Jak wybrać łańcuchy śniegowe? Co warto wiedzieć

Łańcuchy śniegowe to jeden z podstawowych zakupów przed zimowym wyjazdem w góry. Co trzeba wiedzieć idąc do sklepu. Jak dobrać łańcuchy do naszego auta i kiedy absolutnie nie wolno ich stosować? Co warto wiedzieć na temat łańcuchów śniegowych?

Gdy na drodze zalega lód i śnieg, nawet najlepsze opony zimowe i napęd na 4 koła mogą nie wystarczyć. W takich warunkach potrzebne są łańcuchy, lub – jeśli nie można ich stosować – inne specjalne nakładki.

Jak wybrać odpowiednie łańcuchy do naszego auta?

Łańcuchy śnieżne kupuje się do konkretnego rozmiaru opony i felgi, a nie do marki czy modelu auta. Idąc do sklepu, trzeba zatem znać szerokość i profil opony, a także rozmiar felgi. Parametry te znajdują się na ścianie bocznej pony w postaci ciągu cyfr, np.: 195/65 R15. (szerokość/profil, rozmiar felgi)

Zazwyczaj konkretne łańcuchy pasują na koła kilku rozmiarów, nie ma jednak czegoś takiego jak rozmiar uniwersalny. Na pudełku lub w dołączonej instrukcji zawsze znajduje się pełna lista zastosowań. Jeśli zostały nam łańcuchy z innego auta, a na opakowaniu nie ma wyszczególnionego rozmiaru kół takiego jak w naszym nowym samochodzie, wówczas takich łańcuchów nie wolno zakładać!

Druga bardzo istotna sprawa to rzut oka do instrukcji obsługi auta lub nawet telefon do serwisu/salonu – trzeba koniecznie sprawdzić, czy producent zezwala na stosowanie łańcuchów.

Wiele nowych aut nie ma plastikowych wkładek nadkoli lub ma błotniki wykonane z tworzyw sztucznych. W takim przypadku nie wolno zakładać łańcuchów. Ich zerwanie mogłoby doprowadzić do zniszczenia zawieszenia i nadwozia. Łańcuchów nie zakłada się również na felgi aluminiowe (ze względu na ich mniejszą odporność na zarysowania i uderzenia), a także na koła powyżej 17 cali. W tym drugim przypadku – szczególnie w autach sportowych - waga łańcucha mogłaby przewyższyć masę całego koła z oponą, co skutkuje utratą sterowności.

Jeśli nie łańcuchy, to co?

Gdy producent naszego auta nie przewiduje możliwości założenia łańcuchów śniegowych, nie oznacza to wcale, że w krytycznym momencie jesteśmy skazani sami na siebie. Oprócz tradycyjnych stalowych łańcuchów są jeszcze tzw. łańcuchy tekstylne i specjalne nakładki z tworzywa sztucznego z kolcami montowane na śruby do centrum felgi.

Tekstylne śniegowe pokrowce na koła są lekkie, łatwo się je zakłada, ale nie są tak skuteczne jak metalowe ogniwa łańcucha.

Nakładki z tworzywa zapewniają przyczepność na poziomie tradycyjnego łańcucha, są lekkie, nie hałasują tak podczas jazdy, ale ich cena jest zaporowa. Pamiętajmy również, że „krzyżaki” z kolcami wymagają wcześniej montażu pod śrubami koła specjalnego adaptera dołączanego do zestawu.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!