Jak zrobić marzannę na pierwszy dzień wiosny?

Zima, nawet najlżejsza, zasługuje na porządne pożegnanie, a palenie i topienie kukły marzanny świetnie sprawdza się w tej roli. Najlepiej, gdy przygotujemy marzannę samemu. Mówimy, jak zrobić ekologiczną marzannę ze słomy.

Ekolodzy mogą się zżymać, w końcu to zaśmiecanie jezior i rzek, ale topienie Marzanny ma w sobie tyle dzikiej radości, że warto zaryzykować, szczególnie że celebrujemy w ten sposób następujące po sobie cykle natury.

Zwyczaj topienia marzanny wywodzi się z dawnych słowiańskich wierzeń. Nasi przodkowie, jak wszyscy poganie, wierzyli, że siłami nadprzyrodzonymi można kierować za pomocą magicznych rytuałów. Przygotowanie kukły symbolizującej zimę i śmierć, a potem spalenie i utopienie jej miało przyspieszyć długo wyczekiwane nadejście wiosny. Skoro my jednak jesteśmy nowocześni i ekologiczni i traktujemy całą rzecz w kategoriach zabawy, zadbajmy o to, by wykonać marzannę z przyjaznych dla środowiska materiałów.

Jak zrobić marzannę?

Skoro marzanna długo nie pożyje, nie ma sensu wykonywanie jej z przesadną starannością. Za podstawę konstrukcji wystarczy krzyż wykonany z gałęzi – przy mniejszych kukłach – lub dwóch cienkich desek czy kijów od miotły, które związujemy ze sobą sznurkiem i owijamy słomą czy sianem. Elementy krzyża łączymy tak, by krótszy przecinał się z dłuższym dzieląc go niesymetrycznie, tak by jedna część mogła udawać głowę, a druga tułów. Na głowę pakujemy więcej słomy i obficie zawijamy włóczką, by nabrała okrągłego kształtu.

Następnie marzannę można ubrać w stare, niepotrzebne ciuchy. Najłatwiej będzie narzucić jej bluzę zapinaną na zamek, którą potem wypchamy jeszcze wewnątrz sianem, gazetami czy innymi gałganami. Pamiętajmy jednak, by były to ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Nie zapominajmy też, że marzanna jest kobietą. Dobrze więc w dolnej części doczepić jej spódnicę, a na głowie umieścić kobiecy kapelusz lub beret.

.. Jak zrobić ekologiczną marzannę? [VIDEO]

Jeśli czujemy smykałkę do artystycznego rękodzieła, możemy też spróbować do głowy przyczepić oczy z guzików, usta czy falujące na wietrze włosy. Pilnujmy się jednak, by nie zrobić naszej marzanny zbyt sympatycznej. Kukła musi być w końcu zła i okrutna jak mroźna zima, a jej topienie ma łączyć się z wybuchem radości wśród dzieciaków świętujących pierwszy dzień wiosny.

Redakcja 21/03/2017

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!