Jak wyczyścić PRZYPALONE ŻELAZKO?

Przypalone żelazko nie nadaje się do użytku - nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim brudzi prasowane ubrania. To nie znaczy jednak, że od razu trzeba kupić nowe - najpierw spróbuj je wyczyścić. Mówimy, jak to zrobić. 

Wszyscy wiemy, jak dużym problemem może być wyczyszczenie przypalonego żelazka. Co zrobić, by znów było ono gładkie, czyste i nie brudziło prasowanych rzeczy? Oto sprawdzone sposoby - zarówno tradycyjne, jak i z użyciem środków chemicznych.

 1. Przemywanie octem. Czystą, miękką szmatkę dość obficie nasącz octem (by była mocno wigotna). Lekko rozgrzej żelazko, tak żeby dało się jeszcze dotknąć je ręką, i pocieraj stopę żelazka szmatką nasączoną octem. Czyszczenie kontynuuj do skutku.

2. Czyszczenie solą. Żelazko rozgrzej tak, aby było średnio gorące. Na gazetę lub ściereczkę nasyp grubą warstwę soli soli kuchennej i prasuj tę sól nagrzanym żelazkiem do momentu, gdy przypalenie zejdzie.

3. Specjalne ściereczki. W sklepach z chemią gospodarczą można kupić gotowe ściereczki do czyszczenia żelazek (np. Vigonez). Ściereczki zawierają już odpowiednie detergenty - wystarczy zwilżyć je wodą i przystąpić do czyszczenia. Są bezpieczne - nie podrażniają skóry ani nie rysują powierzchni żelazka. 

 4. Sztyft do żelazek Vigor. Nie tylko czyści, ale także poleruje i zabezpiecza stopę żelazka. Wystarczy włączyć żelazko i postawić je pionowo, a następnie rozprowadzić sztyft i gdy się stopi - wytrzeć ściereczką. Odpowiedni do wszystkich powierzchni stopy żelazka - ceramicznych, stalowych i teflonowych.

5. Płyn MELJO. Ten silnie skoncentrowany środek czyszczący i odtłuszczający (do okapów, kuchenek, grillów itp.) doskonale sprawdza się też przy czyszczeniu żelazka. Trzeba skropić odtłuszczaczem powierzchnię stopy żelazka, pozostawić środek przez kilka sekund i następnie przemyć powierzchnię wodą. Żelazko można rozgrzać do temperatury 50-60o.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!