Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Opłaty za prąd są sporym obciążeniem domowego budżetu, zwłaszcza dla tych, którzy wykorzystują go także do ogrzewania. Można je zmniejszyć wybierając odpowiednie urządzenia grzewcze i korzystną taryfę.

Jak obniżyć rachunek za prąd: korzystniejsze taryfy

Gdy energią elektryczną ogrzewa się pomieszczenia i wodę, warto używać urządzeń, które umożliwiają korzystanie z prądu w tak zwanych taryfach dwustrefowych (G12 lub G12a), czyli oferujących tańszy prąd w nocy oraz w wybranych godzinach w ciągu dnia, w soboty i niedziele. W ten sposób można zmniejszyć rachunki za energię elektryczną nawet o połowę. Należy jednak do minimum ograniczyć korzystanie z energii elektrycznej poza wymienionymi porami, ponieważ stawka opłat jest wtedy wyższa niż w taryfie jednostrefowej (G11).

Jak obniżyć rachunek za prąd: odpowiednie urządzenia

W gospodarstwach domowych najwięcej energii elektrycznej zużywają urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Należy więc zainstalować takie, które będą mogły pobierać prąd w czasie obowiązywania tańszej taryfy, akumulować wytworzone z niego ciepło i ogrzewać pomieszczenia lub wodę jeszcze przez kilka godzin po odłączeniu zasilania.

Do ogrzewania dwutaryfowego nadają się:

  • piece akumulacyjne statyczne - oddające ciepło ze stałą mocą;

  • piece akumulacyjne dynamiczne – wyposażone w wentylator umożliwiający sterowanie szybkością rozładowania, czyli ilością ciepła oddawanego do pomieszczenia

  • ogrzewanie podłogowe wykonane w wersji akumulacyjnej, czyli pokryte warstwą wylewki trzykrotnie grubszą niż standardowa.

Do podgrzewania wody użytkowej z zastosowaniem taryfy dwustrefowej mogą posłużyć podgrzewacze pojemnościowe, ale ich pojemność powinna być znacznie większa niż wynikająca ze standardowo wyliczonego zapotrzebowania na wodę – co najmniej o 30%.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/01/2014

Zobacz też

MAREK BIERNACKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z  Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła i ministra spawiedliwości MAREK BIERNACKI, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Gdyni. Zobacz SYLWETKĘ posła i ministra spawiedliwości Marek Biernacki, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 26 (OKW Gdynia). Współautor ustawy powołującej Instytut Pamięci Narodowej, twórca Centralnego Biura Śledczego i "Człowiek Roku" według Gazety Polskiej. 29 kwietnia 2013 roku został powołany przez Donalda Tuska na stanowisko ministra sprawiedliwości zastępując zdymisjonowanego Jarosława Gowina. LESZEK BLANIK, POSEŁ BEZPARTYJNY. KIM JEST z Gdańska. Zobacz SYLWETKĘ posła LESZEK BLANIK, POSEŁ BEZPARTYJNY. KIM JEST z Gdańska. Zobacz SYLWETKĘ posła Leszek Blanik, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 25 (OKW Gdańsk). Jeden z najbardziej utytułowanych polskich sportowców - był mistrzem olimpijskim, mistrzem świata i mistrzem Europy w gimnastyce sportowej. ANDRZEJ BIERNAT, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Urzędowa. Zobacz SYLWETKĘ posła ANDRZEJ BIERNAT, poseł PO. KIM JEST poseł PO z Urzędowa. Zobacz SYLWETKĘ posła Andrzej Biernat, poseł Sejmu VII kadencji. Wybrany z list Platformy Obywatelskiej, w okręgu wyborczym do Sejmu nr 11 (OKW Sieradz). Nauczyciel, drobny przedsiębiorca i aktywista partyjny, uważany przez media za członka tzw. spółdzielni Grabarczyka. Poradnik palenia świec. Czy wiesz jak bezpiecznie palić świece? Poradnik palenia świec. Czy wiesz jak bezpiecznie palić świece? Świece są jedną z nieodłącznych dekoracji świątecznych. Z pomocą tej niepozornej zbitki wosku potrafimy w jednej chwili wyczarować niesamowity, bożonarodzeniowy nastrój. Pamiętaj, że zasady bezpieczeństwa obowiązują nawet podczas palenia domowych świec. Radzimy jak bezpiecznie palić ozdobne świece.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!