Jak wykorzystać popiół z kominka? Czy odstraszy ślimaki z ogrodu?

Niektórzy z nas są szczęśliwymi posiadaczami kominka. Nadaje on mieszkaniu przytulny charakter, a także niezbędne (szczególnie w chłodne, jesienne i zimowe wieczory) ciepło. Amator palenia w kominku znajdzie się praktycznie zawsze, ale problemem pozostaje kwestia popiołu. Czy możemy go jakoś wykorzystać? Czy wiesz, że jest on bardzo przydatny? Czy popiołem z kominka możemy odstraszyć ślimaki z ogrodu?

Co zawiera popiół, dlaczego jest cenny?

Zazwyczaj do palenia w kominku wykorzystujemu drewno z drzew liściastych. Niewiele osób wie, że po jego spaleniu uzyskujemy popiół, który może stanowić wartościowy i ekologiczny nawóz dla  roślin w naszym ogrodzie. Popiół z drzew liściastych zawiera 6-10% potasu (K2O), 2-4% fosforu (P2O5), 30-35% wapnia (CaO) i sporo mikroelementów. Zastosowany jako nawóz działa powoli i w przeciwieństwie do innych nawozów mineralnych, ma w miarę zrównoważony skład (nie zawiera tylko azotu).

Jak można wykorzystywać popiół?

Można go rozsypywać bezpośrednio na zagony lub dodawać do kompostu. Jeżeli rozsypujemy go bezpośrednio pod rośliny, to w niewielkich ilościach, gdyż podany jednorazowo w dużej dawce nie zostanie należycie przyswojony przez rośliny, a jego pozostałości mogą przekształcić się w sole, które dla roślin będą niedostępne. Dodatkowo spowodujemy więc niekorzystny dla roślin wzrost zasolenia gleby. Ostrożnością musimy wykazać się szczególnie przy nawożeniu roślin iglastych i kwasolubnych (tu stosujemy popiół w nieco mniejszych dawkach), gdyż ze względu na sporą zawartość wapnia, popiół powoduje niekorzystną dla nich alkalizację (odkwaszenie) podłoża.

Taki nawóz najlepiej sprawdzi się w ogrodzie warzywnym, gdzie będzie miał dodatkową – rewelacyjną zaletę – odstraszanie ślimaków! A kiedy nadejdzie zima i ogród pokryje się śniegiem, możemy popiół wysypywać na kompostownik, gdzie będzie niezwykle wartościowym dodatkiem nawozowym w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!