Jak zachęcić dziecko do chodzenia do kościoła?

Młodzi ludzie często odrzucają wszystko, co my uznajemy za ważne i wartościowe. Praktyki religijne zwykle zajmują czołowe miejsce na ich czarnej liście. Tymczasem my nie chcemy, aby nasze dorastające dzieci straciły związek z Kościołem. Czy jest na to rada?

Tak skomplikowane kwestie są bardzo indywidualne, ale jest kilka rzeczy, które my rodzice możemy zrobić. Przede wszystkim nie wolno nam stosować w tej dziedzinie żadnych nakazów. Życie religijne opiera się na indywidualnej relacji z Bogiem, a nie na wypełnianiu czyichś poleceń.

Jak zachęcić dziecko do uczestnictwa w mszach świętych?

Można jednak zaproponować dziecku odwiedzenie kościoła, w którym być może poczuje się ono dobrze. Spróbujmy znaleźć taki, gdzie prowadzone jest duszpasterstwo dla młodzieży lub studentów. Prawdopodobnie celebrowane są tam msze przeznaczone dla młodych, a więc szanse na to, że nasz nastolatek będzie mógł słuchać kazań jakiegoś mądrego, otwartego księdza, znacznie wzrosną. Bardzo ważne jest, aby duszpasterz potrafił rozmawiać z młodzieżą, nie odnosił się do nikogo z właściwą niektórym duchownym pryncypialnością i szanował także ludzi o odmiennych poglądach.

Msze dla młodzieży są warte polecenia także ze względu na to, że bardzo często mają one szczególną oprawę, która odpowiada nastolatkom, na przykład zamiast tradycyjnych organów można usłyszeć muzykę gitar elektrycznych lub akustycznych bądź bębenków.

>>> Jak się kochać? Seks po katolicku [KLIKNIJ!]

Jednak bodaj największe znaczenie ma fakt, że na takie msze przychodzą zwykle tłumy młodych ludzi. To może przekonać nasze dziecko, że religia i religijność są ważne nie tylko dla osób starszych, lecz także dla jego rówieśników. Być może nasz nastolatek uzna towarzystwo swoich religijnych kolegów za wystarczająco interesujące, aby zechcieć poznać ich bliżej, a może nawet przyłączyć się do ich duszpasterstwa.

Jak włączyć dziecko w życie Kościoła?

Kontakt z równolatkami zaangażowanymi w sprawy Kościoła na pewno przyniesie o wiele lepsze skutki niż nasze jałowe kazania i pouczenia. Warto więc delikatnie zachęcić nasze dziecko do wyjazdu do Legnicy, na spotkania ruchu Taizé lub międzynarodowe dni młodzieży. W tych ostatnich uczestniczy papież Franciszek, który – ze swoją otwartością, prostolinijnością i uśmiechem – jest chyba najlepszym rzecznikiem Kościoła, jakiego można sobie wyobrazić.

Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze – bez względu na nasze dobre chęci, nie możemy być zbyt natarczywi i musimy zostawić młodym buntownikom absolutną wolność wyboru. Po drugie zaś – nasze starania spełzną na niczym, jeśli nasze dziecko zauważy, że wartości chrześcijańskie, które tak usilnie propagujemy, nie znajdują odzwierciedlenia w naszym postępowaniu.

>>> Jak rozpoznać pedofila w Kościele? [KLIKNIJ!]

Redakcja 01/05/2016

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!