Jak wyjąć kleszcza kotu? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z kota?

Kleszcze są niebezpieczne dla zwierząt. Powinniśmy stosować preparaty odstraszające kleszcze, które kupimy w lecznicy weterynaryjnej, a niektóre w aptece. Jednak nie chronią one całkowicie zwierzęcia. Jeśli sie pojawi na skórze kota kleszcz, trzeba go umiejętnie wyjąć. Zobacz, jak wyjąć kleszcza kotu.

Kleszcze są groźne dla zwierząt. Pamiętaj, że żadne preparaty odstraszające kleszcze, które przeznaczone są do stosowania zewnętrznego na sierść kota, nie zapewniają 100% ochrony przed tymi pasożytami. Nie polecamy zakładania kotu obroży odstraszającej kleszcze, czy pchły, ponieważ kot wychodzący może nią zaczepić na przykład o konar wspinając się na drzewa i się udusić.

Jak wyjąć kleszcza

Jeśli głaszcząc kota, znajdziemy kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć. Najtrudniejsze jest przytrzymanie kota w pozycji wygodnej do wyciągnięcia kleszcza. Metod jest wiele, niektóre koty będą znosić spokojnie zabieg, inne będą się wyrywać i drapać.

Do wyciągania kleszczy w kotów zazwyczaj używamy pęsety lub można kupić bardzo wygodne i skuteczne w użyciu tzw. kleszczołapki. Nie należy wykręcać kleszcza palcami, ale jeśli już tak robimy, to pamiętajmy by założyć jednorazowe rękawiczki, bo kleszcz może przenosić groźne choroby. Kleszcza należy wyjąć dokładnie, uważając by nie oderwać odwłoku i nie zostawić w skórze kota głowy pasożyta. Przed wyjmowaniem nie smarujemy kleszcza żadnym tłuszczem, alkoholem czy innymi specyfikami.

Najlepszą metodą jest wykręcanie pasożyta za pomocą małych aparatów do tego przeznaczonych. Przykładowo kleszczołapki mają dwa rozmiary, a więc łatwo wyjąć zarówno małego, jak i dużego kleszcza. Chwytamy kleszcza przy samej skórze, tak by nie nacisnąć jego odwłoku. Pasożyta delikatnie wykręcamy, a po wyjęciu zgniatamy lub palimy.

Można tez kupić specjalne strzykawki do usuwania kleszczy. Oczywiście zawsze można pójść z kotem do weterynarza, który wyjmie kleszcza.

Czytaj także:

Co grozi psu ugryzionemu przez kleszcze? Jak rozpoznać groźną babeszjozę i inne choroby pochodzące od kleszczy?

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!