Jak zdobyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ?

Karta, umożliwi ci skorzystanie w nagłych przypadkach z pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Lichtensteinie i Islandii na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób ubezpieczonych w tych państwach.

Jak złożyć wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, musisz złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Wniosek możesz otrzymać na miejscu albo pobrać z internetu i złożyć osobiście, wysłać pocztą lub faksem.

Wniosek powinien zawierać:

 • dane osoby, która wyjeżdża,

 • określenie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ (zatrudnienie, studia, świadczenia emerytalno-rentowe itd.),

 • dane osoby, która opłaca składkę,

 • cel wyjazdu (pobyt czasowy, szukanie pracy, w celu podjęcia pracy itp.),

 • wszelkie informacje dotyczące wyjazdu,

 • określenie sposobu odbioru karty.

 • Co dołączyć do wniosku?

  Do wniosku trzeba załączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, czyli:

  • dla pracowników: ostatni druk RMUA, aktualnie podstemplowana książeczka ubezpieczeniowa lub zaświadczenie pracodawcy (wg wzoru dostępnego w NFZ),

  • dla prowadzących działalność gospodarczą: ostatni dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,

  • dla rolników ubezpieczonych w KRUS: zaświadczenie z KRUS o odprowadzanych składkach na ubezpieczenie zdrowotne lub ostatni dowód wpłaty składki,

  • dla emerytów i rencistów: ostatni odcinek emerytury lub renty lub wyciąg bankowy,

  • dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy: zaświadczenie z urzędu pracy o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

  Osoba ubezpieczona jako członek rodziny (np. uczeń, student, niepracujący małżonek) również powinna złożyć wniosek o kartę EKUZ dołączając:

  • dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby, która zgłosiła ją do ubezpieczenia zdrowotnego (patrz wyżej), 

  • dowód zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS ZCNA, ZUS ZCZA), 

  • oraz w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia: dokument potwierdzający kontynuację nauki (np. legitymacja studencka) lub niepełnosprawność. 

  Dokumenty te powinieneś dostarczyć w oryginałach bądź poświadczonych kopiach, natomiast dokumenty ze zdjęciem (np. legitymacja ubezpieczeniowa lub studencka) wystarczy okazać do wglądu.

   

   

  Tagi: fokus tv,

  Redakcja 05/03/2012

  Zobacz też

  Jaki prezent dać chłopakowi na rocznicę? Jaki prezent dać chłopakowi na rocznicę? Do Waszej rocznicy zostało tylko kilka dni, a Ty wciąż nie masz pomysłu na prezent? Tradycyjne prezenty nie są w guście Twojego chłopaka? A może wręcz przeciwnie - jest tradycjonalistą i to, co jednym wydaje się oklepane i banalne sprawia mu radość? Sprawdź nasze uniwersalne propozycje, dla każdego! Jak wybielić zęby domowym sposobem? Domowe sposoby na wybielanie zębów Jak wybielić zęby domowym sposobem? Domowe sposoby na wybielanie zębów Domowe sposoby wybielania zębów są dużo mniej skuteczne od tych, które stosują dentyści w gabinetach. Jest kilka sposobów na wybielenie zębów w domu, niestety prawie wszystkie niszczą szkliwo. Jak wybielić zęby domowym sposobem? Domowe sposoby na wybielanie zębów Talia Joy Castellano nie żyje. Kim była 13-latka znana z YOU TUBE, która od 6 lat walczyła z rakiem? Talia Joy Castellano nie żyje. Kim była 13-latka znana z YOU TUBE, która od 6 lat walczyła z rakiem? Talia Joy Castellano to dziewczyna, która przyciągała uwagę i nie pozwalała o sobie zapomnieć. Tysiące ludzi śledziło jej walkę z rakiem, na którego zachorowała w wieku 7 lat. Kim była bohaterka You Tube, codziennie swoją postawą pokazująca, jak walczyć z najgorszym rywalem, jakim jest nowotwór? GRZEGORZ ŁAPANOWSKI: Kim jest ten kucharz, gość Targów Książki Kulinarnej? GRZEGORZ ŁAPANOWSKI: Kim jest ten kucharz, gość Targów Książki Kulinarnej? W najbliższy weekend w Warszawie odbędą się Targi Książki Kulinarnej, na których będzie można spotkać się m.in. z Grzegorzem Łapanowskim. Kim jest kucharz występujący regularnie w „Dzień dobry TVN”? Jak zaczęła się jego przygoda z gotowaniem? Mówimy, kim jest Grzegorz Łapanowski.

  Zobacz koniecznie

  Przeczytaj też

  Nie przegap!