JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW? Krok po kroku...

10 zasad, które pozwolą ci wyjść z długu. Nie będzie to łatwe, ale jest możliwe...Przeczytaj nasze rady i zastosuj się do nich. 

10 kroków do wyjścia z długów:

  1. Zrównoważyć budżet domowy. Nie można wydawać więcej niż się zarabia.

  2. Zaplanować wpływy i wydatki w czasie roku. Zwrot z podatku, odsetki od lokat, spodziewania premia – to przychody w dłuższym okresie czasu. Roczny budżet powinien bilansować się na plus. Każdy miesiąc podporządkowany jest planowi rocznemu. Także wydatki dodatkowe trzeba uwzględnić w budżecie rocznym.

  3. Przeanalizować długi pod kątem jak najmniejszego ich ciężaru. Można skonsolidować kilka kredytów, zamienić dług na debet na koncie, pożyczyć od rodziny, by szybko spłacić kredyt z parabanku. Zaplanować czas i koszt wychodzenia z długów.

  4. Nie robić nowych długów. Przeanalizować budżet pod kątem koniecznych wydatków i tych, z których można zrezygnować – na czas wychodzenia z długów. Jak widać potrzebne są dyscyplina i wola wyrzeczeń.

  5. Określić horyzont czasowy wychodzenia z długów. Trzeba wiedzieć, kiedy meta.

  6. Podjąć dodatkową pracę z przeznaczeniem dochodu na spłatę zobowiązań. Może to być praca dodatkowa dorywcza.

  7. Sprzedać różne dobra, które nie są niezbędne. Samochód – jeśli nie jest konieczny w codziennej komunikacji; biżuterię, obraz, itp. Żyjemy w czasach, gdy długi mają tendencję do lawinowego narastania. Lepiej oddalić to niebezpieczeństwo nawet tak drastyczną metodą, jak sprzedaż ukochanego auta.

  8. Zrezygnować z urlopu w okresie wychodzenia z długów. Boli, ale spędzając (aktywnie) czas w domu można zaoszczędzić kilka tys. zł.

  9. Nie używać kart kredytowych, a z umiarem kart debetowych. Plastikowy pieniądz za łatwo się wydaje.

  10. Nastawić się psychicznie: To mi się uda. A potem: Nigdy więcej długów!

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!