Jak zaplanować budżet domowy?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na domowy budżet. Sposób jego prowadzenia trzeba dostosować do aktualnej sytuacji rodzinnej.

Nie może być dobrze zaplanowanego budżetu bez świadomości potrzeb rodziny, a te trudno z kolei określić bez podsumowania stanu posiadania. Taką inwentaryzację rodzinnych zasobów warto robić na każdym poziomie wydatków, pozwolą one nie tylko planować większe inwestycje takie jak remont domu czy zakup nowego auta z odpowiednim wyprzedzeniem, ale także poczynić spore oszczędności – na przykład zimową odzież dla dzieci kupując z wyprzedaży, nie czekając do jesieni, kiedy do sklepów zawitają nowe drogie kolekcje. Przed spożywczymi zakupami warto zrobić przegląd lodówki i spiżarni – szczególnie dotyczy to łatwo psujących się produktów.

Domowy budżet: który zakup ważniejszy, a który może poczekać?

Podobnie jak w budżecie państwa, również w rodzinnym często trzeba będzie dokonać trudnego wyboru między konkurującymi, często tak samo ważnymi potrzebami. Której dać pierwszeństwo, która powinna poczekać w kolejce do realizacji? Głębsza refleksja nad wagą potrzeb może sprawić, że z części wydatków może da się zrezygnować w ogóle. 

Domowy budżet: z kalendarzem w ręku

Czujność i panowanie nad kalendarzem pozwala w dużym wyprzedzeniem zaplanować część wydatków. Wiadomo na przykład, że w okresie jesienno zimowym częściej zdarzają się choroby i trzeba pomyśleć o puli środków na lekarzy i lekarstwa. Podobnie z planowaniem wakacji, ferii i rodzinnych uroczystości we własnym domu (zorganizowanie przyjęcia) oraz rodziny i przyjaciół (kupno prezentu).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/09/2011

Zobacz też

Co grozi za uprawianie seksu w miejscach publicznych? Co grozi za uprawianie seksu w miejscach publicznych? Seks w miejscach publicznych to jedna z najpopularniejszych dewiacji XXI wieku. Rok rocznie tysiące młodych ludzi spotykają się w parkach, na parkingach, czy w lasach aby poddać się miłosnemu uniesieniu. Mówimy, jaka kara grozi za seks w miejscach publicznych. Uprawianie seksu w miejscach publicznych - jak się nazywa ta dewiacja? Uprawianie seksu w miejscach publicznych - jak się nazywa ta dewiacja? Coraz bardziej popularny w Angli, we Francji oraz w Polsce staje się seks w miejsach publicznych. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza rośnie liczba par, które dla urozmawicenia swojego związku postanawiają spędzić upojną noc na ławce w parku lub nad brzegiem Wisły. Mówimy, jak nazywa się uprawianie seksu w miejsach publicznych. Jak wyczyścić dywan shaggy? Jak wyczyścić dywan shaggy? Dywany z długim włosem, czyli tzw. shaggy, są kuszące, bo ładnie wyglądają, miło się robi na duszy, gdy stopy zanurza się w ich miękkich włóknach, dzieci bezpiecznie mogą baraszkować na podłodze. Dywany shaggy to taka namiastka czułości. Dopóki się nie zabrudzą. Potem mogą mocno podnosić poziom adrenaliny. Mówimy, jak wyczyścić dywan shaggy. Kim jest Agnieszka Kamińska, konsul Malty w Krakowie i nowa narzeczona Waldemara Pawlaka? Kim jest Agnieszka Kamińska, konsul Malty w Krakowie i nowa narzeczona Waldemara Pawlaka? Od sierpnia ubiegłego roku były premier Waldemar Pawlak związany jest z piękną panią konsul Agnieszką Kamińską. Z powodu licznych romansów polityk nazywany jest przez niektóre media "naczelnym playboyem III RP". Mówimy, kim jest nowa narzeczona Waldemara Pawlaka, Agnieszka Kamińska.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!