Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Jak zasłonić grzejnik?

Osłona na grzejnik, to dobry sposób na ukrycie starego kaloryfera. Ciężki, żeliwny grzejnik szpeci nawet najbardziej dopieszczone wnętrze. Można go ukryć za firaną czy meblami. Niestety nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe. Wykonując osłonę na grzejnik pamiętaj, powinna ona przepuszczać powietrze oraz ciepło, które emituje grzejnik.

Oryginalnie zasłonięty kaloryfer może stać się ozdobą pomieszczenia. Najważniejsze to dopasować osłonę grzejnika do stylu, w jakim jest urządzone wnętrze. Najlepiej wygląda obudowa grzejnika, która pasuje na przykład wzorem czy fakturą do zasłon, tapety albo dywanu. Możliwości na samodzielne zasłonięcie grzejnika jest wiele. Wykorzystując ogólnodostępne materiały możesz stworzyć prawdziwe cuda. 

Osłona na grzejnik z tkaniny

Z grubszej tkaniny (np. len, płótno) wytnij kilka pasów o szerokości ok. 30 cm. Ich ilość powinna być wystarczająca, żeby zasłonić kaloryfer na całej długości. U dołu każdego pasa przyszyj bambusowe kije. Jeden dłuższy kij zamontuj tuż pod parapetem i zawieś na nim pasy tkaniny. Do takiej płóciennej przesłony świetnie pasują zasłony, wykonane z tego samego materiału. Koszt całości: ok. 60 zł.

Osłona kaloryfera z desek

Do wykonania takiej osłony na grzejnik potrzebna ci będzie płyta MDF, którą należy pociąć np. na 12 wąskich desek. Ramę złóż z dłuższych listew np. o szerokości 4 cm i grubości 22 mm. Natomiast pasy drewna, które będą stanowić osłonę grzejnika mogą być węższe np. o 0,5 cm. W ramie osłony na grzejnik zamontuj w równych odstępach deseczki i następnie zamocuj ją tuż pod parapetem. Osłona kaloryfera powinna opierać się na podłodze. Pamiętaj, że oprawa ma mieć co najmniej długość grzejnika. Do jego wymiarów dopasuj długość stelaża oraz ilość deseczek. Kolor drewna dobierz do barwy mebli, osłonę na grzejnik możesz również pomalować na wybrany kolor. Koszt całości: ok. 50 zł.

Osłona grzejnika z ramą i siatką lub tkaniną

Ramę osłony na grzejnik wykonaj, podobnie jak w przypadku osłony z desek, z płyty MDF. Zbij ją z 4 listew o szerokości ok. 4 cm i grubości 22 mm. Do gotowej ramy przybij od wewnętrznej strony tradycyjną siatkę ogrodzeniową albo grubą sztywną tkaninę, pasującą do koloru zasłon i tapety. Ramę osłony na grzejnik możesz pomalować na jednolity kolor, np. biały, który będzie się ładnie komponował ze stalową siatką. Ramę osłony na kaloryfer zamontuj pod parapetem. Na dole przybij do niej dwa grubsze klocki, na których postawisz ją na podłodze. Koszt całości: ok. 50 zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Wymiana grzejnika. Czym zastąpić stary grzejnik żeliwny?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!