Jak zaplanować budżet domowy?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na domowy budżet. Sposób jego prowadzenia trzeba dostosować do aktualnej sytuacji rodzinnej.

Nie może być dobrze zaplanowanego budżetu bez świadomości potrzeb rodziny, a te trudno z kolei określić bez podsumowania stanu posiadania. Taką inwentaryzację rodzinnych zasobów warto robić na każdym poziomie wydatków, pozwolą one nie tylko planować większe inwestycje takie jak remont domu czy zakup nowego auta z odpowiednim wyprzedzeniem, ale także poczynić spore oszczędności – na przykład zimową odzież dla dzieci kupując z wyprzedaży, nie czekając do jesieni, kiedy do sklepów zawitają nowe drogie kolekcje. Przed spożywczymi zakupami warto zrobić przegląd lodówki i spiżarni – szczególnie dotyczy to łatwo psujących się produktów.

Domowy budżet: który zakup ważniejszy, a który może poczekać?

Podobnie jak w budżecie państwa, również w rodzinnym często trzeba będzie dokonać trudnego wyboru między konkurującymi, często tak samo ważnymi potrzebami. Której dać pierwszeństwo, która powinna poczekać w kolejce do realizacji? Głębsza refleksja nad wagą potrzeb może sprawić, że z części wydatków może da się zrezygnować w ogóle. 

Domowy budżet: z kalendarzem w ręku

Czujność i panowanie nad kalendarzem pozwala w dużym wyprzedzeniem zaplanować część wydatków. Wiadomo na przykład, że w okresie jesienno zimowym częściej zdarzają się choroby i trzeba pomyśleć o puli środków na lekarzy i lekarstwa. Podobnie z planowaniem wakacji, ferii i rodzinnych uroczystości we własnym domu (zorganizowanie przyjęcia) oraz rodziny i przyjaciół (kupno prezentu).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/09/2011

Zobacz też

Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA] Piotr Sałyga i Fundacja Chustka [ROZMOWA] Historia Joanny Sałygi cały czas budzi ogromne emocje wśród czytelników jej bloga. Wiele osób było zaskoczonych, kiedy Piotr, mąż Chustki, kilka miesięcy po jej śmierci trafił do więzienia. Pojawiły się domysły, insynuacje, anonimowe wpisy, stawiające w złym świetle Niemęża i działalność fundacji… Również w komentarzach u nas - na mówimyjak.pl. Dlatego chcąć wyjaśnić kilka kwestii, zwróciliśmy się do przedstawicieli fundacji. Rozmowa z  Agnieszką Olejnik, prezesem Zarządu Fundacji Chustka. Pradawne Archiwum X: czy korona cierniowa Chrystusa przetrwała do dziś?Czy rzeczywiście znajduje się w Notre Dame w Paryżu? Pradawne Archiwum X: czy korona cierniowa Chrystusa przetrwała do dziś?Czy rzeczywiście znajduje się w Notre Dame w Paryżu? Korona cierniowa - przedmiot kultu, relikwia, symbol męki syna bożego Jezusa Chrystusa znajduje się dziś w katedrze Notre Dame w Paryżu. Ale czy na pewno jest to ten sam wieniec z pokrytych cierniami gałęzi, który Chrystus miał na głowie w chwili śmierci? Kolejny odcinek programu „Pradawne Archiwum X" postara się odpowiedzieć na to pytanie. Prawo pacjenta do opieki pielęgniarskiej w szpitalu: co warto wiedzieć? Prawo pacjenta do opieki pielęgniarskiej w szpitalu: co warto wiedzieć? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, świadczeniodawca udzielający świadczeń w ramach hospitalizacji zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską we wszystkie dni tygodnia. Odpowiedzialność firmy przewozowej za bagaż: jaka jest? Odpowiedzialność firmy przewozowej za bagaż: jaka jest? W momencie umieszczenia bagażu w miejscu wskazanym przez przewoźnika, np. w luku bagażowym autobusu, po stronie przewoźnika powstaje obowiązek sprawowania pieczy nad bagażem, a w razie utraty bagażu, odpowiedzialność z tego tytułu.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!