Jak zaplanować budżet domowy?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na domowy budżet. Sposób jego prowadzenia trzeba dostosować do aktualnej sytuacji rodzinnej.

Nie może być dobrze zaplanowanego budżetu bez świadomości potrzeb rodziny, a te trudno z kolei określić bez podsumowania stanu posiadania. Taką inwentaryzację rodzinnych zasobów warto robić na każdym poziomie wydatków, pozwolą one nie tylko planować większe inwestycje takie jak remont domu czy zakup nowego auta z odpowiednim wyprzedzeniem, ale także poczynić spore oszczędności – na przykład zimową odzież dla dzieci kupując z wyprzedaży, nie czekając do jesieni, kiedy do sklepów zawitają nowe drogie kolekcje. Przed spożywczymi zakupami warto zrobić przegląd lodówki i spiżarni – szczególnie dotyczy to łatwo psujących się produktów.

Domowy budżet: który zakup ważniejszy, a który może poczekać?

Podobnie jak w budżecie państwa, również w rodzinnym często trzeba będzie dokonać trudnego wyboru między konkurującymi, często tak samo ważnymi potrzebami. Której dać pierwszeństwo, która powinna poczekać w kolejce do realizacji? Głębsza refleksja nad wagą potrzeb może sprawić, że z części wydatków może da się zrezygnować w ogóle. 

Domowy budżet: z kalendarzem w ręku

Czujność i panowanie nad kalendarzem pozwala w dużym wyprzedzeniem zaplanować część wydatków. Wiadomo na przykład, że w okresie jesienno zimowym częściej zdarzają się choroby i trzeba pomyśleć o puli środków na lekarzy i lekarstwa. Podobnie z planowaniem wakacji, ferii i rodzinnych uroczystości we własnym domu (zorganizowanie przyjęcia) oraz rodziny i przyjaciół (kupno prezentu).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!