Jak zmniejszyć wydatki na benzynę? 10 SPOSOBÓW jak ograniczyć wydatki na paliwo?

Rosnące ceny benzyny przyprawiają o ból głowy. Żeby zmniejszyć zużycie paliwa, warto większą uwagę zwracać na stan techniczny samochodu oraz ekonomiczny styl jazdy. Oto zasady, które pozwolą ci zmniejszyć wydatki na benzynę.

1. Zadbaj o ciśnienie w oponach

Odpowiednie ciśnienie w oponach jest bardzo ważne przy ekonomicznej jeździe. Przez zbyt słabo napompowane opony możesz zużywać nawet o 5-10 proc. więcej paliwa.

2. Pozbądź się balastu

Upewnij się, czy w bagażniku nie wozisz niepotrzebnie ciężkich rzeczy. Im większy ciężar samochodui jego zawartości, tym zużycie paliwa jest większe.

3. Regulacja silnika, uzupełnianie oleju

Koniecznie uzupełniaj systematycznie olej silnikowy, zadbaj też o świece zapłonowe. Bardzo ważne są regularne przeglądy techniczne auta. Utrzymanie silniku w dobrej kondycji i przede wszystkim jego odpowiednia regulacja pozwala zmniejszyć żużycie paliwa.

4. Nie rozgrzewaj samochodu przed jazdą

Należy ruszyć zaraz po uruchomieniu samochodu. Zimny silnik spala podczas postoju sporo paliwa. W ruchu dużo szybciej osiąga temperaturę roboczą, przy której jazda jest bardziej ekonomiczna.

5. Utrzymuj równą prędkość

Kluczowy, jeżeli chodzi o zużycie paliwa, jest styl jazdy. Chodzi głównie o płynną, spokojną jazdę bez niepotrzebnych zmian tempa. Im częściej przyspieszamy, np. mając przed sobą samochody lub na drodze, gdzie jest dużo świateł, tym częściej musimy zwalniać i tracić energię wykorzystaną do przyspieszania. Dlatego należy utrzymywać w miarę równą prędkość, utrzymując odpowiednią odległość od jadącego przed nami pojazdu i przewidując sytuację na drodze.

6. Dynamicznie przyspieszaj

Wbrew krążącym mitom dynamiczne przyspieszanie służy oszczędzaniu paliwa. Chcąc zwiększyć prędkość, należy zdecydowanie wściskać pedał gazu. Badania i testy pokazują, że lepiej przyspieszyć dynamicznie i osiągnąć odpowiednią prędkość w krótkim czasie, niż przyspieszać stopniowo i wydłużać czas spalania zwiększonej dawki paliwa.

7. Jedź na możliwie wysokim biegu

Przy jeździe ze stałą prędkością należy jechać na biegu utrzymującym możliwie najniższe obroty silnika, czyli na biegu jak najwyższym. Z testów jasno wynika, że to samo auto jadące z prędkością np. 60 km/h na trzecim biegu spala około 60% więcej paliwa niż na piątym.

8. Wyłączaj silnik przy dłuższych postojach

Jeżeli czeka cię dłuższy postój, np. na przejeździe kolejowym, warto wyłączyć silnik.

9. Hamuj silnikiem

Świetną metodą na oszczędzanie paliwa jest tzw. hamowanie silnikiem. Zamiast zmniejszać prędkość, wciskając pedał hamulca, należy w miarę możliwości jak najczęściej spowalniać auto przy wykorzystaniu skrzyni biegów. Trzeba zdjąć nogę z gazu i stopniowo redukować biegi. Wtedy auto nie zużywa w ogóle paliwa. Ta ekonomiczna metoda może być stosowana, np. gdy dojeżdżamy do świateł.

10. Wyłącz kimatyzację, zamknij okna

Klimatyzacja podnosi spalanie benzyny. Dlatego kiedy nie jest potrzebna, lepiej ją wyłączać. Dobrze też jeździć z zamkniętymi oknami. Otwarte okna zwiększają opór powietrza, a tym samym zużycie paliwa.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 14/03/2012

Zobacz też

10 pozycji seksualnych, które spalają najwięcej kalorii 10 pozycji seksualnych, które spalają najwięcej kalorii Gdy marzymy, by schudnąć parę kilo możemy oczywiście pójść na dietę. Ale są przyjemniejsze sposoby spalenia zbędnych kalorii. Seks może się okazać najlepszym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, ale tylko ten aktywny! Sprawdź, które pozycje są pomocne w walce z nadmiernymi kilogramami! Huzar - uczucie bez przyszłości, miłość w czasach zarazy Huzar - uczucie bez przyszłości, miłość w czasach zarazy Podobno miłość nie zna granic... Czy więc uczucie, które podczas epidemii cholery rodzi się między młodą arystokratką a pułkownikiem huzarów ma szansę przetrwać? Czy przerwie je konieczność dostosowania się do reguł życia społecznego, czy też kres położy mu choroba lub śmierć? Juliana – dziewczynka z nową twarzą Juliana – dziewczynka z nową twarzą Juliana – dziewczynka z nową twarzą to wstrząsająca historia dziewczynki cierpiącej na rzadką chorobę o podłożu genetycznym. Zespół Treachera Collinsa, bo taką nazwę nosi to schorzenie, sprawia, że ludzie rodzą się z dużymi ubytkami kości twarzy. Jak lekarze mogą pomóc chorym na tę przypadłość? Tajemnice piramid: 8 zdumiewających osiągnięć budowniczych Tajemnice piramid: 8 zdumiewających osiągnięć budowniczych Piramidy w Egipcie to jedne z najbardziej tajemniczych budowli starożytnego świata. Pytanie o to, jak powstały, od wieków nurtuje zarówno naukowców, jak i zwykłych turystów. Legendy i mity, które wokół nich narosły, mieszając się z naukowymi teoriami, są fascynujące, mimo że trudno w nie uwierzyć racjonalnym umysłom. A jaka jest prawda o egipskich piramidach?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!