Jak utylizować święte obrazki?

Ks. Stanisław Jurczuk, opiekun niepełnosprawnych, który od dziesięciu lat segreguje śmieci w prowadzonym przez siebie ośrodku w Milanówku (woj. mazowieckie) przekonuje, że pozbywanie się zużytych przedmiotów poświęconych to boża ekologia, która ratuje świat przed zaśmieceniem i niszczeniem.

Warunek jest tylko jeden. Śmieci muszą być segregowane. Dla wielu katolików to problem. Czy przy segregacji śmieci utylizowanie świętych obrazków, pism, metalowych pasyjek Jezusa, Matek Bożych z plastiku nie jest aby grzechem?

– Plastikową Matkę Bożą, w której była kiedyś woda święcona, radzę potraktować jak plastikowy pojemnik i bez wyrzutów sumienia pociąć – wyjaśnia ks. Jurczuk.

>>> Czy wolno modlić się za pomocą obrazu do Boga? Jak czcić święte obrazki? [KLIKNIJ!]

Zaniepokojonych katolików, którzy w obawie przed grzechem braku dyscypliny wobec świętych rzeczy uspakaja sam biskup Adam Bałabuch,  przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zużyte i zniszczone dewocjonalia poddajemy powtórnemu przerobowi. Metalową Pasyjkę Pana Jezusa czy plastikową Matkę Bożą można pociąć na mniejsze kawałki i przeznaczyć do recyklingu, wkładając do specjalnych pojemników na plastik, metal, szkło – wyjaśnia. – Najważniejsze, aby dewocjonalia nie były wyrzucane do ogólnego śmietnika i nie poniewierały się.

Podobnie jest z prasą katolicką, jeśli nie można jej spalić (co jest najlepszym rozwiązaniem), to wolno oddać na makulaturę. – Dlatego zostań bożym ekologiem – zachęca ks. Stanisław Jurczuk. – Segregując odpady, pamiętaj, że będą one służyły dobremu celowi, przeciwdziałały zaśmiecaniu ziemi stworzonej przez Boga.

Tagi: fokus tv,

Redakcja 01/05/2016

Obejrzyj też

Zobacz koniecznie

Przeczytaj też

Nie przegap!