Jak wywiercić otwór w płytce ceramicznej?

Chcesz przymocować do ściany z płytkami ceramicznymi wieszak na ręczniki lub suszarkę na ubrania? Wówczas musisz wywiercić otwór w płytce. Jak to zrobić, żeby nie uszkodzić płytki?

Płytki ceramiczne są w niemalże każdej łazience. Nie zawsze jednak, już na etapie wykańczania wnętrz, udaje się wywiercić otwory niezbędne do umieszczenia np. wieszaka na ręczniki lub szafki. Jak wiercić w takiej sytuacji? Wcale jednak nie jest do tego zadania potrzebna pomoc specjalistów. Wystarczy mieć wiertarkę, zestaw wierteł oraz np. taśmę malarską.

Otwór w płytce ceramicznej bez stresu

Wiercenie otworów w płytce ceramicznej można zacząć wtedy, gdy płytki są już stabilnie przytwierdzone do ściany. Wówczas są one – za sprawą trzymającego je kleju – mniej podatne na pęknięcia i obkruszenia. Aby wywiercić otwór, wystarczy tak naprawdę zwyczajna wiertarka i wiertła.

Zanim jednak przystąpisz do samego wiercenia, starannie wyznacz miejsce otworu. Musisz zaznaczyć miejsce i bardzo delikatnie spękać powierzchnię. Można to zrobić gwoździem (w który lekko stukamy młotkiem) lub punktownikiem – w ten sposób wiertło na pewno się nie zsunie po śliskiej nawierzchni. Następnie można postępować na dwa sposoby.

Sposób pierwszy: wiertło do szkła i wiertło do betonu

W tej metodzie należy zamontować wiertło do szkła i delikatnie przebić się przez szklaną powierzchnię aż do warstwy ceramiki (zazwyczaj w tym momencie wiertło zaczyna łatwiej wchodzić w głąb, a na powierzchni pojawia się ceglany pył). Następnie należy zmienić wiertło na zwyczajne do betonu i wywiercić otwór pożądanej głębokości.

Sposób drugi: taśma malarska i wiertło do betonu

Drugi wariant zakłada, że wystarczy na miejsce, gdzie będzie otwór, nakleić pasek plastra lub taśmy malarskiej i od razu wiercić wiertłem do betonu. W obu przypadkach należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby NIE UŻYWAĆ UDARU WIERTARKI. Inaczej powstaną wibracje, które najpewniej wywołają pęknięcia płytek cermicznych. Ewentualnie udar – w przypadku bardzo twardych ścian – można włączyć dopiero wówczas, kiedy przebijemy się przez całą płytkę ceramiczną. Widać wówczas będzie miał pochodzący ze ściany – np. ceglany lub betonowy.

Co jednak, jeśli płytka jeszcze nie jest przyklejona do ściany? Można oczywiście wywiercić w niej otwór, aczkolwiek sama płytka musi być ułożona na stabilnym podłożu – np. na grubej desce, cegle lub pustaku.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!