Jak zrobić wianek komunijny z żywych kwiatów? Instrukcja krok po kroku

Wianek na pierwszą komunię córki czy wnuczki można kupić, ale z naszą pomocą można też w prosty sposób wykonać go samodzielnie w domu. Jak więc ozdobić głowę dziewczynki wiankiem z żywych kwiatów? Oto łatwa instrukcja plecenia wianka komunijnego krok po kroku.
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić wianek komunijny z żywych kwiatów? Instrukcja krok po kroku
Jak zrobić wianek komunijny z żywych kwiatów? Instrukcja krok po krokuźródło:Thinkstockphotos.com/marzena_cytacka

Naturalne wianki komunijne z żywych kwiatów szczęśliwie coraz częściej powracają jako uzupełnienie strojów komunijnych dla dziewczynek. Z jakich roślin je wykonać, aby przetrwały jak najdłużej? Kolorystyka naturalnych wianków komunijnych powinna być stonowana i oscylować wokół bieli i zieleni. Zdarzyć się mogą oczywiście drobne akcenty kolorystyczne (np. bladoróżowe, pastelowo żółte), aczkolwiek powinny być utrzymane w jasnym, delikatnym odcieniu.

Co jest potrzebne, by wykonać wianek na komunię?

Aby samodzielnie wykonać wianek komunijny, przygotuj:

  • drucik o średnicy 1,2 - 1,4 mm
  • ozdobną taśmę, najlepiej florystyczną
  • kwiaty i rośliny do dekoracji
  • nitka
  • inne dodatki, jak kokardki czy perełki, ptasie piórka.

Z jakich kwiatów upleść wianek komunijny?

Pamiętaj, żeby do wykonania wianka na pierwszą komunię wybierać kwiaty odporne na brak wody. Na wianek komunijny najlepiej nadają się margerytki, drobne goździki, kwiatki hiacynta i pojedyncze, jak najmniejsze kwiatki storczyka. Rośliny te mają wspólną cechę – grube płatki, które magazynują wodę i nie potrzebują częstego podlewania. Pozostałe gatunki kwiatów odpowiednich na wianek komunijny to stokrotki, konwalie i rumianki.

Jeżeli chcesz, żeby bazą wianka na pierwszą komunię były zielone gałązki, najlepiej wybrać roślinę o nazwie asparagus Sprenger. Staraj się jednak, żeby gałązki asparagusa były młode, ponieważ im starsza roślina, tym bardziej kłujące ma igły. Sięgnąć warto też po gałązki mirtu bądź bukszpanu. Charakteryzują się dość długą odpornością na brak wody. Aby oparty na nich wianek komunijny przetrwał cały biały tydzień, wystarczy odpowiednio nawilżyć gałązki (np. poprzez owinięcie wianka bardzo wilgotnym ręcznikiem i pozostawienie go tak na noc).

Jak zrobić wianek komunijny?

W celu przygotowania wianka komunijnego postępuj zgodnie z naszą instrukcją:

  1. Uformuj z drutu obrączkę o średnicy większej o 2-4 cm niż głowa dziecka, na której wianek ma spocząć. Taki zabieg ma na celu pozostawienie zapasu dla roślin, które znacznie zmniejszą obwód wianka.

  2. Przygotowane koło owiń dokładnie taśmą florystyczną i na końcu zwiąż nitką, lub umocuj na klej. Taśma florystyczna będzie zapobiegała niekontrolowanemu przesuwaniu się roślin po obręczy.

  3. Jeżeli zdecydowałeś się na podkład z asparagusa, musisz dokładnie przymocować jego gałązki do obręczy wianka komunijnego tak, żeby zakryły całą jej powierzchnię.

  4. Następnie łodygi wybranych kwiatków należy skrócić do kilku centymetrów.

  5. Każdy z kwiatków dobieraj pojedynczo i mocuj jeden za drugim na obręczy - najlepiej za pomocą nitki.

Tak wykonany wianek komunijny możesz ozdobić także innymi dodatkami, jak perełki czy kokardki. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić, ponieważ może to poważnie zaszkodzić kompozycji całego wianka na pierwszą komunię.

Redakcja 10/04/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!