Jak wypożyczyć rower w Warszawie? Jakie są zasady wypożyczania miejskich rowerów Veturilo?

Wiele osób uwielbia jeździć rowerami, co szczególnie przydaje się w wielkich miastach, takich jak Warszawa. Jednak nie każdy mieszkaniec stolicy może sobie pozwolić na ten dwukołowy pojazd. Właśnie do takich osób kierowana jest oferta Veturilo - miejskiej wypożyczalni rowerów. Jak to działa? Jakie są zasady wypożyczania rowerów Veturilo w Warszawie i ile to kosztuje?

Co to jest Veturilo?

Veturilo to nic innego jak system automatycznych wypożyczalni rowerowych. Za realizację przedsięwzięcia, a więc uruchamianie kolejnych stanowisk z dwukołowymi pojazdami, odpowiada firma Nextbike. To właśnie ona uruchomiła system Veturilo 1 sierpnia 2012 roku w Warszawie. To właśnie ona postawiła dokładnie 57 stacji na terenie Śródmieścia, Bemowa, Ursynowa i Wilanowa (wkrótce mają powstać kolejne) - przy których ustawionych jest około 1000 rowerów. Te liczby zdecydowanie robią wrażenie, a to niejedyne związane z nową wypożyczalnią rowerów.

Jak działa miejska wypożyczalnia w Warszawie?

System Veturilo jest bardzo prosty w obsłudze. Należy zacząć od rejestracji w systemie, na stronie www.veturilo.waw.pl. Następnie trzeba wpłacić pierwsze 10 złotych wpisowego, które następnie można wykorzystać na wypożyczanie rowerów.

A jak to zrobić? Na podany przez siebie numer telefonu i adres e-mail dostaniesz wiadomości z kodem PIN. By wypożyczyć rower, wystarczy podejść do automatu przy rowerach, wpisać swój numer telefonu oraz otrzymany PIN. Później wpisujesz numer pojazdu, który dla siebie wybrałeś i klikasz na ekranie wypożycz. Bierzesz rower i ruszasz w dowolnie wybraną trasę.

Oddać rower możesz w każdym punkcie Veturilo. To ważne, bo nie musisz wracać do miejsca, z którego go zabrałeś. A gdy już dotrzesz do celu odstawiasz rower na wolne miejsce, przypinasz go zamkiem szyfrowym. Wciskasz przycisk "zwróć" i postępujesz zgodnie z instrukcjami.

Co warto wiedzieć o Veturilo?

Ważne jest to, że wraz z rowerem otrzymujesz wcześniej wspomniany zamek szyfrowy. Kod do niego otrzymujesz wraz z wypożyczeniem roweru. To bardzo przydatne urządzenie, gdyż zadba o bezpieczeństwo pojazdu, gdy będziesz chciał/a wskoczyć do sklepu czy znajomych. Pamiętaj jednak, aby pilnować czasu. Rower możesz wypożyczyć jedynie na 12 godzin. Gdy przekroczysz ten czas, będziesz musiał zapłacić 200 złotych kary! A jeśli już jesteśmy przy liczbach, warto przytoczyć cennik.

Ile kosztuje wypożyczenie rowerów Veturilo? Jakie dodatkowe opłaty?

Najpierw płacimy 10 złotych opłaty inicjalnej. Za pierwsze 20 minut jazdy nie musimy płacić nic, a czas od 21 do 60 minuty kosztuje jedną złotówkę! Druga godzina to już wydatek 3 zł, trzecia 5 zł, a czwarta i każda następna kosztuje 7 zł. Może wydawać się sporo, ale jeśli chcemy się szybko dostać z jednego punktu do drugiego, możemy to zrobić praktycznie za złotówkę! W końcu w godzinę można pokonać naprawdę spory kawał drogi.

Warto jednak pamiętać o ewentualnych karach. Oprócz 200 złotych za spóźnienie można zapłacić również 2000 złotych za zniszczenie, kradzież lub zgubienie roweru. Dlatego trzeba go dobrze pilnować.

Na koniec warto dodać, że z rowerów będzie można korzystać przez 9 miesięcy w roku, a w marca 2013 w Warszawie pojawi się kolejne 70 stacji. Zdecydowanie jest to dobry ruch organizatorów. Może warszawiacy przeskoczą z zatłoczonych latem tramwajów i autobusów i wybiorą zdrowszy rodzaj komunikacji miejskiej? Tym bardziej że rowery można zintegrować z kartą miejską.

Zdecydowanie polecamy!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 03/08/2012

Zobacz też

Kim jest biesiadnik z Radomia? Czy zachowanie mieszkańców Radomia to wynik biedy czy braku kultury? Kim jest biesiadnik z Radomia? Czy zachowanie mieszkańców Radomia to wynik biedy czy braku kultury? Kim jest biesiadnik z Radomia? Czy szum, jaki wywołała Wigilia w Radomiu to odpowiednia reakcja na to, co widać na filmie, będącym hitem internetu? Czy zachowanie mieszkańców Radomia na miejskiej wigilii to wyraz braku wychowania czy efekt biedy?  ZAŚNIEDZIAŁE PLATEROWE SZTUĆCE. Jak wyczyścić zaśniedziałe platerowe sztućce? ZAŚNIEDZIAŁE PLATEROWE SZTUĆCE. Jak wyczyścić zaśniedziałe platerowe sztućce? Lśniące platerowe sztućce są ozdobą stołu. Co jednak zrobić, gdy są matowe i pociemniałe? Jak przywrócić im blask? Trzeba je regularnie czyścić, bo szkodzi im wilgoć, światło, dym, a nawet powietrze. Niekorzystny wpływ na ich wygląd ma też ich używanie - składniki niektórych potraw powodują śniedzenie. Jak wyczyścić platerowe sztućce? Drukarka 3D. Na czym polega jej działanie? Drukarka 3D. Na czym polega jej działanie? Drukarka 3D stanowi alternatywę zarówno masowej produkcji, jak i unikatowego rękodzieła. Pozwala na generowanie niedrogich unikatowych form. Czasy masowej produkcji powielającej w setkach egzemplarzy ten sam wzór odchodzą do lamusa! Jak, będąc kierowcą, zachować się na stacji benzynowej? Savoir-vivre za kierownicą! Jak, będąc kierowcą, zachować się na stacji benzynowej? Savoir-vivre za kierownicą! Każdy, kto musi zatankować samochód ma czasem ochotę wyjść ze swojego auta, wejść do budynku stacji i wrzasnąć: „Panowie szlachta, po zatankowaniu i zapłaceniu spod dystrybutora się odjeżdża! Samochód to nie koń, którego z workiem siana można zostawić tam, gdzie jest kawałek drąga do przytroczenia lejców”! Jeśli komuś brak odwagi, by tak powiedzieć, niech się odważy. To działa, bo żaden z właścicieli limuzyn nie chce się czuć jak furman. A tym, którzy nie wiedzą, mówimy, jak należy się zachować na stacji benzynowej.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!