Jak wyczyścić SREBRO folią aluminiową i roztworem soli?

Wiele osób z okazji zbliżających się świąt wyciąga z głębi szuflad rodowe srebra – sztućce, cukiernice, maselnice lub tace. Podpowiadamy, jak łatwo pozbyć się z nich ciemnego nalotu, którym są pokryte.

Najłatwiejszym sposobem czyszczenia srebra, a jednocześnie najmniej inwazyjnym, jest zanurzenie go w naczyniu wyłożonym folią aluminiową i wypełnionym nienasyconym roztworem soli. Naczynie, na przykład miska, musi być na tyle duże, aby można było swobodnie zanurzyć w nim srebrne wyroby.

Nie należy stosować naczyń metalowych, najlepsze są z plastiku lub szklane. Trzeba je wyłożyć podwójną warstwą folli aluminiowej i wlać do niego goracą wodę (najlepiej destylowaną, ale może być to zwykła woda z kranu). Do wody wsypujemy sól kuchenną w proporcji 5 łyżeczek soli na 1 litr wody. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy srebra i pozostawiamy je w nim na kilka godzin.

Po wyjęciu z roztworu należy srebra dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem, wytrzeć i wypolerować miękką szmatką. Czasami, jeżeli srebra mają dużo ornamentów, w zagłębieniach pozostają jeszcze zanieczyszczenia. Najlepiej jeszcze je wówczas doczyścić preparatem do czyszczenia srebra. Jednak lepiej nie nadużywać chemii, gdyż działa ona bardziej inwazyjnie i może pozostawiać na srebrze mikrorysy.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!