Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz

Jasełka na stałe już weszły do tradycji świątecznych. Przed lub po świętach Bożego Narodzenia w kościołach, przedszkolach i szkołach wystawiane są jasełka. Biorą w nich udział nasze dzieci. Jak samodzielnie przygotować stroje na jasełka? Jak zrobić przebranie Maryi, Józefa, pasterza, jednego z Trzech Króli albo anioła?
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz
Strój anioła na jasełka jest najbardziej pracochłonnyźródło:photos.com

Strój Maryi na jasełka

Jak zrobić strój dla postaci Maryi na szkolne czy przedszkolne jasełka? Maryję ubrać jest łatwo - potrzebna jest długa do ziemi szata - może to być jasna (biała albo niebieska), bardzo skromna (najlepiej prosta) suknia. Można też odpowiednio udrapować strój z prześcieradła (ważne, aby Maryja miała zakryte ręce). Maryja na głowie powinna mieć biały albo niebieski rąbek z przepaską.

Jakie obuwie? Oczywiście sandały!

Strój Józefa na jasełka

Józef powinien mieć długą szatę - suknię przewiązaną sznurem - można ubrać dziecko w za dużą sukienkę (a na to można narzucić wielki szary t-shirt) i przewiązać sznurem.  Bardzo ważne jest nakrycie głowy - musi być chusta (w oryginale kufijja, nazywana też arafatką)  - najlepiej sprawdzi się tu biała pielucha tetrowa przewiązana zrolowaną apaszką - ale nakrycie głowy może też być w kolorze brązowym. Na bose stopy - sandałki.

Strój pasterza na jasełka

W polskich jasełkach, pastuszkowie zdecydowanie przypominają naszych górali, w strojach ludowych, pasących owce. Jak ubrać dziecko, aby przypominało pasterza?

  • Załóż mu brązowe, proste spodnie, 

  • biała koszula,

  • brązowa albo biała włochata kamizela, może być za duża, przepasana brązowym, skórzanym paskiem,

  • kapelusz słomkowy  albo inna czapeczka

  • kijek (od biedy może być ciupaga ;)

Strój i skrzydła anioła na jasełka

Jako strój anioła na jasełka może posłużyć oczywiście prosta, biała sukienka, ale  białe anielskie giezło może zastąpić również  słusznych rozmiarów t-shirt z szafy rodziców. Taką bazę możemy już uzupełniać o konieczne detale: skrzydła i aureolę.

Skrzydła wycinamy z arkusza papieru lub tektury; papier powinien być tym grubszy, im większą powierzchnię mają planowane skrzydła. Zbyt cienki podkład będzie się wyginał i falował, przez co skrzydła mogą ulec uszkodzeniu. Symetryczny kształt uzyskamy składając arkusz na pół i wycinając kształt obu części równocześnie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu równej płaszczyzny bez linii zgięcia, albo tektura jest zbyt gruba, by wygodnie dało się ją ciąć nożyczkami, możemy z gazetowego papieru wyciąć w analogiczny sposób formę i obrysować ją na  przygotowanej karcie.

Skrzydła obklejamy piórami: arkusz cienkiego papieru lub gładkiej, japońskiej bibułki składamy w harmonijkę, a następnie obcinamy jeden z końców tak, by uzyskać kształt liścia. Linie cięcia nie powinny biec dalej, niż do 3/4 wysokości kartki. Po rozwinięciu otrzymujemy pas piór, który naklejamy na powierzchnię skrzydeł. Przygotowujemy kilka takich pasów i naklejamy je kolejno, zaczynając od dołu. Kolejne rzędy powinny zachodzić na siebie, tworząc przestrzenną formę. Skrzydła przyklejamy taśmą dwustronną do pleców koszulki i dla pewności przypinamy oba elementy od środka dwoma agrafkami. Pod taśmą możemy także umieścić zakończenie cienkiego, stalowego drucika, wystającego ok. 20 cm na d głowę dziecka; na jego drugim końcu przyklejamy krąg zrobiony z paska sztywnego, złotego papieru. Aureola gotowa!

Redakcja 04/12/2015

Zobacz też

Koszmarna wyprawa. Przemyt złota z Buenos Aires i Sao Paulo do Sydney Koszmarna wyprawa. Przemyt złota z Buenos Aires i Sao Paulo do Sydney Witamy u celu podróży! Czeka cię teraz długi wyrok w przepełnionym więzieniu, bardzo daleko od domu. Seria „Koszmarna wyprawa" przedstawia prawdziwe historie ludzi, którzy podczas pobytu za granicą wpadają w tarapaty. Przemyt alkoholu i narkotyków, zakazana miłość, niefortunne spotkania z miejscowymi przestępcami stają się początkiem koszmaru. Ludzkie oblicze planety – 80 historii o związkach człowieka z naturą Ludzkie oblicze planety – 80 historii o związkach człowieka z naturą Dzięki swojej pomysłowości i odwadze człowiek jest zdolny do przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Udowodnił to już nie raz, zaludniając wszystkie kontynenty i osiedlając się na najbardziej nawet, wydawałoby się, niesprzyjających przeżyciu terenach. Seria „Ludzkie oblicze planety" wyprodukowana przez BBC i Discovery we współpracy w Wanda Films, opowiada o związkach człowieka z naturą, o tym jak z nią walczy, współpracuje i jak potrafi wykorzystać jej zasoby. Para daje radę na weekend – magazyn poświęcony różnym sposobom spędzania wolnego czasu Para daje radę na weekend – magazyn poświęcony różnym sposobom spędzania wolnego czasu „Para daje radę” to magazyn poświęcony różnym sposobom spędzania wolnego czasu. Prowadzą go  Monika Tarka i Robert Kilen, którzy w studiu goszczą grono stałych ekspertów. Niepowstrzymani – tajski gwiazdor muzyki pop, trzej światowej sławy free runnerzy i jedna misja Niepowstrzymani – tajski gwiazdor muzyki pop, trzej światowej sławy free runnerzy i jedna misja Co to jest free running? To jeden ze sportów ekstremalnych, w którym zawodnicy pokonują różnego przeszkody, wykonując przy tym efektowne tricki. Trzej mistrzowie tego ekstremalnego sportu podejmują się realizacji niezwykłego wyzwania. Free running pojawi się gdzieś, gdzie jeszcze nigdy go nie było.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!