JAKA KARA ZA JAZDĘ PO PIJANEMU. Co grozi za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym?

Mimo wielu kampanii społecznych nadal zdarza nam się wsiąść za kółko na podwójnym gazie. Ponad 30% osób biorących udział w badaniach na rzecz akcji „Prowadzę. Nie piję.” przyznało, że nie raz jechali jako pasażer, gdy za kierownicą siedziała osoba nietrzeźwa. Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Polskie prawo rozróżnia dwa przypadki oceny kierowcy pod wpływem alkoholu: stan po spożyciu ( 0,2-0,5 promila alkoholu we krwi) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi).

Jakie konsekwencje jazdy po alkoholu?

Stan po spożyciu - grozi nam za to grzywna do 5000 zł, zagrożenie karą aresztu oraz czasowe zatrzymanie prawa jazdy od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Pamiętajmy o konieczności ponownego przejścia egzaminu, potwierdzającego nasze umiejętności za kierownicą, jeśli prawo jazdy zostanie nam odebrane na rok lub dłużej.

Stan nietrzeźwości - konsekwencje prowadzenie pojazdu w tym stanie mogą być naprawdę poważne, z karą ograniczenia lub pozbawienia wolości do 2 lat włącznie. Oprócz tego zostanie nam zabrane prawo jazdy na okres od 1 do 10 lat. Jeśli będąc pod wpływem alkoholu spowodujemy wypadek może być ono zabrane nam dożywotnio. Oprócz tego sąd orzeka karę pieniężną, która przeznaczona będzie na rzecz jakiejś instytucji zajmującej się pomocom ofiarą wypadków drogowych.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!