Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Opłaty za prąd są sporym obciążeniem domowego budżetu, zwłaszcza dla tych, którzy wykorzystują go także do ogrzewania. Można je zmniejszyć wybierając odpowiednie urządzenia grzewcze i korzystną taryfę.

Jak obniżyć rachunek za prąd: korzystniejsze taryfy

Gdy energią elektryczną ogrzewa się pomieszczenia i wodę, warto używać urządzeń, które umożliwiają korzystanie z prądu w tak zwanych taryfach dwustrefowych (G12 lub G12a), czyli oferujących tańszy prąd w nocy oraz w wybranych godzinach w ciągu dnia, w soboty i niedziele. W ten sposób można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet o połowę. Należy jednak do minimum ograniczyć korzystanie z energii elektrycznej poza wymienionymi porami, ponieważ stawka opłat jest wtedy wyższa niż w taryfie jednostrefowej (G11).

Jak obniżyć rachunek za prąd: odpowiednie urządzenia

W gospodarstwach domowych najwięcej energii elektrycznej zużywają urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Należy więc zainstalować takie, które będą mogły pobierać prąd w czasie obowiązywania tańszej taryfy, akumulować wytworzone z niego ciepło i ogrzewać pomieszczenia lub wodę jeszcze przez kilka godzin po odłączeniu zasilania.

Do ogrzewania dwutaryfowego nadają się:

  • piece akumulacyjne statyczne - oddające ciepło ze stałą mocą;

  • piece akumulacyjne dynamiczne – wyposażone w wentylator umożliwiający sterowanie szybkością rozładowania, czyli ilością ciepła oddawanego do pomieszczenia

  • ogrzewanie podłogowe wykonane w wersji akumulacyjnej, czyli pokryte warstwą wylewki trzykrotnie grubszą niż standardowa.

Do podgrzewania wody użytkowej z zastosowaniem taryfy dwustrefowej mogą posłużyć podgrzewacze pojemnościowe, ale ich pojemność powinna być znacznie większa niż wynikająca ze standardowo wyliczonego zapotrzebowania na wodę – co najmniej o 30%.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!