Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz

Jasełka na stałe już weszły do tradycji świątecznych. Przed lub po świętach Bożego Narodzenia w kościołach, przedszkolach i szkołach wystawiane są jasełka. Biorą w nich udział nasze dzieci. Jak samodzielnie przygotować stroje na jasełka? Jak zrobić przebranie Maryi, Józefa, pasterza, jednego z Trzech Króli albo anioła?
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz
Strój anioła na jasełka jest najbardziej pracochłonnyźródło:photos.com

Strój Maryi na jasełka

Jak zrobić strój dla postaci Maryi na szkolne czy przedszkolne jasełka? Maryję ubrać jest łatwo - potrzebna jest długa do ziemi szata - może to być jasna (biała albo niebieska), bardzo skromna (najlepiej prosta) suknia. Można też odpowiednio udrapować strój z prześcieradła (ważne, aby Maryja miała zakryte ręce). Maryja na głowie powinna mieć biały albo niebieski rąbek z przepaską.

Jakie obuwie? Oczywiście sandały!

Strój Józefa na jasełka

Józef powinien mieć długą szatę - suknię przewiązaną sznurem - można ubrać dziecko w za dużą sukienkę (a na to można narzucić wielki szary t-shirt) i przewiązać sznurem.  Bardzo ważne jest nakrycie głowy - musi być chusta (w oryginale kufijja, nazywana też arafatką)  - najlepiej sprawdzi się tu biała pielucha tetrowa przewiązana zrolowaną apaszką - ale nakrycie głowy może też być w kolorze brązowym. Na bose stopy - sandałki.

Strój pasterza na jasełka

W polskich jasełkach, pastuszkowie zdecydowanie przypominają naszych górali, w strojach ludowych, pasących owce. Jak ubrać dziecko, aby przypominało pasterza?

  • Załóż mu brązowe, proste spodnie, 

  • biała koszula,

  • brązowa albo biała włochata kamizela, może być za duża, przepasana brązowym, skórzanym paskiem,

  • kapelusz słomkowy  albo inna czapeczka

  • kijek (od biedy może być ciupaga ;)

Strój i skrzydła anioła na jasełka

Jako strój anioła na jasełka może posłużyć oczywiście prosta, biała sukienka, ale  białe anielskie giezło może zastąpić również  słusznych rozmiarów t-shirt z szafy rodziców. Taką bazę możemy już uzupełniać o konieczne detale: skrzydła i aureolę.

Skrzydła wycinamy z arkusza papieru lub tektury; papier powinien być tym grubszy, im większą powierzchnię mają planowane skrzydła. Zbyt cienki podkład będzie się wyginał i falował, przez co skrzydła mogą ulec uszkodzeniu. Symetryczny kształt uzyskamy składając arkusz na pół i wycinając kształt obu części równocześnie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu równej płaszczyzny bez linii zgięcia, albo tektura jest zbyt gruba, by wygodnie dało się ją ciąć nożyczkami, możemy z gazetowego papieru wyciąć w analogiczny sposób formę i obrysować ją na  przygotowanej karcie.

Skrzydła obklejamy piórami: arkusz cienkiego papieru lub gładkiej, japońskiej bibułki składamy w harmonijkę, a następnie obcinamy jeden z końców tak, by uzyskać kształt liścia. Linie cięcia nie powinny biec dalej, niż do 3/4 wysokości kartki. Po rozwinięciu otrzymujemy pas piór, który naklejamy na powierzchnię skrzydeł. Przygotowujemy kilka takich pasów i naklejamy je kolejno, zaczynając od dołu. Kolejne rzędy powinny zachodzić na siebie, tworząc przestrzenną formę. Skrzydła przyklejamy taśmą dwustronną do pleców koszulki i dla pewności przypinamy oba elementy od środka dwoma agrafkami. Pod taśmą możemy także umieścić zakończenie cienkiego, stalowego drucika, wystającego ok. 20 cm na d głowę dziecka; na jego drugim końcu przyklejamy krąg zrobiony z paska sztywnego, złotego papieru. Aureola gotowa!

Redakcja 23/11/2015

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!