Jak wywiercić otwór w płytce ceramicznej?

Chcesz przymocować do ściany z płytkami ceramicznymi wieszak na ręczniki lub suszarkę na ubrania? Wówczas musisz wywiercić otwór w płytce. Jak to zrobić, żeby nie uszkodzić płytki?

Płytki ceramiczne są w niemalże każdej łazience. Nie zawsze jednak, już na etapie wykańczania wnętrz, udaje się wywiercić otwory niezbędne do umieszczenia np. wieszaka na ręczniki lub szafki. Jak wiercić w takiej sytuacji? Wcale jednak nie jest do tego zadania potrzebna pomoc specjalistów. Wystarczy mieć wiertarkę, zestaw wierteł oraz np. taśmę malarską.

Otwór w płytce ceramicznej bez stresu

Wiercenie otworów w płytce ceramicznej można zacząć wtedy, gdy płytki są już stabilnie przytwierdzone do ściany. Wówczas są one – za sprawą trzymającego je kleju – mniej podatne na pęknięcia i obkruszenia. Aby wywiercić otwór, wystarczy tak naprawdę zwyczajna wiertarka i wiertła.

Zanim jednak przystąpisz do samego wiercenia, starannie wyznacz miejsce otworu. Musisz zaznaczyć miejsce i bardzo delikatnie spękać powierzchnię. Można to zrobić gwoździem (w który lekko stukamy młotkiem) lub punktownikiem – w ten sposób wiertło na pewno się nie zsunie po śliskiej nawierzchni. Następnie można postępować na dwa sposoby.

Sposób pierwszy: wiertło do szkła i wiertło do betonu

W tej metodzie należy zamontować wiertło do szkła i delikatnie przebić się przez szklaną powierzchnię aż do warstwy ceramiki (zazwyczaj w tym momencie wiertło zaczyna łatwiej wchodzić w głąb, a na powierzchni pojawia się ceglany pył). Następnie należy zmienić wiertło na zwyczajne do betonu i wywiercić otwór pożądanej głębokości.

Sposób drugi: taśma malarska i wiertło do betonu

Drugi wariant zakłada, że wystarczy na miejsce, gdzie będzie otwór, nakleić pasek plastra lub taśmy malarskiej i od razu wiercić wiertłem do betonu. W obu przypadkach należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby NIE UŻYWAĆ UDARU WIERTARKI. Inaczej powstaną wibracje, które najpewniej wywołają pęknięcia płytek cermicznych. Ewentualnie udar – w przypadku bardzo twardych ścian – można włączyć dopiero wówczas, kiedy przebijemy się przez całą płytkę ceramiczną. Widać wówczas będzie miał pochodzący ze ściany – np. ceglany lub betonowy.

Co jednak, jeśli płytka jeszcze nie jest przyklejona do ściany? Można oczywiście wywiercić w niej otwór, aczkolwiek sama płytka musi być ułożona na stabilnym podłożu – np. na grubej desce, cegle lub pustaku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz też

SZEŚCIOLATEK W SZKOLE CZY PRZEDSZKOLU? 5 powodów, dla których warto posłać dziecko w wieku 6 lat do szkoły? SZEŚCIOLATEK W SZKOLE CZY PRZEDSZKOLU? 5 powodów, dla których warto posłać dziecko w wieku 6 lat do szkoły? Według nowego prawa obowiązek posłania 6-letniego dziecka do szkoły (bez możliwości pozostawienia w przedszkolu) zostanie wprowadzony we wrześniu 2014 roku. Obecnie rodzice mogą sami dokonać wyboru, czy ich 6-letnie dziecko ma zacząć edukację w szkole, czy też może jeszcze uczęszczać do przedszkola. Gdzie w Warszawie i okolicach można popłynąć na SPŁYW KAJAKIEM? Gdzie w Warszawie i okolicach można popłynąć na SPŁYW KAJAKIEM? Warszawa, choć położona nad Wisłą oferuje swoim mieszkańcom niewiele atrakcji związanych z wodą (choć sytuacja znacznie się poprawia). Jednak miłośnicy kajakarstwa z Warszawy nie muszą już jechać nad Pilicę, na Mazury czy do Puszczy Augustowskiej, by zakosztować ulubionej formy rekreacji. Od kwietnia 2012 roku można popływać kajakiem w okolicach Warszawy. Gdzie można jechać na krótki spływ kajakowy? Jak się zabezpieczyć przed ZALANIEM MIESZKANIA? Jak się zabezpieczyć przed ZALANIEM MIESZKANIA? Pęknięta rura, uszkodzenie wężyka doprowadzającego wodę do baterii lub WC, awaria pralki czy zmywarki mogą doprowadzić do zalania i w konsekwencji zniszczenia mieszkania, jeśli w porę się na nie nie zareaguje. Długi weekend w domu - dlaczego warto nie wyjeżdżać? Długi weekend w domu - dlaczego warto nie wyjeżdżać? Tunezja, Egipt, Włochy, Grecja. Albo skromniej - Zakopane, Mazury, Kazimierz Dolny, Trójmiasto. Od kiedy świat stoi przed nami otworem, za hańbę uważamy niekorzystanie z tego dobrodziejstwa. Lecimy więc, jedziemy, płyniemy. Tylko czy na pewno wiemy dokąd i po co?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!