Jak zrobić maskę ptaka? VIDEO

Jak zrobić maskę ptaka? Sposobów jest wiele, polecamy jeden z nich.

Maska ptaka - jak zrobić?

Maska ptaka przyda się i na Halloween i na bal przebierańców. Na początek - zastanówmy się, jakiego ptaka będziemy naśladować. Do wyboru mamy setki gatunków i odmian; na początek pewną pomocą dla niezdecydowanych mogą być poradniki Andrzeja Kruszewicza, w tym, świetne, dwutomowe Ptaki Polski. Znajdziemy tam szczegółówe wizerunki ortolana, grubodzioba, rzepołucha, zaganiacza szczebiotliwego i innych ptaków spotykanych na terenie Polski. Po dokonaniu wyboru zabieramy się do produkcji maski. Wykonujemy pomiary wielkości głowy (wysokość, szerokość - na różnych wysokościach), po czym dodajemy do wszystkich 3 cm zapasu. Z gliny lepimy model głowy według uzyskanych wymiarów, po czym z gliny modelujemy: dziób, wypułke oczy, ewentualnie czub lub inne elementy charakterystyczne dla wybranego garunku.

Maska ptaka - co potrzebne?

Następnie przygotowujemy klej stolarski kostny, albo karuk, według przepisu na opakowaniu. Wystarczy nam litr kleju. Glinianą głowę oklejamy namoczonym w kleju papierem; 7 warstw powinno wystarczyć. Żeby nie stracić rachuby, nakładamy systemem: wartwa kolorowej bibułki - warstwa gazet. Kawałki papieru dobrze dociskamy, by powstała twarda powierzchnia.
Zostawiamy do zastygnięcia.
Rysujemy linie oddzielającą część twarzową od tylnej, a następnie przecinamy ostrym nożykiem. Obie połówki szlifujemy lekko i pokrywamy białą farbą akrylową. W górnej części od środka wklejamy pasek miękkiej skórki, który pełnić będzie funkcję zawiasu, zpajającego części. W częsci dolnej wycinamy otwór na szyję, brzegi obklejając skórką albo gąbką. W miejscu oczu wycinamy otwory i wklejamy w nie od środka wydłubane z okręgłych okularów słonecznych soczewki. W dziobie od dołu wiercimy otwory wentylacjne. Po lewej i prawej stronie maski doklejamy (z przodu i z tyłu, na tej samej wysokości) małe magnesy, które utrzymywać będą maskę na miejscu. Całą maskę starannie malujemy farbami akrylowymi, zgodnie z wzorem.
Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!