Jak zaplanować dzień, żeby ze wszystkim zdążyć?

Plan dnia musi być, bo inaczej niewiele zrobisz i na dodatek wpadniesz w przygnębienie. Nawet odpoczywanie warto zaplanować - zrealizowanie planu pomoże ci poczuć, że odpocząłeś naprawdę. Pytanie tylko, jak to zrobić - jak planować dzień, by zdążyć ze wszystkimi obowiązkami i... z odpoczywaniem?

Plan jest konieczny

Zaplanować dzień trzeba. Człowiek kręci się w kółko jak patyk w przerębli, jeśli nie wie, co właściwie dzisiaj będzie robił. Plan musi być, nawet jeśli zamierzamy spędzić dzień na słodkim lenistwie. W innym wypadku wkradnie się znużenie, zniechęcenie, smutek, a na koniec dnia stwierdzisz, że niewiele zrobiłeś – nie wykonałeś tego, co miałeś wykonać; nie odpocząłeś, a przecież o tym marzyłeś...

Zaczynaj od zadań łatwych

Plany są ambitne, a realizacja? Okazuje się, że zabrakło cierpliwości, wytrwałości czy chęci. Trudne zadanie zablokowało nas w połowie dnia i nie zrobiliśmy nic. Radą jest rozpoczynanie wykonywania zadań od spraw łatwiejszych i przyjemnych. To będzie rozgrzewka przed zadaniami trudniejszymi! Jeśli masz do wyboru najpierw uporządkować ulubioną kartotekę płyt CD lub umyć okna – zacznij od płyt. Nabierzesz ochoty do pracy. Odwrotna kolejność wymaga silnej woli. Nabierasz powietrza, nurkujesz i wypływasz na powierzchnię po umyciu okien...

Spisz plan zadań

Korzystaj z organizerów, czyli programów do planowania czasu. Może to być wpis w komórce, w kalendarzu, w komputerze albo zwykła karteczka, na której spiszesz zadania dnia. Wzrokowo ogarnięty plan łatwiej się realizuje!

Cierpliwość się opłaca

A kiedy już spojrzysz na swój ambitny plan dnia i od razu poczujesz się zmęczony, pomyśl, że „cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie”. Miłego dnia!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!