JAK ŻĄDAĆ OBNIŻENIA CENY WYCIECZKI? Tabela frankfurcka – co to jest?

Jeśli biuro podróży nie wywiąże się z umowy – na przykład obieca klimatyzowany pokój, a klimatyzacji nie będzie - można żądać zwrotu pieniędzy. W określeniu kwoty żądania może pomóc tabela frankfurcka. Zobacz za co możesz żądąć obniżenia ceny wycieczki.

Tabela frankfurcka to nieformalny dokument przygotowany przez Sąd Krajowy w Niemczech, ale stosowany w praktyce także w innych krajach. W Polsce nie ma swojego odpowiednika, który mógłby służyć do obliczania szkody wynikłej z niedotrzymania umowy usługi turystycznej. Stosują go więc i nasze firmy turystyczne.

>>> Odszkodowanie za nieudany urlop – kto i kiedy dostanie? [KLIKNIJ!]

W tabeli frankfurckiej wydzielono cztery działy usług: nocleg, wyżywienie, pozostałe i transport. Dla każdej nieprawidłowości proponuje się procentowe wynagrodzenie w stosunku do ceny wycieczki. Na przykład:

  • za większą od deklarowanej odległość hotelu od plaży – od 10 do 25%;
  • za brak balkonu – od 5 do 10%; za awarię windy – od 5 do 10%;
  • za hałas w nocy – od 10 do 40%; za monotonny jadłospis – 5%;
  • za zabrudzony basen albo zanieczyszczoną plażę – od 10 do 20%;
  • za odlot przesunięty o ponad 4 godziny – 5% udziałowej ceny podróży za jeden dzień za każdą kolejną godzinę.

>>> Co zrobić gdy hotel nie spełnia obiecanych standardów? [KLIKNIJ!]

W Polsce organizator turystyki może ograniczyć w umowie odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi w czasie imprezy turystycznej do dwukrotności jej ceny imprezy turystycznej. Nie dotyczy to szkód na osobie.

Pełną tabelę frankfurcką w języku polskim można znaleźć na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl).

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!