Jaka jest różnica między składkami w ZUS a OFE?

Wkrótce wchodzą w życie zapowiadane zmiany zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Musimy wybrać, czy chcemy, aby nasza składka emerytalna w całości wpływała do ZUS, czy też ZUS przekazywał część tej składki do OFE.

ZUS czy OFE (i ZUS)

Decyzję trzeba podjąć między 1 kwietnia a 31 lipca 2014. Wzór deklaracji o korzystaniu z OFE dostępny będzie w internecie (na stronach: www.zus.pl, www.knf.gov.pl, www.mpips.gow.pl, www.mf.gov.pl) i w oddziałach ZUS.

Wypełnioną deklarację będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać pocztą (listem poleconym) lub też przesłać drogą elektroniczną (www.pue.zus.pl). Jeśli nie złożymy deklaracji, całość naszej składki emerytalnej powędruje do ZUS.

ZUS a OFE

Jeśli zdecydujemy się na OFE, ZUS będzie do wybranego przez nas Funduszu przekazywał część naszych składek, a dokładnie 2,92% podstawy składki. Te składki Fundusz będzie inwestował - co najmniej 75% środków ma być inwestowana w akcje, a reszta np. w obligacje korporacyjne. Fundusz cyklicznie ma informować swoich klientów o wynikach finansowych i planowanych inwestycjach.

Jeśli pozostaniemy wyłącznie przy ZUS-ie nasza emerytura zależeć będzie tylko od wysokości naszych zarobków i stażu pracy, i tutaj zależność wydaje się prosta - im więcej zarabiamy i dłużej pracujemy, tym większą będziemy mieć w przyszłości emeryturę (ze składek, które zgromadzimy ZUS będzie wypłacał nam świadczenie emerytalne).

W przypadku decyzji o OFE wysokość naszego świadczenia emerytalnego zależeć będzie także od sytuacji rynkowej kraju, notowań giełdowych i polityki inwestycyjnej Funduszu. W przypadku trafionej inwestycji nasza emerytura może być wyższa, ale może być także odwrotnie - to ryzyko inwestycyjne.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz też

Amerykańska księga tajemnic. Skandale, przestępstwa, legendy Amerykańska księga tajemnic. Skandale, przestępstwa, legendy Co dzieje się za drzwiami Białego Domu? Czy rząd Stanów Zjednoczonych ukrywa dowody na istnienie istot pozaziemskich? Jak działa Ku Klux Klan? Zobacz, jakie tajemnice skrywa historia Ameryki? Przyczyny katastrof lotniczych. Błąd człowieka jest gorszy od awarii technicznej? WIDEO Przyczyny katastrof lotniczych. Błąd człowieka jest gorszy od awarii technicznej? WIDEO Uczestnicy wypadków samolotowych – piloci i pasażerowie – zrelacjonują ich przebieg. Na nowo przeżyją przerażające chwile trwogi. Co mogło spowodować tragiczny rozwój sytuacji: błąd ludzki, usterka, a może czyjeś celowe działanie? Na lodowym szlaku – zabójcze drogi: Indie. Tirem przez Himalaje Na lodowym szlaku – zabójcze drogi: Indie. Tirem przez Himalaje Troje doświadczonych kierowców ciężarówek wyrusza na niebezpieczne himalajskie szlaki, na których co 4,5 minuty dochodzi do śmiertelnego wypadku. Panują tam ekstremalne warunki pogodowe, a pojazd w każdej chwili może runąć w przepaść. Tajemnica twierdzy szyfrów. Ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego Tajemnica twierdzy szyfrów. Ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego Koniec II wojny światowej. Niemcy są w posiadaniu tajnej maszyny deszyfrującej radzieckie depesze. Johann Jörg – oficer Abwehry (Paweł Małaszyński) przybywa do zamku Czocha, aby znaleźć błąd w działaniu urządzenia. W rzeczywistości Jörg jest agentem polskiego wywiadu, który chce przechwycić cenny aparat. Między wywiadami rosyjskimi a zachodnimi trwa dramatyczna walka z czasem. Serial „Tajemnica twierdzy szyfrów” to ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!