Jak walczyć z bakteriami w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, któremu podczas sprzątania poświęcamy najwięcej czasu. Wanna, umywalka, muszla klozetowa, podłoga - do każdego urządzenia mamy baterię specjalnych preparatów. Słusznie, bo łazienka jest miejscem, gdzie lubią mieszkać bakterie. Gdzie jest ich najwięcej?

Pomieszczeniem, któremu warto poświęcić uwagę przy sprzątaniu, jest łazienka. Bakterie żyjące w muszli klozetowej swobodnie rozprzestrzeniają się na całą łazienkę. Podczas spuszczania wody bakterie są rozpylane na wysokość 1,5 metra, a opadając, osiadają na ręcznikach, szczoteczkach do zębów, umywalce i kranie.

Nie eliminuje tego opuszczenie deski, ponieważ aerozol przedostaje się przez szczeliny między muszlą a deską. Dlatego dobrze jest codziennie dezynfekować toaletę preparatem z chlorem.

Szczoteczki i kosmetyki natomiast trzymaj w szafce, a ręczniki pierz często w wysokiej temperaturze.

Uwaga na prysznic!

Amerykańscy badacze odkryli, że także prysznic może być siedliskiem bakterii – Myctobacterium avium – wywołujących choroby płuc. Bytują one na główce prysznica i są rozpylane po odkręceniu wody. Naukowcy zalecają metalowe słuchawki prysznicowe (na takich żyje mniej patogenów), a także odczekanie minuty po odkręceniu kurka przed skierowaniem wody na ciało.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!