Jaka jest różnica między składkami w ZUS a OFE?

Wkrótce wchodzą w życie zapowiadane zmiany zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Musimy wybrać, czy chcemy, aby nasza składka emerytalna w całości wpływała do ZUS, czy też ZUS przekazywał część tej składki do OFE.

ZUS czy OFE (i ZUS)

Decyzję trzeba podjąć między 1 kwietnia a 31 lipca 2014. Wzór deklaracji o korzystaniu z OFE dostępny będzie w internecie (na stronach: www.zus.pl, www.knf.gov.pl, www.mpips.gow.pl, www.mf.gov.pl) i w oddziałach ZUS.

Wypełnioną deklarację będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłać pocztą (listem poleconym) lub też przesłać drogą elektroniczną (www.pue.zus.pl). Jeśli nie złożymy deklaracji, całość naszej składki emerytalnej powędruje do ZUS.

ZUS a OFE

Jeśli zdecydujemy się na OFE, ZUS będzie do wybranego przez nas Funduszu przekazywał część naszych składek, a dokładnie 2,92% podstawy składki. Te składki Fundusz będzie inwestował - co najmniej 75% środków ma być inwestowana w akcje, a reszta np. w obligacje korporacyjne. Fundusz cyklicznie ma informować swoich klientów o wynikach finansowych i planowanych inwestycjach.

Jeśli pozostaniemy wyłącznie przy ZUS-ie nasza emerytura zależeć będzie tylko od wysokości naszych zarobków i stażu pracy, i tutaj zależność wydaje się prosta - im więcej zarabiamy i dłużej pracujemy, tym większą będziemy mieć w przyszłości emeryturę (ze składek, które zgromadzimy ZUS będzie wypłacał nam świadczenie emerytalne).

W przypadku decyzji o OFE wysokość naszego świadczenia emerytalnego zależeć będzie także od sytuacji rynkowej kraju, notowań giełdowych i polityki inwestycyjnej Funduszu. W przypadku trafionej inwestycji nasza emerytura może być wyższa, ale może być także odwrotnie - to ryzyko inwestycyjne.

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!