Jak zrobić klej z mąki albo kasztanów?

Najprostszy i najtańszy klej do papieru możemy zrobić sami w kilka minut. Wystarczy trochą mąki, najlepiej ziemniaczanej, wody i soli. W sezonie jesiennym możesz wypróbować też zrobić klej ... ze zmielonych kasztanów.

To przepisy znane “od zawsze”, dziś trochę zapomniane. Do przygotowania kleju potrzebna jest mąka ziemniaczana i woda, a także dodatek substancji zapobiegającej pleśnieniu – soli kuchennej albo formaliny. Przygotowujemy wrzątek, a tymczasem skrobię ziemniaczaną mieszamy z niewielką ilością zimnego płynu.

Masę trzeba starannie wymieszać, tak, by nie było w niej żadnych bryłek. Trzeba pamiętać, by nie dodawać mąki bezpośrednio do wrzącej wody. Wtedy na pewno powstaną grudki, które później utrudnią równomierne rozprowadzenie kleju. Gotowa masa powinna być lepka, ciągliwa i przypominać konsystencją kisiel. Klej nadaje się do przyklejania plakatów, podklejania okładek książek i przygotowywania wszelkich prac z papieru. Może być też wykorzystany do przygotowywania papier-mâché, uniwersalnego tworzywa nadającego się do kształtowania masek, ozdób czy niewielkich rzeźb. 

Jeśli skończyła się mąka ziemniaczana...

Jako surowca do wytwarzania kleju można też użyć mąki pszennej; receptura jest podobna, jak w poprzednim przypadku, ale klej pszenny nadaje się do użytku tylko przez krótki czas, zaraz po przygotowaniu. Gdy wystygnie, jego lepkość się zmniejsza.

Kleje z mąki nie są trwałe, więc najlepiej przygotować tylko tyle, ile potrzeba do pracy w danym dniu. Za mycie naczyń użytych przy pracy lepiej jednak zabrać się od razu - później będzie trudno...

Klej ze zmielonych kasztanów

Dobry klej uzyskać można również z kasztanów, choć wymaga więcej pracy. Obrane z łupin kasztany trzeba zemleć, a następnie wymieszać z wodą. Przygotowaną w ten sposób masę przechowywać trzeba w szczelnie zakręconym słoiku. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!