JAKĄ PRALKĘ KUPIĆ? Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę?

Najnowocześniejsze pralki nie tylko piorą, ale także odświeżają ubrania parą i ułatwiają prasowanie. Do tego potrzebują coraz mniej prądu, wody i czasu do wykonania prania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając nowoczesną pralkę.

Wybierając pralkę warto zwrócić uwagę na jej energooszczędność, głośność, system dozowania oraz przydatne programy specjalne - twierdzi Maciej Fober, specjalista ds. urządzeń piorących marki Siemens.

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę?

1. Opłaci się kupić pralkę w klasie energetycznej A. Zgodnie z europejską normą zużywa ono maks. 1,7 kWh w cyklu standardowym. Są już modele pralek A-30% lub pralki w klasie A+++ zużywające o 30% mniej prądu niż urządzenia w klasie A.

2. Pralki z nowoczesnymi silnikami bezszczotkowymi pracują bardzo cicho. Dodatkowo pomaga antywibracyjna konstrukcja ścianek bocznych – redukuje hałas generowany przez pracującą pralkę do 52 dB (to tyle co szum padającego deszczu). 

3. Zdecydowana większość z nas, bo aż 90% użytkowników pralek przesadza z ilością środka piorącego. Pralka z automatycznym dozownikiem oszczędza detergent i wodę do płukania. 
    
4. Programy specjalne przydadzą się, gdy w domu są dzieci i alergicy. Dzięki kombinacji „czynników niechemicznych” (czas prania, zmiana szybkości obrotów bębna i wysokości temperatury) można usuwać plamy bez silnych detergentów.

Ile wody zużywa pralka?

Dodatkowo warto w specyfikacjach wybranych pralek sprawdzać informację o zużyciu wody. Szacowane roczne jej zużycie obliczane jest na 200 standardowych cykli prania "bawełna 60°C" dla czteroosobowej rodziny.  Można też sprawdzić, ile litrów wody pralka pobiera podczas jednego cyklu prania - może to być 35-81 litrów, więc wybór jest istotny dla domowego budżetu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak PODŁĄCZYĆ PRALKĘ do wody, kanalizacji i prądu?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!