Jaką część Ewangelii czytamy przy wigilijnym stole?

W wielu domach w wigilię, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda i domownicy zgromadzą się wokół stołu, głowa rodziny albo najstarsza osoba rozpoczyna wigilijną modlitwę, a następnie odczytuje fragment Pisma Świętego. Zobacz, który fragment należy odczytać.
Zdjęcie z artykułu: Jaką część Ewangelii czytamy przy wigilijnym stole?
Wieczór wigilijny osoby wierzące powinny rozpocząć odczytując odpowiedni fragment Pisma Świętegoźródło:thinkstockphotos.com

 

Jaki fragment Ewangelii należy odczytać podczas wigilii?

Zgodnie z tradycją, podczas wigilii, zanim wszyscy zasiądą do wieczerzy, jeden z członków rodziny odczytuje fragment Nowego Testamentu poświęcony narodzinom Jezusa Chrystusa.

Życie, nauki i czyny Jezusa opisane są w czterech Ewangeliach (części Nowego Testamentu) - Ewangelii św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i św. Jana. Jednak dokładny opis narodzin Chrystusa znajduje się tylko u św. Łukasza (św. Jan i św. Marek pomijają zupełnie tę część życia Jezusa, a św. Mateusz koncentruje się głównie na wydarzeniach bezpośrednio przed i po narodzinach).

Przed wigilijną wieczerzą odczytujemy zatem fragment Ewangelii św. Łukasza, a konkretnie początek rozdziału 2, od wersu 1 do 14 (Łk 2, 1-14)

"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania."

Redakcja 30/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!