Jaka jest symbolika i właściwości jemioły?

Ze względu na niezwykłe właściwości jemioła uważana była przez starożytnych za magiczny dar bogów. Używano jej jako skutecznego leku oraz czczono jako symbol pomyślnego życia. Skąd wziął się fenomen tej niepozornej i pasożytniczej rośliny?

Co warto wiedzieć o jemiole?

Jemioła pospolita (Viscum album) jest zimozielonym krzewem półpasożytem. Rosnąc na innych roślinach (głównie drzewach) czerpie od nich wodę i substancje mineralne. Sama natomiast przeprowadza proces fotosyntezy. W przemyśle farmaceutycznym zastosowanie mają jedynie liście i pędy – kuliste, białawe owoce są trujące. 

Tajemnicza symbolika jemioły

Niezwykłe, magiczne właściwości przypisywano szczególnie jemiołom rosnącym na drzewach dębu. Ścięte gałązki traktowane były przez Druidów jako święty talizman. Wierzono, iż chroniły domostwa przed złymi mocami, zapobiegały pożarom, sprowadzały do domu szczęście i bogactwo, spełniały ludzkie życzenia, a także były symbolem płodności. Jemiołę wieszano nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem, aby roztaczała opiekę na wszystkimi domownikami.

Jakie schorzenia leczy jemioła?

Kiedyś jemiołę używano (nieco zabobonnie) jako lek na bardzo wiele dolegliwości. Dziś wyciąg z pędów i liści (zawierających duże ilości alkaloidów) stosuje się głównie pomocniczo w leczeniu nadciśnienia, nadpobudliwości oraz miażdżycy. 

Jakie są zwyczaje i przesądy związane z jemiołą?

Najbardziej znany i popularny zwyczaj dotyczy bezkarnego całowania się pod wiszącą gałązką jemioły bogatą w kuliste owoce. Kiedyś po każdym pocałunku mężczyzna zrywał jeden owoc. Ten, który zerwał ostatni miał otrzymać dar płodności.

W krajach nordyckich wieszanie gałązek jemioły ma przynieść domownikom szczęście i dostatek w nadchodzącym roku oraz odpędzać nieszczęścia i złe duchy. Obecnie panujący obyczaj nakazuje wieszanie jemioły nad wigilijnym stołem, nad kuchnią oraz nad drzwiami wejściowymi. Ponadto zasuszoną gałązkę powinno się zatrzymać przez cały rok, do następnych świąt. W przeciwnym wypadku magiczna moc rośliny może nie zadziałać.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!