Jak zrobić MASĘ SOLNĄ na ŚWIĄTECZNE DEKORACJE?

Masa solna (domowa ciastolina) jest łatwa do przygotowania i robi się ją błyskawicznie. Składniki znajdą się w każdej kuchni. Masa jest całkowicie bezpieczna dla dzieci, które uwielbiają z niej lepić. Jest słona, więc nawet najmłodsi nie będą jej zjadać. Ulepione z niej prace można łatwo utrwalić!

Mąka, sól i woda

Podstawowy przepis na ciastolinę, to połączenie w równych proporcjach mąki oraz soli i dodanie do nich wody. Wodę można dodawać "na oko", do uzyskania właściwej konsystencji - czyli konsystencji ciasta. Przy proporcjach szklanka mąki + szklanka soli można założyć, że pół szklanki wody wystarczy. Radzę używać gorącej wody, wtedy mąka i sól łatwiej się łączą.

Utrwalanie

Masę solną wystarczy pozostawić do wyschnięcia, by praca się utrwaliła. Szybszą metodą jest suszenie masy w piekarniku. Przy wysokiej temperaturze masa może puchnąć, więc warto nastawić piekarnik np. na 70 stopni i poczekać trochę dłużej na wyschnięcie.
Schnąć masa może pękać, więc do robienia bardzo małych form warto zwykłą mąkę zmieszać z odrobiną mąki ziemniacznej (w proporcji 1/4).

Na kolorowo

Do masy solnej można dodawać barwników spożywczych, by otrzymać kolorową ciastolinę. Przygotowane ciasto należy podzielić na mniejsze kawałki i do każdego dodać odrobinę rozpuszczonego barwnika spożywczego, a następnie dobrze ugnieść, by barwnik równomiernie się rozprowadził.

Do barwienia nadają się też przyprawy, takie jak kurkuma, cynamon, kakao czy papryka.

Innym sposobem na kolorowanie masy jest malowanie jej farbkami. Figurki z masy lepiej malować po wyschnięciu.

Co zrobić z masy solnej?

Z domowej ciastoliny można lepić wszelkiego rodzaju figurki, ale też np. ozdoby świąteczne i biżuterię.
Jeśli chcemy je zawiesić wystarczy u góry figurki zrobić dziurkę, zanim masa wyschnie.

Dekoracje można dodatkowo zdobić cekinami, muszelkami itp.

Innym pomysłem jest robienie odcisków dłoni lub stóp. To nie tylko świetna zabawa dla maluchów, ale też wspaniała pamiątka. Odciśnięte i utrwalone w masie małe paluszki można podpisać datą, a całą akcję powtórzyć za rok, kiedy dziecko podrośnie.

Z masy można też ulepić elementy do stworzenia miniaturowego miasta (z ulicami dla resoraków), a także mebelki dla lalek

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!