Jak wychować szczeniaka? Kilka rad dla początkujących właścicieli psów

Kupujesz lub dostałeś szczeniaka? Jesteś nim zauroczony - jest mały, śliczny, istne cudo. Pies jednak rośnie, uczy się. Ma swoje potrzeby i oczekiwania wobec nas. Czy umiesz je odczytać? Jak wychować szczeniaka? Jak zapewnić szczeniakowi odpowiednie warunki rozwoju?

Poświęcaj szczeniakowi dużo uwagi

To decydujący czynnik mający wpływ na jakość relacji pomiędzy nami a nowym członkiem rodziny. Szczeniak, któremu poświęcisz dużo czasu, który nie będzie pozostawiany sam w domu, będzie szczęśliwy. Pamiętajmy, by zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i rozmaite bodźce w czasie spaceru, a wtedy w mieszkaniu będzie spokojniejszy i grzeczny.

Naucz szczeniaka podstawowych komend 

Zwierzę, podobnie jak człowiek, najwięcej uczy się obserwując. Poświęć jednak trochę czasu na naukę psa reagowania na kilka niezbędnych komend. Nie musi on stawać na dwóch łapach i przynosić gazety z kiosku, ale warto, by reagował na swoje imię, komendę "stój", "zostań" dla własnego bezpieczeństwa i twojego spokoju. Tu możesz się wesprzeć fachową literaturą, skorzystać z porady treserów.

Nagroda zamiast kary

Jeśli w domu masz kilkutygodniowego szczeniaka, to ty uczysz go wszystkiego. Jak wychować szczeniaka? Pamiętaj, żadna kara nie jest nawet w części tak skuteczna, jak drobna nagroda. Ucz szczeniaka nagradzając go! Wzmacniaj pozytywne i pożądane zachowania - pochwałą i smakołykiem.

Konsekwencja w wychowywaniu szczeniaka

Warto zwrócić uwagę, czy wychowując psa, jesteś konsekwentny. Szczeniak musi otrzymywać od ciebie jednoznaczny, powtarzalny komunikat. Jeśli jest nieposłuszny, nie reaguje na twoje komendy, często wynika to z niekonsekwencji właściciela psa, a nie z natury zwierzaka.

Okazuj psu miłość

I na koniec najważniejszy element - miłość! Pies powinien czuć się kochany i rozumiany. Nie narażaj go na niepotrzebny stres, samotność. On nie rozumie, że pracujesz 10 godzin! W tym czasie po prostu za tobą tęskni, denerwuje się. Pamiętaj, że miłość wiąże się z odpowiedzialnością. 

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!