Jaką część Ewangelii czytamy przy wigilijnym stole?

W wielu domach w wigilię, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda i domownicy zgromadzą się wokół stołu, głowa rodziny albo najstarsza osoba rozpoczyna wigilijną modlitwę, a następnie odczytuje fragment Pisma Świętego. Zobacz, który fragment należy odczytać.
Zdjęcie z artykułu: Jaką część Ewangelii czytamy przy wigilijnym stole?
Wieczór wigilijny osoby wierzące powinny rozpocząć odczytując odpowiedni fragment Pisma Świętegoźródło:thinkstockphotos.com

 

Jaki fragment Ewangelii należy odczytać podczas wigilii?

Zgodnie z tradycją, podczas wigilii, zanim wszyscy zasiądą do wieczerzy, jeden z członków rodziny odczytuje fragment Nowego Testamentu poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa.

Życie, nauki i czyny Jezusa opisane są w czterech Ewangeliach (części Nowego Testamentu) - Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Jednak dokładny opis narodzin Chrystusa znajduje się tylko u św. Łukasza (św. Jan i św. Marek pomijają zupełnie tę część życia Jezusa, a św. Mateusz koncentruje się głównie na wydarzeniach bezpośrednio przed i po narodzinach).

Przed wigilijną wieczerzą odczytujemy zatem fragment Ewangelii św. Łukasza, a konkretnie początek rozdziału 2, od wersu 1 do 14 (Łk 2, 1-14)

"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania."

Redakcja 07/12/2015

Zobacz też

Czy można prowadzić samochód, gdy jest się chorym na grypę? Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu? Czy można prowadzić samochód, gdy jest się chorym na grypę? Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu? Prowadzenie samochodu to niezwykle odpowiedzialna czynność. Osoba siedząca za kierownicą nie może czuć się osłabiona i cierpieć na zaburzenia koncentracji, a tak właśnie na organizm wpływa choroba. Co dokładnie dzieje się z kierowcą wykazującym symptomy poważnego przeziębienia? Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu TABLET myTAB 10 w Biedronce za 500 zł. Czy warto kupić TANI TABLET z Biedronki? TABLET myTAB 10 w Biedronce za 500 zł. Czy warto kupić TANI TABLET z Biedronki? 13 grudnia w sklepach Biedronka pojawi się tablet myTAB 10 polskiej firmy myPhone. Kosztować będzie tylko 499 złotych, co w porównaniu z cenami innych podobnych urządzeń stanowi dużą okazję. Co potrafi myTAB? Czy warto kupić tani tablet z Biedronki, na przykład w prezencie pod choinkę? Horoskop tygodniowy klasyczny 17.12.12 – 23.12.12. Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka znaki od 17.12 do 23.12.12.?  Horoskop tygodniowy klasyczny 17.12.12 – 23.12.12. Horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Co czeka znaki od 17.12 do 23.12.12.? Sprawdź, co cię czeka w życiu prywatnym i zawodowym - przeczytaj horoskop tygodniowy dla każdego znaku zodiaku. Horoskop tygodniowy klasyczny na dni 17.12 – 23.12.12 opracował Rosarius z portalu wrozbyonline.pl Najpopularniejsze hasła GOOGLE 2012. Co najczęściej wpisywaliśmy do wyszukiwarki GOOGLE w 2012 r. Zeitgeist? Najpopularniejsze hasła GOOGLE 2012. Co najczęściej wpisywaliśmy do wyszukiwarki GOOGLE w 2012 r. Zeitgeist? Zeitgeist to coroczne podsumowanie haseł, które odnotowały największy wzrost wyszukiwań w wyszukiwarce internetowej GOOGLE. Jak wiadomo wyszukiwarka Google jest numerem jeden na świecie. Czego Polacy szukali w sieci w 2012 roku? Zobacz listę najbardziej popularnych słów i fraz w różnych kategoriach - najpopularniejsze hasła z wyszukiwarki Google.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!