Jak wyczyścić SREBRO folią aluminiową i roztworem soli?

Wiele osób z okazji zbliżających się świąt wyciąga z głębi szuflad rodowe srebra – sztućce, cukiernice, maselnice lub tace. Podpowiadamy, jak łatwo pozbyć się z nich ciemnego nalotu, którym są pokryte.

Najłatwiejszym sposobem czyszczenia srebra, a jednocześnie najmniej inwazyjnym, jest zanurzenie go w naczyniu wyłożonym folią aluminiową i wypełnionym nienasyconym roztworem soli. Naczynie, na przykład miska, musi być na tyle duże, aby można było swobodnie zanurzyć w nim srebrne wyroby.

Nie należy stosować naczyń metalowych, najlepsze są z plastiku lub szklane. Trzeba je wyłożyć podwójną warstwą folli aluminiowej i wlać do niego goracą wodę (najlepiej destylowaną, ale może być to zwykła woda z kranu). Do wody wsypujemy sól kuchenną w proporcji 5 łyżeczek soli na 1 litr wody. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy srebra i pozostawiamy je w nim na kilka godzin.

Po wyjęciu z roztworu należy srebra dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem, wytrzeć i wypolerować miękką szmatką. Czasami, jeżeli srebra mają dużo ornamentów, w zagłębieniach pozostają jeszcze zanieczyszczenia. Najlepiej jeszcze je wówczas doczyścić preparatem do czyszczenia srebra. Jednak lepiej nie nadużywać chemii, gdyż działa ona bardziej inwazyjnie i może pozostawiać na srebrze mikrorysy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 13/11/2012

Zobacz też

Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania? Jak zachować się w restauracji czekając na gospodarza spotkania? Zostałeś zaproszony na służbową kolację i przyszedłeś nieco przed czasem? Czy czekając na osobę zapraszającą możesz złożyć zamówienie? Na oficjalnych spotkania ze zdwojoną siłą należy przestrzegać etykiety. Spóźnienie na przyjęcie - wypada czy nie wypada? Spóźnienie na przyjęcie - wypada czy nie wypada? Wiele osób ma problem z punktualnością. Jedni przychodząc na spotkania towarzyskie są punktualni co do minuty, inni docierają do gospodarzy po tzw. kwadransie akademickim. Czy na przyjęcie, szczególnie uroczyste, wypada się spóźnić? 12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dowiedz się więcej na temat tego pożytecznego święta! 12 marca - Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dowiedz się więcej na temat tego pożytecznego święta! Światowy Dzień Drzemki w Pracy obchodzimy właśnie 12 marca. Jest to kolejne, jakże ważne dla wszystkich pracowników na świecie, święto którego nie można pominąć. Jak obchodzić taki dzień? Czy można go świętować? Jeśli tak, to w jaki sposób? WAKACJE TYLKO DLA KOBIET. Dlaczego panie chcą same wyjeżdżać na urlop? WAKACJE TYLKO DLA KOBIET. Dlaczego panie chcą same wyjeżdżać na urlop? Wyjazdy tylko dla kobiet to nowy trend w turystyce, który zdobywa coraz większe zainteresowanie. Powstają hotele obsługiwane wyłącznie przez żeński personel, biura podróży – prowadzone tylko przez kobiety – oferują wyjazdy, na których panie w swoim gronie odpoczywają i zapominają o codziennych obowiązkach, ale nie tylko. Wykwalifikowana kadra proponuje im również zabiegi dla ciała: odmładzające, odchudzające, relaksujące oraz dla duszy: kursy asertywności i pewności siebie.

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!