Jak zostać prepersem? Poradnik KROK PO KROKU

Obawiasz się wielkiej wojny lub globalnego kataklizmu? Chcesz ochronić siebie i swoją rodziną w sytuacji zagrożenia na niespotykaną wcześniej skalę? Wszystkich prepersów łączy to, że na te pytania odpowiadają: Oczywiście, że tak! Co robić, żeby też być należycie przygotowanym na najgorsze?

Bez względu na to, czy wierzysz w zbliżający się koniec świata w tej postaci, jaką znamy, czy po prostu z niepokojem obserwują sytuację międzynarodową lub skutki ocieplenia klimatu – musisz zdobyć z jednej strony zestaw najważniejszych dla przetrwania przedmiotów, a z drugiej umiejętności, bez których nie przeżyjesz w warunkach ekstremalnych.

.. Wszystko o prepersach i preperingu

  • Jeśli chodzi o umiejętności, przede wszystkim powinieneś dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Jeśli czujesz zadyszkę, dobiegając do autobusu, to czmychając przed powodzią, wojennym najeźdźcą lub pożarem nie masz zbyt dużych szans. Zacznij uprawiać jakiś sport, zapisz się na siłownię lub chodź na długie spacery. Każda aktywność jest dobra.
  • Naucz się podstawowych zasad gotowania. Jeżeli nadejdzie globalny kataklizm, nie będziesz mógł iść do restauracji, a kuchenka mikrofalowa może gdzieś bezpowrotnie zniknąć. Zdobądź umiejętność rozpalania ognia metodami harcerskimi. W ten sposób nie zamarzniesz, jeśli będziesz musiał spędzić chłodną noc na dworze i nie umrzesz z głodu, jeśli będziesz musiał coś ugotować – a kto wie, może nawet najpierw upolować, a potem przyrządzić.
  • Poznaj zasady pierwszej pomocy i opatrywania ran. W sytuacji ekstremalnej dostęp do szpitali i lekarzy może być bardzo utrudniony lub niemożliwy.
  • Jeśli nie masz prawa jazdy, zrób je. Mniej chodzi o sam dokument, bardziej o umiejętność sprawnego kierowania autem.
  • Sprawdź, gdzie najbliżej twojego miejsca zamieszkania znajdują się schrony stworzone na wypadek wojny lub jakieś inne miejsce, gdzie możesz uciec przed konkretnymi zagrożeniami. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której przyjdzie ci uciekać z dużego miasta na wieś, znajdź wcześniej bezpieczne i dobrze ukryte miejsce.
  • Jeśli chcesz zostać prawdziwym prepersem, zapisz się do szkoły przetrwania, jedź na obóz survivalowy. Są też takie wyjazdy organizowane z myślą o dzieciach. Naucz swoje starsze dzieci i resztę rodziny podstawowych zasad przetrwania – krzesania ognia, udzielania pierwszej pomocy.
  • Zainteresuj się przyrodą i meteorologią, zgromadź podstawowe informacje. Musisz na przykład wiedzieć, jak odróżniać rośliny jadalne od trujących, jak rozpoznać zbliżającą się burzę i gdzie się przed nią schować.
  • Poza mapami internetowymi i elektronicznymi, miej pod ręką te zwykłe, papierowe. Jeśli nagle zostaniesz bez internetu, nie możesz być bezradny.
  • Zgromadź niezbędne prepersowi rzeczy. ZOBACZ: Niezbędnik prepersa – co przygotować na czarną godzinę? Najważniejsze to: zapasy trwałej żywności (konserwy, makarony), zasób wody, środki i filtry do odkażania wody, solidne odzież i buty, apteczka, a niej opatrunki i zestaw podstawowych leków, narzędzia (nóż, scyzoryk, zapałki, lina), generator prądu oraz kompas.
Zdjęcie z artykułu: Jak zostać prepersem? Poradnik KROK PO KROKU
Jak zostać prepersem? Co musi umieć i mieć prawdziwy preppers?źródło:Thinkstockphotos.com/Zelimir Zarkovic

Zofia Dąbrowska 06/09/2016

Podobne

Pamiętniki korespondenta wojennego – dziennikarz Charles Bean i jego relacje z frontu I wojny światowej Pamiętniki korespondenta wojennego – dziennikarz Charles Bean i jego relacje z frontu I wojny światowej Charles Bean był australijskim dziennikarzem i korespondentem wojennym pracującym na froncie I wojny światowej. Towarzyszył wojskom australijskim i nowozelandzkim w walkach nad cieśniną Dardanele, gdzie żołnierze ententy starli się z siłami tureckimi, a także na froncie we Francji. Jak zostać prepersem? Poradnik KROK PO KROKU Jak zostać prepersem? Poradnik KROK PO KROKU Obawiasz się wielkiej wojny lub globalnego kataklizmu? Chcesz ochronić siebie i swoją rodziną w sytuacji zagrożenia na niespotykaną wcześniej skalę? Wszystkich prepersów łączy to, że na te pytania odpowiadają: Oczywiście, że tak! Co robić, żeby też być należycie przygotowanym na najgorsze? Niezbędnik prepersa. Co przygotować na czarną godzinę? Niezbędnik prepersa. Co przygotować na czarną godzinę? Apteczka, konserwy, tabletki do odkażania wody, plecak ratunkowy, siekiera... Każdy prawdziwy prepers ma to wszystko pod ręką i potrafi tego użyć w każdej chwili. Co musisz kupić, żeby tak jak prepersi być przygotowanym na kataklizm, wojnę lub koniec świata w jego dotychczasowej postaci? Bombowe dziewczyny. Wojna daje im możliwość wyrwania się z przypisanych ról? WIDEO Bombowe dziewczyny. Wojna daje im możliwość wyrwania się z przypisanych ról? WIDEO Bohaterkami serialu „Bombowe dziewczyny” są cztery kobiety pracujące w kanadyjskiej fabryce broni podczas II wojny światowej. Wojna daje im możliwość wyrwania się z przypisanych ról żon, matek i kochanek. Wolność, swoboda i prawo do miłości mają jednak swoją cenę… „Bombowe dziewczyny” to zupełnie nowe spojrzenie na II wojnę światową – tym razem z perspektywy kobiet.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!