Jak zarejestrować samochód używany? Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji używanego auta?

Kupując auto używane, musimy zadbać, żeby mieć odpowiednie dokumenty. Do zarejestrowania niezbędna będzie umowa bądź faktura, dowód rejestracyjny i karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne i ważne ubezpieczenie auta. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu, który kupiłeś, podpisując umowę kupna-sprzedaży, a jakie gdy auto kupiłeś na fakturę VAT lub rejestrujesz samochód używany sprowadzony z zagranicy.
Zdjęcie z artykułu: Jak zarejestrować samochód używany? Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji używanego auta?
Kluczyki do samochoduźródło:pixabay/kaboompics

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - jakie dokumenty do rejestracji?

Najbardziej powszechną sytuacją jest kupno samochodu używanego bezpośrednio od poprzedniego właściciela w Polsce. W takiej sytuacji spisujemy umowę kupna-sprzedaży (WAŻNE: Umowę sporządzamy z uwzględnieniem wszystkich właścicieli, czyli – jeśli taki figuruje w dowodzie rejestracyjnym – również ze współwłaścicielem).

Od osoby, od której kupiliśmy auto, musimy dostać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile była wydana) i ważne aktualne ubezpieczenie. Przed udaniem się do odpowiedniego do miejsca zamieszkania urzędu komunikacyjnego warto upewnić się również, czy samochód ma ważne badania techniczne. Przed podejściem do okienka w urzędzie trzeba też zdjąć tablice rejestracyjne, które musimy oddać.

W urzędzie dostaniemy specjalny wniosek o rejestrację, gdzie wpisujemy dane swoj

e oraz auta, a także wypisujemy wszystkie „załączniki”, czyli: tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, umowę oraz kartę pojazdu.

Faktura VAT zamiast umowy kupna-sprzedaży

Kupując samochód używany nie zawsze jednak sporządzamy umowę. Auto można też kupić na fakturę VAT lub na fakturę VAT marża. W obydwu tych przypadkach musimy mieć oryginał dokumentu i wypis z KRS potwierdzający, że sprzedawca, od którego kupiliśmy pojazd, ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. W przypadku auta krajowego pozostałe dokumenty pozostają niezmienne.

Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy

W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy kupionego na fakturę VAT marża w Polsce, do urzędu komunikacji udajemy się z następującymi dokumentami: fakturą, dowodem rejestracyjnym i jego tłumaczeniem, zaświadczeniem o zdaniu tablic w innym kraju UE z tłumaczeniem (lub innym dokumentem potwierdzającym brak tablic rejestracyjnych). Niezbędny jest też wypis z KRS. Pojazd (dotyczy to również motocykli) przed zarejestrowaniem musi też przejść przegląd techniczny.

W jednym i drugim przypadku do rejestracji wypełniamy ten sam standardowy „wniosek o rejestrację pojazdu”.

Redakcja 03/09/2011

Zobacz też

Rosja według Vinniego Jonesa. Najgroźniejsze miejsca niebezpiecznego kraju. ZDJĘCIA Rosja według Vinniego Jonesa. Najgroźniejsze miejsca niebezpiecznego kraju. ZDJĘCIA Były piłkarz Vinnie Jones zasłynął z brutalnej gry, za którą często wyrzucano go z boiska. Teraz Vinnie jedzie do Rosji, by spotkać się z ludźmi, którzy na co dzień pracują w niebezpiecznych warunkach. Na Kamczatce towarzyszy strażnikom chroniącym niedźwiedzie przed kłusownikami. Wraz kolejarzami pojedzie pociągiem za koło podbiegunowe. Pomoże myśliwym schwytać renifera. Zobaczy też, jak wygląda praca ochroniarzy, którzy strzegą bogatych Rosjan przed porwaniami. Historia Ireny Sendlerowej. Jak Polka ratowała dzieci z warszawskiego getta Historia Ireny Sendlerowej. Jak Polka ratowała dzieci z warszawskiego getta Zapis wstrząsającej historii ludności żydowskiej z warszawskiego getta opowiedziany przez Irenę Sendlerową – kobietę, która uratowała tysiące dzieci przed pewną śmiercią. Pod koniec swojego życia udzieliła wywiadu reżyserowi dokumentu – Andrzejowi Wolfowi. Część materiałów filmowych pochodzi z archiwów reżysera Stevena Spielberga. II wojna – sensacyjne wykopaliska. Jakie tajemnice światowego konfliktu kryje ziemia? II wojna – sensacyjne wykopaliska. Jakie tajemnice światowego konfliktu kryje ziemia? Historyk Dan Snow przemierza Europę, Amerykę Północną oraz wody Atlantyku, aby odkryć nieznane oblicze II wojny światowej. Przeprowadzi wnikliwe śledztwa, które pozwolą ujawnić fakty jednego z największych konfliktów zbrojnych w historii ludzkości, pozostające do tej pory w ukryciu. Waga najcięższa. Jak ze swą tuszą radzą sobie naprawdę otyli ludzie? OPISY ODCINKÓW Waga najcięższa. Jak ze swą tuszą radzą sobie naprawdę otyli ludzie? OPISY ODCINKÓW Otyłość, uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych, to problem coraz większej liczby ludzi. Wielu przechodzi na restrykcyjne diety, po których jednak pojawia się efekt jojo. Inni decydują się na operacje zmniejszenia żołądka – nie zawsze przynoszące oczekiwane skutki. Podczas gdy szereg ekstremalnie otyłych osób ma problem z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności, jak choćby jedzenie albo załatwianie potrzeb fizjologicznych, niektóre stają się celebrytami i żyją z eksponowania swych obfitych wdzięków.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!