Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz

Jasełka na stałe już weszły do tradycji świątecznych. Przed lub po świętach Bożego Narodzenia w kościołach, przedszkolach i szkołach wystawiane są jasełka. Biorą w nich udział nasze dzieci. Jak samodzielnie przygotować stroje na jasełka? Jak zrobić przebranie Maryi, Józefa, pasterza, jednego z Trzech Króli albo anioła?
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz
Strój anioła na jasełka jest najbardziej pracochłonnyźródło:photos.com

Strój Maryi na jasełka

Jak zrobić strój dla postaci Maryi na szkolne czy przedszkolne jasełka? Maryję ubrać jest łatwo - potrzebna jest długa do ziemi szata - może to być jasna (biała albo niebieska), bardzo skromna (najlepiej prosta) suknia. Można też odpowiednio udrapować strój z prześcieradła (ważne, aby Maryja miała zakryte ręce). Maryja na głowie powinna mieć biały albo niebieski rąbek z przepaską.

Jakie obuwie? Oczywiście sandały!

Strój Józefa na jasełka

Józef powinien mieć długą szatę - suknię przewiązaną sznurem - można ubrać dziecko w za dużą sukienkę (a na to można narzucić wielki szary t-shirt) i przewiązać sznurem.  Bardzo ważne jest nakrycie głowy - musi być chusta (w oryginale kufijja, nazywana też arafatką)  - najlepiej sprawdzi się tu biała pielucha tetrowa przewiązana zrolowaną apaszką - ale nakrycie głowy może też być w kolorze brązowym. Na bose stopy - sandałki.

Strój pasterza na jasełka

W polskich jasełkach, pastuszkowie zdecydowanie przypominają naszych górali, w strojach ludowych, pasących owce. Jak ubrać dziecko, aby przypominało pasterza?

  • Załóż mu brązowe, proste spodnie, 

  • biała koszula,

  • brązowa albo biała włochata kamizela, może być za duża, przepasana brązowym, skórzanym paskiem,

  • kapelusz słomkowy  albo inna czapeczka

  • kijek (od biedy może być ciupaga ;)

Strój i skrzydła anioła na jasełka

Jako strój anioła na jasełka może posłużyć oczywiście prosta, biała sukienka, ale  białe anielskie giezło może zastąpić również  słusznych rozmiarów t-shirt z szafy rodziców. Taką bazę możemy już uzupełniać o konieczne detale: skrzydła i aureolę.

Skrzydła wycinamy z arkusza papieru lub tektury; papier powinien być tym grubszy, im większą powierzchnię mają planowane skrzydła. Zbyt cienki podkład będzie się wyginał i falował, przez co skrzydła mogą ulec uszkodzeniu. Symetryczny kształt uzyskamy składając arkusz na pół i wycinając kształt obu części równocześnie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu równej płaszczyzny bez linii zgięcia, albo tektura jest zbyt gruba, by wygodnie dało się ją ciąć nożyczkami, możemy z gazetowego papieru wyciąć w analogiczny sposób formę i obrysować ją na  przygotowanej karcie.

Skrzydła obklejamy piórami: arkusz cienkiego papieru lub gładkiej, japońskiej bibułki składamy w harmonijkę, a następnie obcinamy jeden z końców tak, by uzyskać kształt liścia. Linie cięcia nie powinny biec dalej, niż do 3/4 wysokości kartki. Po rozwinięciu otrzymujemy pas piór, który naklejamy na powierzchnię skrzydeł. Przygotowujemy kilka takich pasów i naklejamy je kolejno, zaczynając od dołu. Kolejne rzędy powinny zachodzić na siebie, tworząc przestrzenną formę. Skrzydła przyklejamy taśmą dwustronną do pleców koszulki i dla pewności przypinamy oba elementy od środka dwoma agrafkami. Pod taśmą możemy także umieścić zakończenie cienkiego, stalowego drucika, wystającego ok. 20 cm na d głowę dziecka; na jego drugim końcu przyklejamy krąg zrobiony z paska sztywnego, złotego papieru. Aureola gotowa!

Redakcja 04/12/2015

Zobacz też

Co oznacza statek w symbolice chrześcijańskiej? Co oznacza statek w symbolice chrześcijańskiej? Zarówno na katakumbach antycznych, jak wczesnych chrześcijan są namalowane sceny ze statkiem płynącym w kierunku latarni morskiej. Symbol ten oznacza żeglugę przez morze życia, płynięcie do bezpiecznego portu, którym dla chrześcijan jest obiecany przez Boga raj. Statek życia, to też symbol nadziei. Co oznacza orantka w symbolice chrześcijańskiej ? Co oznacza orantka w symbolice chrześcijańskiej ? Jak dowodzą antropolodzy chrześcijanie przejęli gest, który uwydatnia, że osoba się modli z cywilizacji rzymskiej, w tym samym znaczeniu modlitewnym. Chrześcijanie tym gestem wskazywali na Chrystusa, czego nie domyślali się Rzymanie. Orantami byli męczennicy za wiarę bez krzyża pokazując swego Boga. Kim jest Mirosław P., zatrzymany prezes PZPS? Kim jest Mirosław P., zatrzymany prezes PZPS? Jego prezesura w Polskim Związku Piłki Siatkowej do niedawna kojarzyła się z pasmem sukcesów i coraz lepszymi wynikami polskich siatkarzy. Polskie kluby występowały w europejskiej elicie, wygraliśmy mistrzostwo Europy, mistrzostwo i wicemistrzostwo świata. Polska siatkówka chyba nigdy nie miała się tak dobrze. Mirosław P., bo o nim mowa, został zatrzymany przez CBA. Kim jest Brett Cooper — rywal Mameda Chalidowa podczas gali KSW 29? Kim jest Brett Cooper — rywal Mameda Chalidowa podczas gali KSW 29? Zamieszanie wokół walki wieczoru gali KSW 29 trwało długo — wiadomo było, że jej gwiazdą będzie Mamed Chalidow, najlepszy polski zawodnik MMA, jednak poszukiwania odpowiedniego rywala trwały długo. Ostatecznie po wycofaniu się z walki Tomasz Drwala (kontuzja) przeciwnikiem Mameda będzie Brett Cooper. Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!