Jak zrobić osłonę na kaloryfer? Jak zasłonić grzejnik?

Osłona na grzejnik, to dobry sposób na ukrycie starego kaloryfera. Ciężki, żeliwny grzejnik szpeci nawet najbardziej dopieszczone wnętrze. Można go ukryć za firaną czy meblami. Niestety nie w każdym mieszkaniu jest to możliwe. Wykonując osłonę na grzejnik pamiętaj, powinna ona przepuszczać powietrze oraz ciepło, które emituje grzejnik.

Oryginalnie zasłonięty kaloryfer może stać się ozdobą pomieszczenia. Najważniejsze to dopasować osłonę grzejnika do stylu, w jakim jest urządzone wnętrze. Najlepiej wygląda obudowa grzejnika, która pasuje na przykład wzorem czy fakturą do zasłon, tapety albo dywanu. Możliwości na samodzielne zasłonięcie grzejnika jest wiele. Wykorzystując ogólnodostępne materiały możesz stworzyć prawdziwe cuda. 

Osłona na grzejnik z tkaniny

Z grubszej tkaniny (np. len, płótno) wytnij kilka pasów o szerokości ok. 30 cm. Ich ilość powinna być wystarczająca, żeby zasłonić kaloryfer na całej długości. U dołu każdego pasa przyszyj bambusowe kije. Jeden dłuższy kij zamontuj tuż pod parapetem i zawieś na nim pasy tkaniny. Do takiej płóciennej przesłony świetnie pasują zasłony, wykonane z tego samego materiału. Koszt całości: ok. 60 zł.

Osłona kaloryfera z desek

Do wykonania takiej osłony na grzejnik potrzebna ci będzie płyta MDF, którą należy pociąć np. na 12 wąskich desek. Ramę złóż z dłuższych listew np. o szerokości 4 cm i grubości 22 mm. Natomiast pasy drewna, które będą stanowić osłonę grzejnika mogą być węższe np. o 0,5 cm. W ramie osłony na grzejnik zamontuj w równych odstępach deseczki i następnie zamocuj ją tuż pod parapetem. Osłona kaloryfera powinna opierać się na podłodze. Pamiętaj, że oprawa ma mieć co najmniej długość grzejnika. Do jego wymiarów dopasuj długość stelaża oraz ilość deseczek. Kolor drewna dobierz do barwy mebli, osłonę na grzejnik możesz również pomalować na wybrany kolor. Koszt całości: ok. 50 zł.

Osłona grzejnika z ramą i siatką lub tkaniną

Ramę osłony na grzejnik wykonaj, podobnie jak w przypadku osłony z desek, z płyty MDF. Zbij ją z 4 listew o szerokości ok. 4 cm i grubości 22 mm. Do gotowej ramy przybij od wewnętrznej strony tradycyjną siatkę ogrodzeniową albo grubą sztywną tkaninę, pasującą do koloru zasłon i tapety. Ramę osłony na grzejnik możesz pomalować na jednolity kolor, np. biały, który będzie się ładnie komponował ze stalową siatką. Ramę osłony na kaloryfer zamontuj pod parapetem. Na dole przybij do niej dwa grubsze klocki, na których postawisz ją na podłodze. Koszt całości: ok. 50 zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Wymiana grzejnika. Czym zastąpić stary grzejnik żeliwny?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 23/10/2012

Zobacz też

Michał Anioł obnażony, część 2 – współczesna próba rekonstrukcji fresku z Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł obnażony, część 2 – współczesna próba rekonstrukcji fresku z Kaplicy Sykstyńskiej Michał Anioł był prawdziwym „człowiekiem renesansu": rzeźbił, malował, zajmował się architekturą i poezją. Miłość do sztuki była siłą napędową jego życia. W dwuczęściowym programie „Michał Anioł obnażony" inżynierowie, artyści i historycy spróbują się dowiedzieć, jak geniusz z Florencji osiągnął artystyczne wyżyny. Odtworzą w tym celu jego warsztat i przyjrzą się faktom z jego życia. Czy uda się im się odsłonić prawdziwe oblicze wielkiego artysty? Skąd wziął się celibat w kościele? Skąd wziął się celibat w kościele? W początkach Kościoła nie było celibatu. Św. Piotr pierwszy papież miał żonę, a Jezus uzdrowił jego teściową. Z kolei św. Paweł pisze, że kandydat na biskupa ma być mężem jednej żony, przykładnie wychowywać dzieci i nie nadużywać wina. Czy papież Franciszek wróci do tradycji i pozwoli księżom na żony? Kim był św. Juliusz I? Kim był św. Juliusz I? Papież św. Juliusz I wprowadził do liturgii święta Bożego Narodzenia 25 grudnia, zastępując nimi rzymskie święto rodzinne zwane Saturnaliami na cześć boga czasu. Uroczystość przypadała w drugiej połowie grudnia i obchodzili je też chrześcijanie razem z Rzymianami, co było niezgodne z wiarą katolicką. Ludzkie oblicze planety – życie na pustyni. Sahara, Gobi, Atacama i ich mieszkańcy Ludzkie oblicze planety – życie na pustyni. Sahara, Gobi, Atacama i ich mieszkańcy Człowiek może przeżyć kilkadziesiąt dni bez jedzenia, ale bez wody co najwyżej kilka. W drugim odcinku programu „Ludzkie oblicze planety" wraz z podróżującą po całym świecie ekipą filmową odwiedzimy ludzi mieszkających na obszarach pustynnych całego świata i dowiemy się, jak toczy się życie na pustyni.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!