JAK ZROBIĆ SZPAGAT? Jakie są ćwiczenia rozciągające do szpagatu?

Pełen szpagat to marzenie wielu osób, które dbają o codzienną gimnastykę. Zobacz, w jaki sposób przygotować się i jak często wykonywać ćwiczenia, aby osiągnąć cel i zrobić szpagat!

Rodzaje szpagatów

Istnieją dla podstawowe rodzaje szpagatów: francuski oraz turecki. Szpagat francuski polega na położeniu nóg na podłożu, kiedy jedna z nóg wystawiona jest do przodu, druga do tyłu. Szpagat turecki z kolei polega na rozkroku tak głębokim, że dotyka się podłoża, - to tzw. sznurek. Przygotowania do obu szpagatów są bardzo zbliżone, jednak powszechnie za łatwiejszy w wykonaniu uważa się szpagat turecki, a więc sznurek.

Rozgrzewka przed treningiem

Bardzo ważnym elementem przed treningiem jest rozgrzewka. Powinna trwać minimum 10 minut. Rozgrzewka ma na celu rozgrzanie mięśni i przygotowanie ich do późniejszego wysiłku. Prawidłowo wykonana rozgrzewka powinna przyśpieszyć pracę serca, rozgrzać mięśnie, a dzięki temu zapobiec ewentualnym kontuzjom i zwiększyć jakość treningu. Rozgrzewka może składać się z lekkich ćwiczeń areobowych, przysiadów, "pajacyków", skłonów, skoków na skakance.

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Każde z wykonywanych ćwiczeń  powinno trwać przynajmniej kilka sekund. Dla najlepszych efektów dobrze jest trzymać jedną pozycję przez około 10 sekund. Ćwiczenia na szpagat wykonuje się do poczucia wyraźnego, ale nie zbyt mocnego bólu.
Harmonogram ćwiczeń na szpagat

Ćwiczenia na szpagat wykonuje się w seriach - całość, wraz z rozgrzewką powinna zająć około 45 minut. Ćwiczymy 3-4 razy w tygodniu. Czas oczekiwania na efekty jest bardzo różny i zależy od indywidualnych uwarunkowań danej osoby: jedni osiągną cel, czyli wykonują szpagat w kilka miesięcy, inni - w rok.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak ćwiczyć z hula hop? Proste ćwiczenia z hula hop na brzuch, uda, pośladki

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!