Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz

Jasełka na stałe już weszły do tradycji świątecznych. Przed lub po świętach Bożego Narodzenia w kościołach, przedszkolach i szkołach wystawiane są jasełka. Biorą w nich udział nasze dzieci. Jak samodzielnie przygotować stroje na jasełka? Jak zrobić przebranie Maryi, Józefa, pasterza, jednego z Trzech Króli albo anioła?
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić strój na jasełka? Maryja, Józef, anioł, pasterz
Strój anioła na jasełka jest najbardziej pracochłonnyźródło:photos.com

Strój Maryi na jasełka

Jak zrobić strój dla postaci Maryi na szkolne czy przedszkolne jasełka? Maryję ubrać jest łatwo - potrzebna jest długa do ziemi szata - może to być jasna (biała albo niebieska), bardzo skromna (najlepiej prosta) suknia. Można też odpowiednio udrapować strój z prześcieradła (ważne, aby Maryja miała zakryte ręce). Maryja na głowie powinna mieć biały albo niebieski rąbek z przepaską.

Jakie obuwie? Oczywiście sandały!

Strój Józefa na jasełka

Józef powinien mieć długą szatę - suknię przewiązaną sznurem - można ubrać dziecko w za dużą sukienkę (a na to można narzucić wielki szary t-shirt) i przewiązać sznurem.  Bardzo ważne jest nakrycie głowy - musi być chusta (w oryginale kufijja, nazywana też arafatką)  - najlepiej sprawdzi się tu biała pielucha tetrowa przewiązana zrolowaną apaszką - ale nakrycie głowy może też być w kolorze brązowym. Na bose stopy - sandałki.

Strój pasterza na jasełka

W polskich jasełkach, pastuszkowie zdecydowanie przypominają naszych górali, w strojach ludowych, pasących owce. Jak ubrać dziecko, aby przypominało pasterza?

  • Załóż mu brązowe, proste spodnie, 

  • biała koszula,

  • brązowa albo biała włochata kamizela, może być za duża, przepasana brązowym, skórzanym paskiem,

  • kapelusz słomkowy  albo inna czapeczka

  • kijek (od biedy może być ciupaga ;)

Strój i skrzydła anioła na jasełka

Jako strój anioła na jasełka może posłużyć oczywiście prosta, biała sukienka, ale  białe anielskie giezło może zastąpić również  słusznych rozmiarów t-shirt z szafy rodziców. Taką bazę możemy już uzupełniać o konieczne detale: skrzydła i aureolę.

Skrzydła wycinamy z arkusza papieru lub tektury; papier powinien być tym grubszy, im większą powierzchnię mają planowane skrzydła. Zbyt cienki podkład będzie się wyginał i falował, przez co skrzydła mogą ulec uszkodzeniu. Symetryczny kształt uzyskamy składając arkusz na pół i wycinając kształt obu części równocześnie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu równej płaszczyzny bez linii zgięcia, albo tektura jest zbyt gruba, by wygodnie dało się ją ciąć nożyczkami, możemy z gazetowego papieru wyciąć w analogiczny sposób formę i obrysować ją na  przygotowanej karcie.

Skrzydła obklejamy piórami: arkusz cienkiego papieru lub gładkiej, japońskiej bibułki składamy w harmonijkę, a następnie obcinamy jeden z końców tak, by uzyskać kształt liścia. Linie cięcia nie powinny biec dalej, niż do 3/4 wysokości kartki. Po rozwinięciu otrzymujemy pas piór, który naklejamy na powierzchnię skrzydeł. Przygotowujemy kilka takich pasów i naklejamy je kolejno, zaczynając od dołu. Kolejne rzędy powinny zachodzić na siebie, tworząc przestrzenną formę. Skrzydła przyklejamy taśmą dwustronną do pleców koszulki i dla pewności przypinamy oba elementy od środka dwoma agrafkami. Pod taśmą możemy także umieścić zakończenie cienkiego, stalowego drucika, wystającego ok. 20 cm na d głowę dziecka; na jego drugim końcu przyklejamy krąg zrobiony z paska sztywnego, złotego papieru. Aureola gotowa!

Redakcja 04/12/2015

Zobacz też

Czego szukaliśmy w internecie w 2014 roku? Czego szukaliśmy w internecie w 2014 roku? Firma Google przygotowała zestawienie najpopularniejszych haseł wpisywanych w wyszukiwarkę w 2014 roku. Czego najczęściej szukali Polacy? Na pierwszym miejscu jest nazwisko Anny Przybylskiej. Andrzej Urbański - kim jest? Andrzej Urbański - kim jest? Od lat związany z telewizją, scena polityczna też nie pozostała mu obca. Niezwykle inteligentny człowiek, który swoją osobą już od lat wzbogaca polskie życie publiczne. Nie boi się twardych i zdecydowanych sądów, co wielokrotnie udowadniał, piastując liczne prestiżowe funkcje. Kim jest Andrzej Urbański? Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odc. 6. Czy Rodrigo Borgia zdradzi dzieciom pilnie skrywany sekret? Prawdziwa historia rodu Borgiów – sezon 1., odc. 6. Czy Rodrigo Borgia zdradzi dzieciom pilnie skrywany sekret? Jest rok 1492. Rodrigo Borgia jako papież Aleksander VI objął właśnie władzę w Kościele katolickim, gdy tymczasem na świecie rozpoczyna się nowa era: niejaki Krzysztof Kolumb dociera do brzegów nieznanego lądu. Które z państw obejmie władzę nad odkrytymi terenami? Decyzja jest w rękach papieża. Skan ciał – szokujący dokument o zaawansowanych metodach identyfikacji osób oraz zbierania informacji na ich temat Skan ciał – szokujący dokument o zaawansowanych metodach identyfikacji osób oraz zbierania informacji na ich temat Jakie informacje chciałaby mieć o nas władza? Wszystkie, które da się uzyskać aktualnie dostępnymi metodami. Jakie informacje da się uzyskać? Ich katalog jest bardzo długi i wciąż się wydłuża. Zapraszamy do obejrzenia szokującego dokumentu o tym, jak wiele informacji na nasz temat, często bardzo intymnych, są dziś w stanie uzyskać władza i korporacje.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!