Jak wyrobić paszport? Gdzie można wyrobić paszport? Wniosek o paszport gdzie złożyć?

Przed wyjazdem za granicę warto zaopatrzyć się w paszport. Jego wyrobienie jest dość czasochłonne, ale ważne, jeśli chcemy opuścić strefę Schengen. Jak to zrobić? Czego będziemy potrzebować? Jak wyrobić paszport? Gdzie można wyrobić paszport?

Paszport to dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo, który umożliwia nam przekraczanie granic krajów. Wydawany jest na 10 lat (5 lat w przypadku dzieci od 5 do 13 roku życia). Aby go otrzymać musimy udać się do odpowiedniego biura paszportowego (mieszą się w stolicach województw i miastach, które nimi były za czasów starego podziału administracyjnego) lub w przypadku przebywania za granicą, do konsulatu.

Co trzeba złożyć w biurze, aby otrzymać paszport?

Najważniejszym dokumentem, który należy wypełnić jest wniosek o wydanie paszportu (trzeba w nim podać podstawowe dane takie jak np. imię, nazwisko, pesel, adres). Do tego dokumentu załączmy:

- dwie jednakowe, kolorowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm (twarz przodem do obiektywu, bez uśmiechu)

- oryginał dowodu uiszczenia opłaty paszportowej ( normalnie 140 zł, 70 zł dla studentów, emerytów, rencistów i kombatantów, 280 zł dla tych, którzy zgubili lub zniszczyli dokument)

oraz

- skrócony lub zupełny odpis aktu urodzenia w przypadku, gdy nie przedstawimy innego dowodu tożsamości

- skrócony odpis aktu małżeństwa, jeśli zawarliśmy związek małżeński za granicą

- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, gdy wyrabiamy paszport dla dziecka

Dodatkowo w paszporcie zostaną umieszczone pobrane od nas w biurze paszportowym odciski palców, dlatego dokumenty musimy składać osobiście.

Jak długo trzeba czekać na paszport?

Biuro paszportowe ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu. Przy składaniu wniosku zazwyczaj informuje się zainteresowanego o prawdopodobnej dacie wyrobienia paszportu. W wyjątkowych przypadkach można wnioskować o przyspieszenie terminu wydania dokumentu, ale decyzja zależeć będzie wyłącznie od danego urzędu. Gotowy paszport należy odebrać osobiście.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 30/07/2012

Zobacz też

Czy Maryja jest bardziej czczona niż Duch Święty? Czy Maryja jest bardziej czczona niż Duch Święty? Maryja, matka Jezusa wśród katolików jest czczona częściej. Wśród wielu chrześcijan innych wyznań kult ten jest postrzegany jako herezja. Jak wyjaśnia o. Stanisław Tasiemski dominikanin modlitwa "Zdrowaś Maryjo" świadczy o tym, że Maryja nie konkuruje Duchem Świętym, tylko do niego przybliża łaską. Czy Maryja, matka Boża doszła do "nirwany" z Duchem Świętym? Czy Maryja, matka Boża doszła do "nirwany" z Duchem Świętym? Najnowsze fakty dowodzą, że Maryja Matka Boża osiągnęła stan "katolickiej nirwany", w której to w pełni połączyła się z Duchem Świętym. Dlatego mówi się "łaski pełna". To znaczy zjednoczona mistycznie i cieleśnie z Bogiem. Stan tej pełnej akceptacji Boga umożliwił jej poczęcie syna z Ducha Świętego. Ogród jesienią: Co zrobić ze zwiędłymi liśćmi? Czy wolno je palić? Ogród jesienią: Co zrobić ze zwiędłymi liśćmi? Czy wolno je palić? By ogród wyglądał schludnie, zgrabiasz liście z trawnika i… nie bardzo wiesz, co z nimi dalej zrobić. Możesz przenieść je na kompost, przekopać z ziemią, przygotowując ją do siewu na wiosnę, zapakować w worki i wywieźć na śmietnik. Ale, czy wolno je spalić? Oto, co mówią przepisy. Jakie elementy w aucie sprawdzać, by uniknąć wypadków? Jakie elementy w aucie sprawdzać, by uniknąć wypadków? Niesprawność techniczna pojazdu była w 2013 roku przyczyną 144 wypadków drogowych, a 53 z nich miały miejsce z powodu zawinionej przez kierującego niesprawności auta. W konsekwencji zginęło 6 osób, a 63 osoby zostały ranne. Jakie elementy auta należy regularnie sprawdzać, aby uniknąć takich zdarzeń?

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!