Jak zmniejszyć wydatki na benzynę? 10 SPOSOBÓW jak ograniczyć wydatki na paliwo?

Rosnące ceny benzyny przyprawiają o ból głowy. Żeby zmniejszyć zużycie paliwa, warto większą uwagę zwracać na stan techniczny samochodu oraz ekonomiczny styl jazdy. Oto zasady, które pozwolą ci zmniejszyć wydatki na benzynę.

1. Zadbaj o ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest bardzo ważne przy ekonomicznej jeździe. Przez zbyt słabo napompowane opony możesz zużywać nawet o 5-10 proc. więcej paliwa.

2. Pozbądź się balastu

Upewnij się, czy w bagażniku nie wozisz niepotrzebnie ciężkich rzeczy. Im większy ciężar samochodui jego zawartości, tym zużycie paliwa jest większe.

3. Regulacja silnika, uzupełnianie oleju

Koniecznie uzupełniaj systematycznie olej silnikowy, zadbaj też o świece zapłonowe. Bardzo ważne są regularne przeglądy techniczne auta. Utrzymanie silniku w dobrej kondycji i przede wszystkim jego odpowiednia regulacja pozwala zmniejszyć żużycie paliwa.

4. Nie rozgrzewaj samochodu przed jazdą

Należy ruszyć zaraz po uruchomieniu samochodu. Zimny silnik spala podczas postoju sporo paliwa. W ruchu dużo szybciej osiąga temperaturę roboczą, przy której jazda jest bardziej ekonomiczna.

5. Utrzymuj równą prędkość

Kluczowy, jeżeli chodzi o zużycie paliwa, jest styl jazdy. Chodzi głównie o płynną, spokojną jazdę bez niepotrzebnych zmian tempa. Im częściej przyspieszamy, np. mając przed sobą samochody lub na drodze, gdzie jest dużo świateł, tym częściej musimy zwalniać i tracić energię wykorzystaną do przyspieszania. Dlatego należy utrzymywać w miarę równą prędkość, utrzymując odpowiednią odległość od jadącego przed nami pojazdu i przewidując sytuację na drodze.

6. Dynamicznie przyspieszaj

Wbrew krążącym mitom dynamiczne przyspieszanie służy oszczędzaniu paliwa. Chcąc zwiększyć prędkość, należy zdecydowanie wściskać pedał gazu. Badania i testy pokazują, że lepiej przyspieszyć dynamicznie i osiągnąć odpowiednią prędkość w krótkim czasie, niż przyspieszać stopniowo i wydłużać czas spalania zwiększonej dawki paliwa.

7. Jedź na możliwie wysokim biegu

Przy jeździe ze stałą prędkością należy jechać na biegu utrzymującym możliwie najniższe obroty silnika, czyli na biegu jak najwyższym. Z testów jasno wynika, że to samo auto jadące z prędkością np. 60 km/h na trzecim biegu spala około 60% więcej paliwa niż na piątym.

8. Wyłączaj silnik przy dłuższych postojach

Jeżeli czeka cię dłuższy postój, np. na przejeździe kolejowym, warto wyłączyć silnik.

9. Hamuj silnikiem

Świetną metodą na oszczędzanie paliwa jest tzw. hamowanie silnikiem. Zamiast zmniejszać prędkość, wciskając pedał hamulca, należy w miarę możliwości jak najczęściej spowalniać auto przy wykorzystaniu skrzyni biegów. Trzeba zdjąć nogę z gazu i stopniowo redukować biegi. Wtedy auto nie zużywa w ogóle paliwa. Ta ekonomiczna metoda może być stosowana, np. gdy dojeżdżamy do świateł.

10. Wyłącz kimatyzację, zamknij okna

Klimatyzacja podnosi spalanie benzyny. Dlatego kiedy nie jest potrzebna, lepiej ją wyłączać. Dobrze też jeździć z zamkniętymi oknami. Otwarte okna zwiększają opór powietrza, a tym samym zużycie paliwa.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/03/2012

Zobacz też

FBI i najgorsza akcja agentów specjalnych. FOKUS TV zaprasza na program Krucjata przeciwko sekcie z Waco FBI i najgorsza akcja agentów specjalnych. FOKUS TV zaprasza na program Krucjata przeciwko sekcie z Waco Najgorsza akcja FBI? Najprawdopodobniej była to obława na członków apokaliptycznej sekty z Waco. W trakcie tej wyjątkowo nieudanej akcji śmierć poniosło około 80 osób. FOKUS TV zaprasza na program „Krucjata przeciwko sekcie z Waco". Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3, odc. 8. Borgiowie i ich zbrodnie Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3, odc. 8. Borgiowie i ich zbrodnie Borgiowie odsłaniają swoje tajemnice! Lukrecja Borgia ma złe sny. Zbliża się jej ślub z Alfonsem d'Este, gdy jej tymczasem śni się, że jej przyszły małżonek jest zabójcą byłego męża. Czy wkrótce dowie się, kto na prawdę zabił Alfonsa d’Aragon? FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek programu „Prawdziwa historia rodu Borgiów"! Prawa kobiet w Pakistanie. FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny Pakistanki odsłaniają twarz Prawa kobiet w Pakistanie. FOKUS TV zaprasza na film dokumentalny Pakistanki odsłaniają twarz Pakistan – co rok setki kobiet w tym kraju zostają oblane kwasem. Mężczyźni mszczą się na nich w tej sposób za ich rzekome przewinienia – odmowę w odpowiedzi na zaloty czy nieposłuszeństwo. Wraz z kamerą filmu dokumentalnego „Pakistanki odsłaniają twarz" towarzyszymy pani Massarat Misbah, która pomaga ofiarami tego rodzaju ataków. Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 7. Borgiowie bez cenzury - FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek serialu Prawdziwa historia rodu Borgiów, sezon 3., odc. 7. Borgiowie bez cenzury - FOKUS TV zaprasza na kolejny odcinek serialu Borgiowie - co przyniesie im 1501 rok? Cezar Borgia, za kochanką, która opuściła go, zabierając ze sobą ich małą córeczkę Lukrecję, jest gotów pójść aż do piekła. Zabija jej braci, ściga ojca. Czy zabije także samą Doroteę Malatestę i własne dziecko? Lukrecja Borgia jest gotowa posunąć się bardzo daleko, żeby ponownie wyjść za mąż. FOKUS TV zaprasza na 7. odcinek serialu „Prawdziwa historia rodu Borgiów"!

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!