Jak wybrać łańcuchy śniegowe? Co warto wiedzieć

Łańcuchy śniegowe to jeden z podstawowych zakupów przed zimowym wyjazdem w góry. Co trzeba wiedzieć idąc do sklepu. Jak dobrać łańcuchy do naszego auta i kiedy absolutnie nie wolno ich stosować? Co warto wiedzieć na temat łańcuchów śniegowych?

Gdy na drodze zalega lód i śnieg, nawet najlepsze opony zimowe i napęd na 4 koła mogą nie wystarczyć. W takich warunkach potrzebne są łańcuchy, lub – jeśli nie można ich stosować – inne specjalne nakładki.

Jak wybrać odpowiednie łańcuchy do naszego auta?

Łańcuchy śnieżne kupuje się do konkretnego rozmiaru opony i felgi, a nie do marki czy modelu auta. Idąc do sklepu, trzeba zatem znać szerokość i profil opony, a także rozmiar felgi. Parametry te znajdują się na ścianie bocznej pony w postaci ciągu cyfr, np.: 195/65 R15. (szerokość/profil, rozmiar felgi)

Zazwyczaj konkretne łańcuchy pasują na koła kilku rozmiarów, nie ma jednak czegoś takiego jak rozmiar uniwersalny. Na pudełku lub w dołączonej instrukcji zawsze znajduje się pełna lista zastosowań. Jeśli zostały nam łańcuchy z innego auta, a na opakowaniu nie ma wyszczególnionego rozmiaru kół takiego jak w naszym nowym samochodzie, wówczas takich łańcuchów nie wolno zakładać!

Druga bardzo istotna sprawa to rzut oka do instrukcji obsługi auta lub nawet telefon do serwisu/salonu – trzeba koniecznie sprawdzić, czy producent zezwala na stosowanie łańcuchów.

Wiele nowych aut nie ma plastikowych wkładek nadkoli lub ma błotniki wykonane z tworzyw sztucznych. W takim przypadku nie wolno zakładać łańcuchów. Ich zerwanie mogłoby doprowadzić do zniszczenia zawieszenia i nadwozia. Łańcuchów nie zakłada się również na felgi aluminiowe (ze względu na ich mniejszą odporność na zarysowania i uderzenia), a także na koła powyżej 17 cali. W tym drugim przypadku – szczególnie w autach sportowych - waga łańcucha mogłaby przewyższyć masę całego koła z oponą, co skutkuje utratą sterowności.

Jeśli nie łańcuchy, to co?

Gdy producent naszego auta nie przewiduje możliwości założenia łańcuchów śniegowych, nie oznacza to wcale, że w krytycznym momencie jesteśmy skazani sami na siebie. Oprócz tradycyjnych stalowych łańcuchów są jeszcze tzw. łańcuchy tekstylne i specjalne nakładki z tworzywa sztucznego z kolcami montowane na śruby do centrum felgi.

Tekstylne śniegowe pokrowce na koła są lekkie, łatwo się je zakłada, ale nie są tak skuteczne jak metalowe ogniwa łańcucha.

Nakładki z tworzywa zapewniają przyczepność na poziomie tradycyjnego łańcucha, są lekkie, nie hałasują tak podczas jazdy, ale ich cena jest zaporowa. Pamiętajmy również, że „krzyżaki” z kolcami wymagają wcześniej montażu pod śrubami koła specjalnego adaptera dołączanego do zestawu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 27/10/2011

Zobacz też

Kim jest Aleksander G., podejrzany o zlecenie zabójstwa Jarosława Ziętary? Kim jest Aleksander G., podejrzany o zlecenie zabójstwa Jarosława Ziętary? Zabójstwo Jarosława Ziętary jest jedną z najgłośniejszych, wciąż czekających na rozwiązanie spraw kryminalnych. 24 - letni reporter Gazety Poznańskiej szedł z domu do redakcji, jednak nigdy do niej nie dotarł. Ślad o nim zaginął. Bliscy przez lata walczyli o znalezienie winnych i w końcu niedawno natrafiono na - niewykloczone, że przełomowy - trop, prowadzący do byłego senatora Aleksandra G. Ostatnie 24 godziny. Jak wyglądał ostatni dzień życia Johna F. Kennedy ego? Ostatnie 24 godziny. Jak wyglądał ostatni dzień życia Johna F. Kennedy ego? Co tuż przed śmiercią robił Sid Vicious? Jak ostatni dzień swojego życia spędził John Belushi znany z kultowej roli w filmie Blues Brothers? Jak przebiegł ostatni dzień życia Johna F. Kennedy'ego? Jak ostatnie 24 godziny spędzili przedwcześnie zmarli River Phoenix, Hunter S. Thompson, Marvin Gaye? Jak abp. Wacław Depo chce walczyć z promocją homoseksualizmu aktywnego? Jak abp. Wacław Depo chce walczyć z promocją homoseksualizmu aktywnego? Zdaniem abp. Wacława Depo emitowanie w telewizji publicznej spotu promującego homoseksualizm osłabia pozycję małżeństwa i rodziny, których ochronę gwarantuje Konstytucja RP. W liście do KRRiTV abp Depo zauważa, że treści zawarte w spocie Najbliżsi Obcy są naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji. Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych Za kulisami: Medycyna i marihuana. Pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych Legalna marihuana? Na początku listopada 2014 roku mieszkańcy dwóch kolejnych stanów USA - Oregon i Alaska – opowiedzieli się w głosowaniu za zalegalizowaniem marihuany do celów rekreacyjnych. Przegłosowane uregulowania zezwalają osobom w wieku powyżej 21 lat na kupowanie w sklepach do jednej uncji (około 28 gramów) marihuany. Liczba stanów USA, w których używanie tego miękkiego narkotyku do celów rekreacyjnych jest dozwolone wzrosła w ten sposób do czterech. Film „Za kulisami: Medycyna i marihuana" to kolejny z coraz liczniejszych głosów w dyskusji w sprawie dopuszczenia do obrotu tego miękkiego narkotyku, pokazujący pozytywne i negatywne konsekwencje legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych.

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!