Jak zapobiec ZAMARZANIU DRZWI w aucie? Czym SMAROWAĆ ZAMKI, aby nie zamarzały zimą?

Zamarzające zamki drzwi w samochodzie to częsty problem, z jakim borykają się zimą kierowcy. Tylko systematyczna konserwacja i odpowiednie zabezpieczanie może uchronić od problemów związanych z otwarciem drzwi. Jak uchronić się przed zamarzającymi zamkami w aucie?

Zaledwie kilka minut konserwacji może uchronić przed problemami z zamarzniętym zamkiem i dostaniem się w mroźny poranek do auta. Zamki aut, do których wkłada się kluczyk w celu zwolnienia zaryglowanego mechanizmu, są szczególnie narażone na zamarzanie, dlatego wymagają regularnego smarowania. Jednorazowa konserwacja na cały sezon zimowy nie wystarczy, dlatego warto tę czynność powtórzyć parę razy.

Jak należy konserwować zamki samochodowe - nie tylko zimą?

Zapomnijmy o stosowaniu preparatu odrdzewiającego typu WD-40, ponieważ nie zabezpiecza on zamków. Do konserwacji przeznaczone są specjale smary natłuszczające elementy metalowe, łatwo dostępne w sklepach motoryzacyjnych lub na stoiskach poświęconych pojazdom mechanicznym w supermarketach. W garażowych warunkach można też zastosować wazelinę techniczną, smar do łańcuchów motocyklowych czy nawet płyn hamulcowy.

Specjalne smarowidła często występują pod postacią sprejów wtryskiwanych do zamków za pomocą cienkiej rurki lub specjalnej nasadki. Przy konserwacji zamków w samochodzie należy jednak pamiętać, że zamki w drzwiach to nie tylko wkładki w klamkach, ale również ustrojstwo mechaniczne wewnątrz drzwi. Smarować trzeba więc obydwa elementy.

Warto pamiętać także o zamku bagażnika oraz tym usytuowanym w korku wlewu paliwa (o ile samochód taki posiada), żeby nie rozczarować się w momencie próby zatankowania pojazdu. Właściciele starszych samochodów z uszkodzonymi wkładkami na wszelki wypadek powinni ze sobą nosić mały kieszonkowy "odmrażacz", który może okazać się bardzo pomocny.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 31/10/2012

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!