Jaka jest w Polsce INFLACJA? Jak bardzo urosną CENY w 2012 roku?

Rosnące ceny były zmartwieniem Polaków w całym 2011 roku. W grudniu inflacja nieco wyhamowała, także w bieżącym roku ceny nie powinny rosnąć już tak szybko. Jaka będzie inflacja w 2012 roku? Czy wzrost cen będzie wolniejszy?

Inflacja w grudniu spadła do 4,6% z 4,8% w listopadzie – wynika z danych opublikowanych przez GUS. Były one zgodne z oczekiwaniami rynku. Spadek inflacji zawdzięczamy głównie mniejszej dynamice cen paliw i nośników energii. Wyższą dynamikę zanotowały z kolei ceny żywności.

Inflacja dokuczała nam w 2011 roku

Wysoka inflacja była problemem przez cały 2011 rok. Powodem były rosnące ceny żywności, paliw oraz słabnący złoty. W maju wskaźnik inflacji skoczył do 5%, potem nieco spadł, by w listopadzie znów urosnąć do 4,8%. W skali całego 2011 roku ceny w Polsce wzrosły o 4,3%.

W ubiegłym roku najbardziej rosły ceny paliw (o 14,9% w skali roku), ceny towarów i usług związanych ze zdrowiem (o 8%), czynsze (o 7,7%), a także ceny żywności (o 4,6%).

W 2012 roku powinno być lepiej

Jak będzie w tym roku? Zdaniem ekonomistów inflacja znowu przekroczy cel Rady Polityki Pieniężnej wyznaczony na poziomie 2,5%.

Według prognoz wskaźnik inflacji na początku roku będzie mniejszy niż 4,8%, ale ciągle pozostanie na poziomie powyżej 4%. Sprzyjać temu będą podwyżki cen regulowanych, droższy tytoń oraz wyższe ceny paliw spowodowane nałożeniem wyższej akcyzy na olej napędowy. Od marca do maja wskaźnik inflacji powinien spaść, by w osiągnąć szczyt w połowie roku w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. W drugiej połowie roku czeka nas wyraźny spadek dynamiki wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych.

Zdaniem wielu ekonomistów osiągnięcie celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5%) nie będzie w tym roku możliwe.

Tagi: inflacja, fokus tv,

Redakcja 23/04/2012

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!