Jak zrobić klej z mąki albo kasztanów?

Najprostszy i najtańszy klej do papieru możemy zrobić sami w kilka minut. Wystarczy trochą mąki, najlepiej ziemniaczanej, wody i soli. W sezonie jesiennym możesz wypróbować też zrobić klej ... ze zmielonych kasztanów.

To przepisy znane “od zawsze”, dziś trochę zapomniane. Do przygotowania kleju potrzebna jest mąka ziemniaczana i woda, a także dodatek substancji zapobiegającej pleśnieniu – soli kuchennej albo formaliny. Przygotowujemy wrzątek, a tymczasem skrobię ziemniaczaną mieszamy z niewielką ilością zimnego płynu.

Masę trzeba starannie wymieszać, tak, by nie było w niej żadnych bryłek. Trzeba pamiętać, by nie dodawać mąki bezpośrednio do wrzącej wody. Wtedy na pewno powstaną grudki, które później utrudnią równomierne rozprowadzenie kleju. Gotowa masa powinna być lepka, ciągliwa i przypominać konsystencją kisiel. Klej nadaje się do przyklejania plakatów, podklejania okładek książek i przygotowywania wszelkich prac z papieru. Może być też wykorzystany do przygotowywania papier-mâché, uniwersalnego tworzywa nadającego się do kształtowania masek, ozdób czy niewielkich rzeźb. 

Jeśli skończyła się mąka ziemniaczana...

Jako surowca do wytwarzania kleju można też użyć mąki pszennej; receptura jest podobna, jak w poprzednim przypadku, ale klej pszenny nadaje się do użytku tylko przez krótki czas, zaraz po przygotowaniu. Gdy wystygnie, jego lepkość się zmniejsza.

Kleje z mąki nie są trwałe, więc najlepiej przygotować tylko tyle, ile potrzeba do pracy w danym dniu. Za mycie naczyń użytych przy pracy lepiej jednak zabrać się od razu - później będzie trudno...

Klej ze zmielonych kasztanów

Dobry klej uzyskać można również z kasztanów, choć wymaga więcej pracy. Obrane z łupin kasztany trzeba zemleć, a następnie wymieszać z wodą. Przygotowaną w ten sposób masę przechowywać trzeba w szczelnie zakręconym słoiku. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 16/02/2012

Zobacz też

Elektrośmieci. Gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny? Elektrośmieci. Gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny? Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Stare lodówki, telewizory, świetlówki itp. nie mogą trafić na śmietnik. Zawierają bowiem substancje zagrażające zdrowiu ludzi i zanieczyszczające środowisko. Co więc zrobić ze zużytym sprzętem? Gdzie prowadzona jest zbiórka elektrośmieci? Czy musisz odśnieżyć chodnik przed domem? Kto odśnieża chodnik przed domem jednorodzinnym? Czy musisz odśnieżyć chodnik przed domem? Kto odśnieża chodnik przed domem jednorodzinnym? Czyj jest ten kawałek chodnika - chce się zawołać, przedzierając się przez biały puch w zimowy ranek. Niestety, nie każdy bierze sobie do serca wers z piosenki Mr Zoob, którzy całą mocą gardeł śpiewali: „Mój jest ten kawałek podłogi!” Większość pamięta inny: „nie mówcie mi więc, co mam robić”! Zanim jednak tak zaśpiewasz - upewnij się - musisz odśnieżać chodnik czy nie? UWAGA (NIE)SAMOTNI RODZICE! Urząd Skarbowy kontroluje rodziców. Kto powinien się obawiać? UWAGA (NIE)SAMOTNI RODZICE! Urząd Skarbowy kontroluje rodziców. Kto powinien się obawiać? Urzędnicy skarbowi zaczęli kontrolować rodziców wykorzystujących ulgę dla samotnie wychowujących dziecko. Kto powinien się obawiać, a kto może spać spokojnie? Czy w 2012 roku Polska będzie zieloną wyspą? Czy nasz PKB urośnie? Czy w 2012 roku Polska będzie zieloną wyspą? Czy nasz PKB urośnie? Komisja Europejska przewiduje, że polska gospodarka w przyszłym roku wyraźnie zwolni, jednak na tle innych państw Unii Europejskiej zanotuje bardzo dobry wynik. Wzrost PKB rzędu 2,5% postawi nas w gronie czterech najszybciej rozwijających się gospodarek wspólnoty. A jak będzie w innych krajach Unii, czy grozi im powrót recesji?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!