Jak zwalczyć stres przed rozmową o pracę?

Każdy z nas boryka się ze stresem. Jednych motywuje, na innych działa paraliżująco. Stres szczególnie daje się we znaki podczas rozmów kwalifikacyjnych. Już sama myśl o spotkaniu napawa nas lękiem. Co zrobić, by nie spanikować? Oto kilka porad, które na pewno pomogą przezwyciężyć stres.

Zbierz informacje

Najważniejsze, to dobrze przygotować się do rozmowy. Przejrzyj informację o firmie, branży i stanowisku, o które się ubiegasz. Warto przeanalizować też swoje dokumenty aplikacyjne. Dobrze skonstruowane CV powinno zawierać tylko najistotniejsze fakty. Ppamiętaj, aby wspomnieć o umiejętnościach i predyspozycjach, które już rozwinąłeś - jeśli sam siebie nie pochwalisz, nikt cię w tym nie wyręczy.

Uważaj, co i jak mówisz

Jeśli naprawdę chcesz wywrzeć na pracodawcy  dobre wrażenie, musisz opanować sztukę konwersacji. Warto wcześniej przejrzeć internet i przygotować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. „Czego spodziewa się pan/pani po pracy w naszej firmie?” „Jak nawiązuje pan/pani kontakt z innymi ludźmi?”. Unikniesz w ten sposób kłopotliwej ciszy oraz zaprezentujesz się jako osoba dobrze przygotowana merytorycznie. Możesz być też pewny,  że usłyszysz pytanie o to, ile chciałbyś zarabiać – lepiej przygotować wcześniej na nie odpowiedź. Ponadto zwracaj  uwagę na słownictwo, jakim operujesz, oraz nie bój się zadawać pytań. Pamiętaj, że każde zadane pytanie to przejaw Twojej pewności siebie i komunikatywności.

Zrelaksuj się

Nic tak nie dodaje pewności siebie jak świetne samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by przyjść na rozmowę zrelaksowanym. Najlepszym środkiem na stres jest sen. Wieczorem  przed rozmową zafunduj sobie długą, relaksującą kąpiel z solami mineralnymi bądź dodatkiem lawendy, po czym połóż się wcześniej spać. Jeśli lubisz wypoczywać aktywnie, polecamy długi spacer lub jazdę na rowerze. Obudzisz się rześki i pełen wigoru, co z pewnością zminimalizuje stres przed rozmową.

Zadbaj o wygląd

Oprócz dobrego samopoczucia na naszą ocenę pracuje również wizerunek. Pamiętaj, aby nie przesadzić ze strojem czy makijażem. Należy ubrać się schludnie, ale ze smakiem. Zadbaj dzień wcześniej o prasowanie i dobór odpowiedniego ubrania. Wprawdzie nie szata zdobi człowieka, jednak odpowiednio dobrany strój na pewno doda ci trochę pewności siebie.

Myśl pozytywnie

Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie w podnoszeniu swoich kwalifikacji odgrywa pozytywne myślenie. Grunt to znać swoją wartość, ambitnie dążyć do wyznaczonych celów. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o jednej podstawowej zasadzie: nawet jeśli mi się nie powiedzie, jestem bogatszy o kolejne doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!