Jak zarejestrować samochód używany? Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji używanego auta?

Kupując auto używane, musimy zadbać, żeby mieć odpowiednie dokumenty. Do zarejestrowania niezbędna będzie umowa bądź faktura, dowód rejestracyjny i karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne i ważne ubezpieczenie auta. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu, który kupiłeś, podpisując umowę kupna-sprzedaży, a jakie gdy auto kupiłeś na fakturę VAT lub rejestrujesz samochód używany sprowadzony z zagranicy.
Zdjęcie z artykułu: Jak zarejestrować samochód używany? Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji używanego auta?
Kluczyki do samochoduźródło:pixabay/kaboompics

Umowa kupna-sprzedaży samochodu - jakie dokumenty do rejestracji?

Najbardziej powszechną sytuacją jest kupno samochodu używanego bezpośrednio od poprzedniego właściciela w Polsce. W takiej sytuacji spisujemy umowę kupna-sprzedaży (WAŻNE: Umowę sporządzamy z uwzględnieniem wszystkich właścicieli, czyli – jeśli taki figuruje w dowodzie rejestracyjnym – również ze współwłaścicielem).

Od osoby, od której kupiliśmy auto, musimy dostać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile była wydana) i ważne aktualne ubezpieczenie. Przed udaniem się do odpowiedniego do miejsca zamieszkania urzędu komunikacyjnego warto upewnić się również, czy samochód ma ważne badania techniczne. Przed podejściem do okienka w urzędzie trzeba też zdjąć tablice rejestracyjne, które musimy oddać.

W urzędzie dostaniemy specjalny wniosek o rejestrację, gdzie wpisujemy dane swoj

e oraz auta, a także wypisujemy wszystkie „załączniki”, czyli: tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, umowę oraz kartę pojazdu.

Faktura VAT zamiast umowy kupna-sprzedaży

Kupując samochód używany nie zawsze jednak sporządzamy umowę. Auto można też kupić na fakturę VAT lub na fakturę VAT marża. W obydwu tych przypadkach musimy mieć oryginał dokumentu i wypis z KRS potwierdzający, że sprzedawca, od którego kupiliśmy pojazd, ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. W przypadku auta krajowego pozostałe dokumenty pozostają niezmienne.

Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy

W przypadku auta sprowadzonego z zagranicy kupionego na fakturę VAT marża w Polsce, do urzędu komunikacji udajemy się z następującymi dokumentami: fakturą, dowodem rejestracyjnym i jego tłumaczeniem, zaświadczeniem o zdaniu tablic w innym kraju UE z tłumaczeniem (lub innym dokumentem potwierdzającym brak tablic rejestracyjnych). Niezbędny jest też wypis z KRS. Pojazd (dotyczy to również motocykli) przed zarejestrowaniem musi też przejść przegląd techniczny.

W jednym i drugim przypadku do rejestracji wypełniamy ten sam standardowy „wniosek o rejestrację pojazdu”.

Redakcja 03/09/2011

Podobne

Samochód „ściąga” w prawą lub lewą stronę. Jak to naprawić? Samochód „ściąga” w prawą lub lewą stronę. Jak to naprawić? Twój samochód „ściąga” w prawą lub lewą stronę? Przyczyn może być kilka. Czy wiesz co robić, gdy samochód „ściąga”? Zobacz, jak możesz je wyeliminować. Jaki samochód dla początkującego kierowcy? TOP 20 AUT KOMPAKTOWYCH Jaki samochód dla początkującego kierowcy? TOP 20 AUT KOMPAKTOWYCH Decydując się na zakup pierwszego w życiu samochodu, warto dobrze policzyć. Cena samego auta to tylko część wydatków, jakie nas czekają, dlatego większość młodych stażem kierowców decyduje się na małe miejskie auto. Jaki samochód sprawdzi się najlepiej jako ten pierwszy? Oto 20 najlepszych naszym zdaniem aut kompaktowych. Jak wybrać samochód, który będzie spełniał twoje oczekiwania? Jakie auto kupić? Jak wybrać samochód, który będzie spełniał twoje oczekiwania? Jakie auto kupić? Jeszcze dwadzieścia lat temu nie mieliśmy dylematu, jaką markę samochodu wybrać - było FSO na Żeraniu i kilka zaledwie opcji, a sprowadzenie auta z zagranicy wiązało się z niemałym wydatkiem. Dziś mamy do wyboru setki opcji i kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę: cena, wygląd, silnik - benzynowy czy diesel, spalanie paliwa, liczba poduszek powietrznych, komfort jazdy itd. Dużą rolę odgrywają też stereotypy przypisywane poszczególnym markom. Czy warto im ulegać? Czym się kierować przy wyborze modelu i marki auta, żeby nie żałować podjętej decyzji? Mały samochód dla kobiety - jaki wybrać? Mały samochód dla kobiety - jaki wybrać? Na rynku znajduje się szeroka gama modeli samochodów przeznaczonych dla przedstawicielek płci pięknej. Jaki mały samochód najlepiej sprawdzi się w kobiecych rękach?

Zobacz też

Czy referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to dobry pomysł? Czy referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego to dobry pomysł? To nieprawda, że Polacy nie chcą pracować po sześćdziesiątce - większość z tych, którzy przechodzą na emeryturę, pracuje dalej, tylko na czarno. Trzeba ludzi przekonać, że warto pracować dłużej, bo to będzie korzystne dla nich samych. To referendum nie ma sensu ani szans na realizację. Zamiast podniecać się tym pomysłem, lepiej pomyśleć, co zrobić, by była praca dla 60-latków. Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Najważniejszym momentem w całym procesie poszukiwania pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Jak zrobić dobre wrażenie na pracodawcy i odnieśc sukces - czyli zostać zatrudnionym? Jakich błędów unikać w czasie rozmowy o pracę? Jak rozpoznać złego szefa? Czy masz dobrego szefa? 5 SPOSOBÓW NA SZEFA Jak rozpoznać złego szefa? Czy masz dobrego szefa? 5 SPOSOBÓW NA SZEFA Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, by natychmiast rozpoznać złego szefa. Jeśli wiesz, po czym go poznać, latwiej ci będzie uniknąć stresu i konfliktów. Jak poznać zamiary szefa? Jak się bronić przed złym szefem? Po czym poznać złego szefa?    Jak działa nasza pamięć? Co dzieje się w naszej głowie? Poznaj tajemnice ludzkiej pamięci Jak działa nasza pamięć? Co dzieje się w naszej głowie? Poznaj tajemnice ludzkiej pamięci Mechanizm działania pamięci i uczenia się od dawna fascynuje naukowców. Najprościej ujmując pamięć podzielić można na krótko- i długoterminową. Pamięć krótkoterminowa służy do orientowania się w otaczającym świecie i nie ma celu przechowywania informacji. Do tego służy pamięć długoterminowa. Jak działa ludzka pamieć?

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!