Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz

Jasełka na stałe już weszły do tradycji świątecznych. Przed lub po świętach Bożego Narodzenia w kościołach, przedszkolach i szkołach wystawiane są jasełka. Biorą w nich udział nasze dzieci. Jak samodzielnie przygotować stroje na jasełka? Jak zrobić przebranie Maryi, Józefa, pasterza, jednego z Trzech Króli albo anioła?
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz
Strój anioła na jasełka jest najbardziej pracochłonnyźródło:photos.com

Strój Maryi na jasełka

Jak zrobić strój dla postaci Maryi na szkolne czy przedszkolne jasełka? Maryję ubrać jest łatwo - potrzebna jest długa do ziemi szata - może to być jasna (biała albo niebieska), bardzo skromna (najlepiej prosta) suknia. Można też odpowiednio udrapować strój z prześcieradła (ważne, aby Maryja miała zakryte ręce). Maryja na głowie powinna mieć biały albo niebieski rąbek z przepaską.

Jakie obuwie? Oczywiście sandały!

Strój Józefa na jasełka

Józef powinien mieć długą szatę - suknię przewiązaną sznurem - można ubrać dziecko w za dużą sukienkę (a na to można narzucić wielki szary t-shirt) i przewiązać sznurem.  Bardzo ważne jest nakrycie głowy - musi być chusta (w oryginale kufijja, nazywana też arafatką)  - najlepiej sprawdzi się tu biała pielucha tetrowa przewiązana zrolowaną apaszką - ale nakrycie głowy może też być w kolorze brązowym. Na bose stopy - sandałki.

Strój pasterza na jasełka

W polskich jasełkach, pastuszkowie zdecydowanie przypominają naszych górali, w strojach ludowych, pasących owce. Jak ubrać dziecko, aby przypominało pasterza?

  • Załóż mu brązowe, proste spodnie, 

  • biała koszula,

  • brązowa albo biała włochata kamizela, może być za duża, przepasana brązowym, skórzanym paskiem,

  • kapelusz słomkowy  albo inna czapeczka

  • kijek (od biedy może być ciupaga ;)

Strój i skrzydła anioła na jasełka

Jako strój anioła na jasełka może posłużyć oczywiście prosta, biała sukienka, ale  białe anielskie giezło może zastąpić również  słusznych rozmiarów t-shirt z szafy rodziców. Taką bazę możemy już uzupełniać o konieczne detale: skrzydła i aureolę.

Skrzydła wycinamy z arkusza papieru lub tektury; papier powinien być tym grubszy, im większą powierzchnię mają planowane skrzydła. Zbyt cienki podkład będzie się wyginał i falował, przez co skrzydła mogą ulec uszkodzeniu. Symetryczny kształt uzyskamy składając arkusz na pół i wycinając kształt obu części równocześnie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu równej płaszczyzny bez linii zgięcia, albo tektura jest zbyt gruba, by wygodnie dało się ją ciąć nożyczkami, możemy z gazetowego papieru wyciąć w analogiczny sposób formę i obrysować ją na  przygotowanej karcie.

Skrzydła obklejamy piórami: arkusz cienkiego papieru lub gładkiej, japońskiej bibułki składamy w harmonijkę, a następnie obcinamy jeden z końców tak, by uzyskać kształt liścia. Linie cięcia nie powinny biec dalej, niż do 3/4 wysokości kartki. Po rozwinięciu otrzymujemy pas piór, który naklejamy na powierzchnię skrzydeł. Przygotowujemy kilka takich pasów i naklejamy je kolejno, zaczynając od dołu. Kolejne rzędy powinny zachodzić na siebie, tworząc przestrzenną formę. Skrzydła przyklejamy taśmą dwustronną do pleców koszulki i dla pewności przypinamy oba elementy od środka dwoma agrafkami. Pod taśmą możemy także umieścić zakończenie cienkiego, stalowego drucika, wystającego ok. 20 cm na d głowę dziecka; na jego drugim końcu przyklejamy krąg zrobiony z paska sztywnego, złotego papieru. Aureola gotowa!

Redakcja 04/12/2015

Zobacz też

Huragany, odc. 4. Huragan Irene - jakie stany ucierpiały na skutek Irene? Huragany, odc. 4. Huragan Irene - jakie stany ucierpiały na skutek Irene? Huragan Irene powstał nad Atlantykiem i zaatakował wschodnie wybrzeże USA. Jego ofiarą podało aż 11 stanów: Karolina Północna, Wirginia, Maryland, New Jersey, Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island, New Hampshire, Vermont, Maine. Poznajmy historie ludzi, którzy walczyli ze skutkami Irene. Proces Eichmanna - jak sądzono hitlerowskiego zbrodniarza? WIDEO Proces Eichmanna - jak sądzono hitlerowskiego zbrodniarza? WIDEO Proces Eichmanna to historia jednego z najbardziej znanych procesów sądowych XX wieku. Oskarżonym jest Adolf Eichmann, wysoki funkcjonariusz nazistowskich Niemiec, członek Gestapo. Jako główny koordynator i wykonawca planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, jest oskarżony nie tylko o ludobójstwo, ale również inne przestępstwa, m.in. deportację w nieludzkich warunkach ok. 500 tys. polskich cywilów. Młodzi w Moskwie - miasto skrajności. Jak żyją nastolatki w największym mieście Rosji? Młodzi w Moskwie - miasto skrajności. Jak żyją nastolatki w największym mieście Rosji? Spojrzenie na współczesną Moskwę przez pryzmat mieszkających w niej nastolatków. Są wśród nich dzieci bogaczy, miłośnicy sportów ekstremalnych czy neonaziści. Kamera podąża za bohaterami obserwując ich codzienne życie, troski i radości. Trud, brud i demolka, odcinek 2.: Wyburzanie. Toyota camry jako pojazd niosący zniszczenie? WIDEO Trud, brud i demolka, odcinek 2.: Wyburzanie. Toyota camry jako pojazd niosący zniszczenie? WIDEO Czy zwykła toyota camry może stać się supermachiną niosącą zniszczenie? Tak, jeśli wezmą się za nią Jonny Smith i Tom „Wookie” Ford – charyzmatyczni gospodarze pasjonującej serii „Trud, brud i demolka”. Obaj stoją na czele drużyn rywalizujących ze sobą o to, która lepiej przerobi samochód w zupełnie nowy, odjechany pojazd.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!