główki może wynosić od 10 do ok. 15 mm, dla dorosłych zalecana jest długość od 20 do 30 mm. Jeśli zaś chodzi o szerokość szczoteczki do zębów nie powinna ona przekraczać 15 mm w przypadku dorosłych i 10 mm w przypadku dzieci. Zbyt szeroka główka szczoteczki do zębów uniemożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Twardość szczoteczki do zębów

Ważna jest też twardość włosia i jego długość.  Jeśli twoje dziąsła są wrażliwe i krwawią podczas mycia zębów używaj szczoteczki do żebów o miękkim włosiu. Jeśli masz zdrowe dziąsła kup szczoteczkę ze średnim włosiem. Natomiast włosie twarde będzie odpowiednie dla osób o zdrowych, odpornych dziąsłach i tych, którzy borykają się z nadmiernym osadzaniem się kamienia i osadu nazębnego. Włosie szczotki powinno być na tyle długie (ok.1 cm), aby spokojnie wchodziło w zakamarki.

Warto również wybierać szczoteczki do zębów te o zróżnicowanej długości kępek włosia oraz ze zwężoną na końcu główką. Dzięki temu łatwiejsze będzie wyczyszczenie trudno dostępnych szczelin między zębami.

Szczoteczka do zębów - zwykła czy elektryczna?

Szczoteczką elektryczną można wyczyścić zęby szybciej i łatwiej. Po pierwsze ma mniejszą główkę i łatwiej nią wyczyścić trudno dostępne zęby, jak siódemki i ósemki. Po drugie szczoteczka sama wykona za nas pracę w sytuacji, kiedy poruszanie szczoteczką zwykłą jest bardzo utrudnione. Nie znaczy to jednak, że jest lepsza od tej zwykłej. Umiejętnie używana tradycyjna szczoteczka również wyczyści prawidłowo zęby.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!