Jak wyczyścić przypalony garnek?

Chwila nieuwagi - i na dnie garnka przypalone resztki obiadu. Nie oznacza to jednak, że garnek nadaje się do wyrzucenia. Są sposoby na to, by doprowadzić go do użytku.

Jak wyczyścić przypalony garnek? Najprościej zrobić to za pomocą soli kuchennej

  • Pól szklanki tej najzwyklejszej przyprawy należy wsypać na dno garnka, tak by dokładnie je przykryć. Sól zalewamy dwiema szklankami wrzątku. Następnie należy odczekać pół godziny, aż sól się rozpuści i zacznie działać. Po tym czasie trzeba wylać wodę i usunąć spaleniznę czyścikiem. Zabrudzenie schodzi bez problemu. W przypadku bardzo mocno przypalonych garnków trzeba będzie powtórzyć całą operację. 

  • W innym wariancie czyszczenia garnka za pomoca soli należy wlać do niego mocno osoloną wodę i pozostawić na dwanaście godzin. Następnie należy zagotować tę wodę utrzymując wrzenie przez 5-7 minut. Przypalone resztki odejdą bez problemu, bez użycia ostrych narzędzi. 

  • Niektóre gospodynie, zanim użyją soli, natłuszczają spaleniznę za pomocą oleju lub oliwy. Należy lekko ją podgrzać i zostawić na dwie godziny; potem wylać i czyścić spaleniznę za pomocą soli. Nie jest to jednak niezbędne, zazwyczaj sama sól wystarcza.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 15/11/2011

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!