Jak zrobić dobre pączki? Sprawdzony prosty przepis na domowe pączki

Pączki to prawdziwe gwiazdy tłustego czwartku! Każdy z nas kupuje je w cukierni, ale… Zdradzimy wam tajemnicę, jak je robić samemu, by się udały. Oto najbardziej sprawdzony z przepisów, praktykowany jeszcze przed wojną przez nasze babki. To się nie może nie udać! A więc do dzieła.
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić dobre pączki? Sprawdzony prosty przepis na domowe pączki
Jak zrobić dobre pączki? Sprawdzony prosty przepis na domowe pączkiźródło:Thinkstockphotos.com

Łatwy przepis na dobre pączki – składniki

 • 1 kg mąki
 • 10 dag drożdży
 • 10-15 dag cukru
 • ½ szklanki mleka
 • 7 żółtek
 • 1 jajko
 • sól
 • 5-6 łyżek oliwy, oleju lub 10 dag masła
 • 1/3 laski wanilii lub cukier waniliowy
 • 1 kieliszek spirytusu
 • sok i skórka z cytryny
 • 1-1½ kg tłuszczu do smażenia (olej rafinowany)
 • 10 dag cukru pudru do posypania
 • 40 dag konfitury z róży

Łatwy przepis na dobre pączki – jak zrobić?

Mąkę przesiać na stolnicę. Tłuszcz do smażenia pączków roztopić w rondlu. Deski do układania pączków oprószyć mąką. Przesiać cukier puder z rozkruszoną wanilią lub cukrem waniliowym. Zarobić rozczyn z drożdży z 1 łyżką cukru, 20 dag mąki i mlekiem (gęstość rozczynu powinna odpowiadać gęstości śmietany). Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Utrzeć jajko i żółtka z cukrem, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, wanilię, sok z cytryny, otartą skórkę, resztę mleka, szczyptę soli, spirytus. Rozrabiać ciasto aż będzie gładkie, lśniące, będzie odstawać od ręki i na powierzchni ciasta pokażą się pęcherzyki powietrza. Wlewać po trochu tłuszcz, jeszcze chwilę wyrabiać.

.. Wszystko o pączkach

Ciasto na pączki powinno być niezbyt gęste. Obrać ciasto z boków miski, wyrównać powierzchnię, zostawić w cieple do wyrośnięcia.
Nabierać łyżką małe porcje ciasta z miski. Palcem zatopionym w tłuszczu kształtować na ręku małe krążki, na środek nakładać ½ łyżeczki konfitury. Zlepiać dokładnie, formować kule, kłaść zlepieniem na spód na posypaną mąką deskę, przykryć czystą ściereczką.

Podgrzać tłuszcz do smażenia pączków. Sprawdzić, czy jest odpowiednio nagrzany: wrzucić kawałek ciasta - gdy ciasto szybko wypłynie i zaraz się zarumieni - można smażyć. Wyrośnięte pączki brać ostrożnie na rękę, omieść pędzelkiem z mąki, kłaść na gorący tłuszcz górną stroną na dół. Przykryć pokrywką i smażyć (pączki powinny swobodnie pływać). Gdy pączki zarumienią się od dołu, przełożyć je szpikulcem do góry i dosmażyć już bez przykrycia.

.. Wszystko na tłusty czwartek

Usmażone pączki wykładać na bibułkę do odsączenia, układać na płaskim, szerokim półmisku jeden obok drugiego, gorące oprószyć cukrem z wanilią. Gdy pączki wystygną można je układać jeden na drugim.

To najbardziej tradycyjny z przepisów na polskie pączki. Smacznego!

.. Wszystko o faworkach

Redakcja 27/01/2016

Zobacz też

Czy Pluton znowu będzie planetą? Na czym polega spór o Plutona? Czy Pluton znowu będzie planetą? Na czym polega spór o Plutona? Pluton, odkryta w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha planeta, w sierpniu 2006 roku została pozbawiona tego miana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. W ten sposób w Układzie Słonecznym pozostało tylko 8 planet. Milczenie w imię Boga – ostatnia odsłona cyklu „Kościół dzisiaj" na antenie FOKUS TV Milczenie w imię Boga – ostatnia odsłona cyklu „Kościół dzisiaj" na antenie FOKUS TV Spadająca liczba powołań, coraz liczniejsze odejścia praktykujących wyznawców, pedofila we kościele – to tylko nieliczne z najbardziej palących problemów, nękających dziś kościół katolicki. W cztery kolejne niedziele listopada na antenie FOKUS TV pojawiają się kolejne filmy z cyklu poświęconego współczesności tej wielowiekowej instytucji. 23 listopada wyemitujemy ostatni dokument z naszego cyklu – „Milczenie w imię Boga". Jak usunąć plamy z białych butów? Jak usunąć plamy z białych butów? Białe buty idealnie czyste są tylko w dniu zakupu. Wraz z użytkowaniem pojawiają się na nich różnego rodzaju zabrudzenia. A nawet jak miesiącami leżą w szafie, to mogą zszarzeć lub zżółknąć. Ale są sposoby na zwalczenie nieestetycznych plam Co oznacza ręka w symbolice chrześcijańskiej? Co oznacza ręka w symbolice chrześcijańskiej? W średniowieczu rękę Bożą wykorzystywano jako symbol stwórczej siły Bożej. Symbol "Ręki" wywodzi się z kręgów żydowskich i tekstów starego testamentu. Ręka tam jest "potężna", "wszechmocna", zwycięska. Pierwsza ręka pojawia się na obrazie z Niniwy z 1100 roku p.n.e. i przechowywana w londyńskim muzeum.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!