Jak zrobić dobre pączki? Sprawdzony prosty przepis na domowe pączki

Pączki to prawdziwe gwiazdy tłustego czwartku! Każdy z nas kupuje je w cukierni, ale… Zdradzimy wam tajemnicę, jak je robić samemu, by się udały. Oto najbardziej sprawdzony z przepisów, praktykowany jeszcze przed wojną przez nasze babki. To się nie może nie udać! A więc do dzieła.
Zdjęcie z artykułu: Jak zrobić dobre pączki? Sprawdzony prosty przepis na domowe pączki
Jak zrobić dobre pączki? Sprawdzony prosty przepis na domowe pączkiźródło:Thinkstockphotos.com

Łatwy przepis na dobre pączki – składniki

 • 1 kg mąki
 • 10 dag drożdży
 • 10-15 dag cukru
 • ½ szklanki mleka
 • 7 żółtek
 • 1 jajko
 • sól
 • 5-6 łyżek oliwy, oleju lub 10 dag masła
 • 1/3 laski wanilii lub cukier waniliowy
 • 1 kieliszek spirytusu
 • sok i skórka z cytryny
 • 1-1½ kg tłuszczu do smażenia (olej rafinowany)
 • 10 dag cukru pudru do posypania
 • 40 dag konfitury z róży

Łatwy przepis na dobre pączki – jak zrobić?

Mąkę przesiać na stolnicę. Tłuszcz do smażenia pączków roztopić w rondlu. Deski do układania pączków oprószyć mąką. Przesiać cukier puder z rozkruszoną wanilią lub cukrem waniliowym. Zarobić rozczyn z drożdży z 1 łyżką cukru, 20 dag mąki i mlekiem (gęstość rozczynu powinna odpowiadać gęstości śmietany). Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Utrzeć jajko i żółtka z cukrem, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, wanilię, sok z cytryny, otartą skórkę, resztę mleka, szczyptę soli, spirytus. Rozrabiać ciasto aż będzie gładkie, lśniące, będzie odstawać od ręki i na powierzchni ciasta pokażą się pęcherzyki powietrza. Wlewać po trochu tłuszcz, jeszcze chwilę wyrabiać.

.. Wszystko o pączkach

Ciasto na pączki powinno być niezbyt gęste. Obrać ciasto z boków miski, wyrównać powierzchnię, zostawić w cieple do wyrośnięcia.
Nabierać łyżką małe porcje ciasta z miski. Palcem zatopionym w tłuszczu kształtować na ręku małe krążki, na środek nakładać ½ łyżeczki konfitury. Zlepiać dokładnie, formować kule, kłaść zlepieniem na spód na posypaną mąką deskę, przykryć czystą ściereczką.

Podgrzać tłuszcz do smażenia pączków. Sprawdzić, czy jest odpowiednio nagrzany: wrzucić kawałek ciasta - gdy ciasto szybko wypłynie i zaraz się zarumieni - można smażyć. Wyrośnięte pączki brać ostrożnie na rękę, omieść pędzelkiem z mąki, kłaść na gorący tłuszcz górną stroną na dół. Przykryć pokrywką i smażyć (pączki powinny swobodnie pływać). Gdy pączki zarumienią się od dołu, przełożyć je szpikulcem do góry i dosmażyć już bez przykrycia.

.. Wszystko na tłusty czwartek

Usmażone pączki wykładać na bibułkę do odsączenia, układać na płaskim, szerokim półmisku jeden obok drugiego, gorące oprószyć cukrem z wanilią. Gdy pączki wystygną można je układać jeden na drugim.

To najbardziej tradycyjny z przepisów na polskie pączki. Smacznego!

.. Wszystko o faworkach

Redakcja 27/01/2016

Zobacz też

BOŻE CIAŁO. Na czym polega ta tradycja? Co Kościół czci w Boże Ciało? BOŻE CIAŁO. Na czym polega ta tradycja? Co Kościół czci w Boże Ciało? Boże Ciało to nie tylko wolny czwartek 4 czerwca 2015 r. To ważne święto kościelne. Jaka to uroczystość? Co w Kościele upamiętnia Boże Ciało? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Kim jest PRISCILLA CHAN - obecnie pani ZUCKERBERG, żona miliardera i założyciela Facebooka? Mark Zuckerberg 19 maja 2012 ożenił się, czym zaskoczył większość gości zaproszonych na przyjęcie w jego domu. Ci ostatni myśleli, że zostali zaproszeni na świętowanie wejścia Facebooka na giełdę i ukończenia przez dziewczynę Marka – Priscillę Chan, studiów medycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Kim jest Priscilla Chan – żona miliardera? Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? Co to jest schizma? Czy apostazja to schizma? Schizma, herezja i apostazja to ważne pojęcia w krytycznym podejściu do wiary. Nie każdy schizmatyk i heretyk pragnie apostazji, czyli oderwania się od wiary katolickiej. Heretyk to ten, który sprzeciwia się poszczególnym kapłanom, ale czym tak naprawdę jest schizma? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Na czym polega APOSTAZJA? Akt i procedura apostazji czyli wystąpienie z Kościoła co to takiego? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki in vitro mówi o apostazji? Współcześnie Kościół katolicki nie cieszy się tak duża popularnością jak kiedyś. Coraz więcej osób jest wierzącymi, ale niepraktykującymi. Część wiernych zaś całkowicie odsunęło się od religii i zdecydowało się na apostazję. Co to takiego? Na czym polega? Na czym polega procedura apostazji? Dlaczego pierwsza Polka urodzona dzięki metodzie in vitro, Agnieszka Ziółkowska, planuję apostazje?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!